Maroko láká turisty na nezvyklou terapii. Co dokáže písek?

Marzudža (Maroko) - Maroko je oblíbenou destinací pro mnoho turistů, země jich chce ale přilákat ještě víc. Pomoci by mohly písečné koupele, která je účinná například při bolesti zad. A není ani příliš drahá.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Časně dopoledne, kdy je slunce ještě za vrcholky dun Erg Šabbí, se 150 metry nejvyšších v Maroku, mladí muži již hloubí v blízkosti turistických zařízení desítky děr.

Mnozí z nich pocházejí z berberského kmene Aít Atta, tedy z prostředí bývalých nomádů, kteří dlouho bohatli z transsaharského obchodu. Z té doby tu zbyl na samém marockém jihu panel ukazující směr na Timbuktu v Mali, 52 dní jízdy na velbloudu.

Za koloniálních časů umožňoval tento způsob života rozvoj těžby a vznik městských center, jakož i vytyčení marocko-alžírských hranic. Kmeny, usazené na samém jihovýchodě království, si pak ale musely zvolit jinou obživu, počínaje pěstováním datlí a konče turistikou, která se rozvinula ve druhé polovině minulého století.

Kromě tradičních vyjížděk na velbloudu a nocování pod berberskými stany nabízíme nyní všechny druhy turistiky, včetně cest za zdravím, zdůrazňuje předseda místního turistického syndikátu Abdal Salám Sadok.

"Stále více lidí sem přijíždí za písečnými koupelemi nebo chtějí okusit pokrmy zhotovené z léčivých rostlin," dodává tento šedesátník oděný do tradiční modré nomádské tuniky.

Jak již sám název naznačuje, písečná koupel spočívá v tom, že je člověk zahrabán asi deset minut v písku vyhřívaném sluncem pouště.

Díky zklidňujícímu teplu a pod lékařským dohledem, jak zdůrazňují provozovatelé terapie pískem, se léčí revmatismus, artritida, bolesti v kříži a některá kožní onemocnění. Stejně jako sauna usnadňuje písečná koupel odstraňování toxinů z těla.

Jedna písečná koupel stojí od pěti do deseti eur (135 až 270 Kč). Po koupeli jsou pacienti zabaleni do teplé přikrývky, aby se prudce neochladili. Nabízejí se tu i další služby, jako jsou masáže.

Zdroj: YouTube
Témata: maroko | Poušť
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němci sraženi z trůnu, už nemají nejsilnější pas. Jak si vede Česko?

14.09.2018 13:14 Singapur - Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapuřané. Obyvatelé tohoto městského…

Pozor na suvenýry z dovolených. Celníci rozdrtili tunu korálů a mušlí,…

10.09.2018 19:15 Rosenheim - Němečtí celníci v Bavorsku zničili tunu ilegálně dovezených korálů, mušlí a ulit. Jde o…

Řecký ostrovní ráj se potápí pod náporem turistů. Úřady řekly: A dost!

09.09.2018 18:24 Aktualizováno Santorini - Od března do prosince téměř každý den vysypou výletní lodě na ostrově Santorini tisíce…

Seven Sisters. Krásné místo plné hazardujících turistů

06.09.2018 18:39 Seven Sisters je skupina křídových útesů, které jsou součástí národního parku South Downs, přesněji…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama