Maroko láká turisty na nezvyklou terapii. Co dokáže písek?

Marzudža (Maroko) - Maroko je oblíbenou destinací pro mnoho turistů, země jich chce ale přilákat ještě víc. Pomoci by mohly písečné koupele, která je účinná například při bolesti zad. A není ani příliš drahá.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Časně dopoledne, kdy je slunce ještě za vrcholky dun Erg Šabbí, se 150 metry nejvyšších v Maroku, mladí muži již hloubí v blízkosti turistických zařízení desítky děr.

Mnozí z nich pocházejí z berberského kmene Aít Atta, tedy z prostředí bývalých nomádů, kteří dlouho bohatli z transsaharského obchodu. Z té doby tu zbyl na samém marockém jihu panel ukazující směr na Timbuktu v Mali, 52 dní jízdy na velbloudu.

Za koloniálních časů umožňoval tento způsob života rozvoj těžby a vznik městských center, jakož i vytyčení marocko-alžírských hranic. Kmeny, usazené na samém jihovýchodě království, si pak ale musely zvolit jinou obživu, počínaje pěstováním datlí a konče turistikou, která se rozvinula ve druhé polovině minulého století.

Kromě tradičních vyjížděk na velbloudu a nocování pod berberskými stany nabízíme nyní všechny druhy turistiky, včetně cest za zdravím, zdůrazňuje předseda místního turistického syndikátu Abdal Salám Sadok.

"Stále více lidí sem přijíždí za písečnými koupelemi nebo chtějí okusit pokrmy zhotovené z léčivých rostlin," dodává tento šedesátník oděný do tradiční modré nomádské tuniky.

Jak již sám název naznačuje, písečná koupel spočívá v tom, že je člověk zahrabán asi deset minut v písku vyhřívaném sluncem pouště.

Díky zklidňujícímu teplu a pod lékařským dohledem, jak zdůrazňují provozovatelé terapie pískem, se léčí revmatismus, artritida, bolesti v kříži a některá kožní onemocnění. Stejně jako sauna usnadňuje písečná koupel odstraňování toxinů z těla.

Jedna písečná koupel stojí od pěti do deseti eur (135 až 270 Kč). Po koupeli jsou pacienti zabaleni do teplé přikrývky, aby se prudce neochladili. Nabízejí se tu i další služby, jako jsou masáže.

Zdroj: YouTube
Témata: Maroko | Poušť
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama