V Chorvatsku havaroval autobus s českými turisty, 21 zraněných

Umag - U chorvatského města Umag havaroval v sobotu ráno autobus s 31 českými turisty a dvěma řidiči, 21 osob se zranilo. Informuje o tom internetová verze deníku Slobodna Dalmacija.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie
doporučujeme

Nehoda se stala krátce před 04.00 asi 12 kilometrů od Umagu na pobřeží Istrie. Autobus sjel ze silnice a po třech metrech se převrátil na bok. U místa nehody zasahovali kromě policistů a záchranáři i hasiči.

Jednadvacet turistů utrpělo zranění a byli ošetření ve zdravotním středisku v Umagu, a po základním ošetření byli převezeni do nemocnice v Pule. Dva lidé byli již propuštěni, dalších devatenáct zůstává hospitalizováno. "Nikdo není v ohrožení života," uvedla pro Mediafax Jindra Malá, vedoucí českého konzulárního oddělení ve Rijece. Podle jejích slov byli téměř všichni cestující pojištěni.

Silnice spojující Poreč a Novigrad je kvůli nehodě stále uzavřená. Autobus po nehodě zůstal zcela nepojízdný.

Příčina havárie zatím není známá. Podle chorvatských médií ztratil řidič nad řízením kontrolu, protože jel na kluzké silnici po dešti příliš rychle. "Chorvatská policie případ vyšetřuje, již vyslýchala řidiče, který v daném okamžiku autobus řídil," řekla Malá.

Autobusem cestovali klienti písecké cestovní kanceláře CK Kellner, kteří mířili do letoviska Rabac.

Spolumajitel cestovní kanceláře Pavel Kellner pro agenturu Mediafax v sobotu uvedl, že jej celá situace velmi mrzí a nyní se spolu s kolegy snaží vše v klidu řešit. "Prvotní ošetření bylo ve zdravotním středisku Isola ve Slovinsku, které bylo místu nehody nejblíže. Následně se převáželi zranění do Puly a případně do Poreče," řekl Kellner. Ti, kteří vyvázli z nehody bez zranění, byli ubytovaní v hotelu v Novigradu, kde se o ně postarala delegátka cestovní kanceláře.

Cestovka není vlastníkem autobusu. Dopravu zajišťovala dopravní společnost ČI-DU z Karlových Varů. "Se společností spolupracujeme už deset let a bez sebemenších problémů. Ani řidič, který seděl za volantem, není žádným nováčkem. Bohužel, stala se tato velmi politováníhodná událost a nyní je to vše na policii, aby se přesně zjistilo, co se stalo," řekl Mediafaxu Kellner.

Klienti, kteří v autobusu cestovali, nebyli jen z Písku, ale přistupovali postupně na trase z Karlových Varů, přes Cheb, Plzeň, Strakonice, Písek a České Budějovicku, kudy se autobus vydal do Chorvatska.

Ti, kteří budou chtít čerpat dovolenou, těm se poskytne náhradní doprava, aby se dostali na místo. Pro ostatní zajistí cestovka návrat zpět autobusem, či případně v případě nutnosti sanitkami.

V případě zranění klientů v autobuse během zájezdu mohou být podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamury nároky klientů pokryty dvěma způsoby. "Náhradu škody lze uplatnit u pojišťovny na základě pojištění řidiče, které má uzavřeno tento autobusový dopravce, popř. z povinného ručení. Nárok lze uplatnit také z cestovního pojištění klienta, jehož součástí by mělo být také úrazové pojištění," sdělil Okamura.

"Cestovní kancelář Kellner se ústy svého spolumajitele Pavla Kellnera všem cestujícím i jejich rodinám omlouvá za tuto situaci a komplikace a je připravena uhradit jim veškeré oprávněné náklady a kompenzace spojené jak s cestou, tak s léčením. Jsme samozřejmě pojištěni, pojištěn je i dopravce a jsou tam i pojištění cestovních výloh a zdravotních výloh, které jsou součástí zájezdů," dodal Kellner.

Cestovní kancelář pořádá zájezdy do Chorvatska již řadu let. Většinou se jedná o týdenní pobyty.

Zdeněk Číčala, spolumajitel dopravní společnosti ČI-DU z Karlových Varů, které patří havarovaný autobus, se agentuře Mediafax odmítl k nehodě vyjádřit.

Témata: Chorvatsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tady nejste v zoo. Amsterdam zakáže komentované prohlídky ve vykřičené…

22.03.2019 09:51 Amsterodam zakáže ve známé čtvrti červených luceren skupinové prohlídky s průvodcem. Oblast plná…

První podmořská restaurace v Evropě otevřena. Má tři úrovně, čeká se nával

20.03.2019 15:52 V Norsku dnes zahajuje provoz první evropská podmořská restaurace, která vznikla na jihu země. Za…

Dovolená na Kubě? Komunistický ostrov nabízí luxus, obyčejní Kubánci mohou…

20.03.2019 07:49 Fotografický aparát za více než 25.000 dolarů (570.000 Kč) v jednom havanském obchodu? To je…

Dost bylo opilých turistů. Palma de Mallorca zavede přes léto tvrdé…

18.03.2019 13:30 Metropole Baleárských ostrovů Palma de Mallorca letos v letní sezóně zakáže pití alkoholu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama