České hrady a zámky přes zimu nespí. Kam můžete vyrazit?

Ačkoliv návštěvnická sezona skončila společně s letošním poměrně teplým a slunným podzimem, řada českých památek zůstává otevřená i v nastalém zimním období. Na některých zámcích a hradech jsou v nabídce zkrácené tradiční trasy, ale na některých objektech jsou zpřístupněna místa, kam se jindy návštěvník nepodívá.

Hrad Karlštejn

Tradiční návštěvnická sezona na českých památkách, mezi které nepatří jen hrady a zámky, ale také tvrze, paláce, měšťanské domy, vesnické usedlosti, mlýny či industriální objekty, trvá od začátku dubna do konce října. Startovními dny návštěvnické sezóny jsou zpravidla Velikonoce a časem tzv. zamykání hradů a zámků pak poslední říjnový víkend.  Některé objekty pak provází ještě během listopadových víkendů, či nabízí program během adventu.

Vedle toho přibývá památek, které své dveře nechávají otevřené, respektive polootevřené, i během zimních měsíců. Nabízí jednak zkrácené prohlídkové trasy, které kopírují část klasických prohlídkových okruhů, v některých případech však nabízí možnost prohlédnout si místnosti, které jsou jindy nepřístupné.

Mezi dlouhodobě oblíbení zimní trasy patří ta na zámku Hluboká nad Vltavou. Prohlídkový okruh zde nabízí možnost navštívit tu část, kde byla soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Díky temperování je prohlídka příjemná pro zahřátí těla, ale i pro probuzení mysli. Na prohlídkovém okruhu se nachází například Hamiltonův salon, honosná Lovecká jídelna, pracovna Dr. Adolfa ze Schwarzenbergu, obývací pokoj či ložnice. Součástí jsou chodby plné trofejí a grafických listů z 18. století s tématem lovu, ale také fotografií členů knížecího rodu Schwarzenbergů, kterým se prohlídka zámku věnuje.

Z hradů jmenujme například majestátní Karlštejn. Velká věž a slavné hradní kaple sv. Kříže sice zůstávají přes zimu zavřené, ale hradní nádvoří a přilehlé venkovní prostory je možné navštívit i nyní v zimě. Kdo má zájem o interiér, tomu je otevřen i hrad samotný prostřednictvím prohlídkového okruhu Císařská rezidence Karla IV. Její součástí je přízemí Mariánské věže, Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Hodovní síň či ložnice Karla IV. s kaplí sv. Václava.

Na Moravě mohou lidé navštívit zámek Lednice a to nejenom okolní nádherný krajinářský park, ale také zámecké interiéry. Prohlídková trasa návštěvníky provede reprezentačními sály. Patří mezi ně například Lovecký sál, dámský pokoj a ložnice, Čínský pokoj, Rytířský sál, jídelna, ale také nádherný Tyrkysový společenský sál či Modrý taneční sál.

Na své si přijdou také návštěvníci na zámku Sychrov v libereckém kraji. Zde je tradičně i přes zimu otevřen hlavní prohlídkový okruh s názvem Novogotický klenot Rohanů. Návštěvníci uvidí interiéry původně francouzské rodiny Rohanů z druhé poloviny 19. století. Patří mezi ně honosně zařízené Královské apartmá, v jehož ložnici přespával například francouzský král Karel X., pruský král Vilém I. nebo rakouský císař František Josef I. Část je věnovaná soukromým apartmánům knížete a kněžny. Závěr prohlídky pak tvoří reprezentační prostory, jako je příjímací salon či knihovna.

Návštěvníci ale mohou zavítat i na menší zámecké či hradní objekty. Speciální zimní trasu například chystá zámek Blatná. Prohlídka návštěvníky dovede na terasu s výhledem do zasněženého parku s daňky.

Taktéž zámek Slatiňany ve východních Čechách nově otvírá speciální zimní trasu, která návštěvníky kromě tradičních prostor zavede i do pokojů jinak nepřístupných. Ty se nachází v přízemí východního křídla, například salon, ložnice ve věži, hostinská ložnice či jídelna. Součástí je také kuchyně a umývárna nádobí. Okruh se věnuje životu Františka Josefa z Auerspergu a jeho sourozenců v bouřlivém období konce monarchie a vzniku Československé republiky.

Otevřené dveře během prosince však nabízí ještě řada dalších objektů, často během adventních víkendů, nebo ve spojení se speciálními prohlídkami. Letos však opět bez kulturních akcí, jako byly vánoční vystoupení, jarmarky či pečení cukroví. Na návštěvu ve vybraných dnech je tak možné zajít například i na hrady Křivoklát a Šternberk nebo na zámky HlubošLoučeň či Zákupy. Vždy je však nutné sledovat aktuální informace na webových stránkách daných památkových objektů.

Téměř 55 tisíc nově nakažených. Česko zlomilo další rekord

27.01.2022 07:59 Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii…

Mrazivého počasí se nezbavíme ani v únoru, ukazuje předpověď

26.01.2022 06:30 Zatímco tento týden bude srážkově nadprůměrný, v dalších třech týdnech budou srážky spíše ubývat.…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut uzavřela dálnici D52

27.01.2022 09:49 Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut dnes krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za…

Předpověď počasí: Víkend bude teplotně nadprůměrný, do Česka dorazí srážky

27.01.2022 06:30 Poslední lednový víkend se přiblížil natolik, že meteorologové z Českého hydrometeorologického…

Tuzemská lyžařská střediska jsou otevřená, podmínky se zlepšily

13.01.2022 15:55 Po výrazné oblevě na přelomu roku se podmínky pro lyžaře na českých horách opět zlepšily. Místy…

Zimní dovolenou podle průzkumu nejvíce Čechů plánuje jen několik dní předem

06.01.2022 15:28 Zimní dovolenou podle průzkumu pro ERV Evropskou pojišťovnu plánuje nejvíce Čechů jen s…

Související:

Právě se děje

reklama