Poloostrov Bodrum okouzluje historií i současností

Atény/Ankara - Jestliže se chystáte strávit letní dovolenou na řeckém ostrově Kos, určitě byste neměli opomenout skutečnost, že je to přímo ideální místo pro návštěvu sousedního asijského kontinentu. Jen pár kilometrů od ostrova se totiž rozkládá nádherné turecké pobřeží, konkrétně poloostrov Bodrum.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Mauzoleum je jedním z divů světa

Byl by doslova hřích nevydat se na tento úžasný kus země, v minulosti známý jako Halikarnas, zvláště když vás od něj dělí pouze hodina cesty lodí po Egejském moři. Najdete tu nejen krásné pláže, starověké památky, ale i malé a přitom rušné uličky plné různých obchůdků a kaváren a také bary, v nichž panuje zábava v plném proudu až do brzkých ranních hodin.

Velkým lákadlem pro všechny milovníky historie je jeden ze sedmi původních divů světa – Mauzoleum krále Mausola. Do dnešních dnů se sice dochovaly pouze jeho základy, neboť bylo zničeno zemětřesením a kameny byly následně použity na výstavbu středověkého hradu svatého Petra, i přesto ale stojí toto místo za návštěvu. Právě tato stavba dala jméno mauzoleum všem ostatním monumentálním hrobkám po celém světě.

Nálezy z potopených lodí najdete v muzeu

Jako další zastávku doporučujeme velmi zachovalý starověký římský amfiteátr, kde si vaše fantazie může představovat, jak se tu v dobách největší slávy konaly drsné gladiátorské zápasy a dramatická představení. Divadlo je postavené ve svahu, tudíž odsud budete mít zároveň krásný výhled na celé město. Hlavní turistickou atrakcí Bodrumu je ovšem již zmíněný hrad svatého Petra, postavený rytíři v 15. století. Je zde umístěna úžasná stálá expozice turecké podmořské archeologie, tedy všemožné nálezy z potopených lodí.

Jestliže si z výletu chcete přivést nějaký ten suvenýr, zamiřte do některé z místních nákupních ulic se spoustou obchodů a bazarů. Seženete tu prakticky cokoliv od koření přes oblečení až po různé tretky. A pokud budete dostatečně trpěliví při smlouvání s prodavačem, určitě se dohodnete na přijatelné ceně.

Mezi místní speciality patří i lahodný čaj

Bonusem je, že během svého výletu poznáte nejen památky, ale i místní vynikající kuchyni, která je vyhlášená široko daleko. Ať už ochutnáte cokoliv z tradičních specialit, jako jsou typický turecký kebab, lahodné köfte či sladký dezert baklava, jistě nebudete litovat. A pokud nestihnete zajít na jídlo, zastavte se alespoň na šálek místního sladkého čaje.

Témata: dovolená | Turecko | Řecko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama