Maroko láká turisty na nezvyklou terapii. Co dokáže písek?

Marzudža (Maroko) - Maroko je oblíbenou destinací pro mnoho turistů, země jich chce ale přilákat ještě víc. Pomoci by mohly písečné koupele, která je účinná například při bolesti zad. A není ani příliš drahá.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Časně dopoledne, kdy je slunce ještě za vrcholky dun Erg Šabbí, se 150 metry nejvyšších v Maroku, mladí muži již hloubí v blízkosti turistických zařízení desítky děr.

Mnozí z nich pocházejí z berberského kmene Aít Atta, tedy z prostředí bývalých nomádů, kteří dlouho bohatli z transsaharského obchodu. Z té doby tu zbyl na samém marockém jihu panel ukazující směr na Timbuktu v Mali, 52 dní jízdy na velbloudu.

Za koloniálních časů umožňoval tento způsob života rozvoj těžby a vznik městských center, jakož i vytyčení marocko-alžírských hranic. Kmeny, usazené na samém jihovýchodě království, si pak ale musely zvolit jinou obživu, počínaje pěstováním datlí a konče turistikou, která se rozvinula ve druhé polovině minulého století.

Kromě tradičních vyjížděk na velbloudu a nocování pod berberskými stany nabízíme nyní všechny druhy turistiky, včetně cest za zdravím, zdůrazňuje předseda místního turistického syndikátu Abdal Salám Sadok.

"Stále více lidí sem přijíždí za písečnými koupelemi nebo chtějí okusit pokrmy zhotovené z léčivých rostlin," dodává tento šedesátník oděný do tradiční modré nomádské tuniky.

Jak již sám název naznačuje, písečná koupel spočívá v tom, že je člověk zahrabán asi deset minut v písku vyhřívaném sluncem pouště.

Díky zklidňujícímu teplu a pod lékařským dohledem, jak zdůrazňují provozovatelé terapie pískem, se léčí revmatismus, artritida, bolesti v kříži a některá kožní onemocnění. Stejně jako sauna usnadňuje písečná koupel odstraňování toxinů z těla.

Jedna písečná koupel stojí od pěti do deseti eur (135 až 270 Kč). Po koupeli jsou pacienti zabaleni do teplé přikrývky, aby se prudce neochladili. Nabízejí se tu i další služby, jako jsou masáže.

Zdroj: YouTube
Loading...
Témata: Maroko | Poušť
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie uvolňuje pravidla: Povolí nesezdaným cizincům společný…

06.10.2019 07:39 Saúdská Arábie nově povolí nesezdaným cizincům, aby směli v tamních hotelích bydlet v jednom pokoji…

Společnost Adria Airways vyhlásila bankrot, všechny lety jsou zrušeny

30.09.2019 17:31 Slovinská letecká společnost Adria Airways vyhlásila bankrot a zrušila všechny lety. Oznámil to ve…

Saúdská Arábie se otevírá turistům, láká na skalní město. O víza mohou…

27.09.2019 09:56 Saúdská Arábie se otevírá zahraničním turistům a bude vydávat víza lidem ze 49 zemí. Občané čtyř…

Proč účinky dovolené trvají tak krátce? Psychologové záhadu rozlouskli a…

26.09.2019 08:32 Sotva jsme nastoupili znovu do práce, účinek dovolené ustupuje věčnému stresu. Blahodárné psychické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama