Paříž už netáhne, města po celém světě se "brooklynizují"

New York - Paříž, dlouholetý symbol elegance a vzor pro mnohé další metropole, má novou konkurenci. Města po celém světě nyní chtějí mít svůj "Brooklyn". Co je na něm tak přitažlivého?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Každá čtvrť s rozhodujícím množstvím vousatých bohémů, cykloservisů a veganských kaváren si říká "nový Brooklyn." Ballard je Brooklynem Seattlu. Glasgow a Melbourne tvrdí, že jsou "cool" po brooklynsku. A kalifornský Oakland byl nazýván Brooklynem San Franciska tak často, že člověk už na to může mít alergii.

Brooklyn je i v Paříži - kdysi zasmušilé předměstí Pantin. Jeho opuštěné sklady počmárané graffiti obsadili umělci a galerie, kteří tuto oblast změnili v to nejexkluzivnější místo ve "městě světel". Stejně jako v Brooklynu i tam ceny nemovitostí vyletěly vzhůru a ze starých průmyslových budov se staly luxusní obytné lofty.

"Možná to nějakou dobu potrvá, než se vyrovná Brooklynu, ale očekávám, že se bude i nadále rozvíjet vzhledem k tomu, kolik se toho tam investuje a riskuje - vedle přirozeného přílivu umělců do této oblasti," říká Oliver Beer, který jako umělec pracuje jak pro jednu galerii v Pantinu, tak pro americké Muzeum moderního umění v New Yorku.

Známkou "brooklynizace Paříže" je podle agentury AP i to, že se tam objevují restaurace s bezlepkovými pokrmy a bary nabízející šťávy z čerstvého ovoce.

Zástupci turistického průmyslu ze severokarolínského Asheville tvrdí, že jejich městu se kdysi říkalo Paříž amerického Jihu, ale nyní se srovnává zase s Brooklynem, a to díky řemeslné přípravě potravin, nezávislým podnikatelům a prosperující hudební a umělecké scéně. Vznikající umělecká a zábavní čtvrť v Miami, která zahrnuje Wynwood, známý svým pouličním uměním, je údajně podle jeho propagátorů něco "jako Brooklyn v jeho počátcích". To je zajímavá myšlenka vzhledem k tomu, že Brooklyn založili Holanďané v 17. století. A oblast San Diega - South Park, North Park - se nazývá SoNo, ale s londýnskou čtvrtí Soho nemá společného nic. Místo toho tvrdí, že jde o směs Brooklynu a jihokalifornské atmosféry.

Mezitím vznik Brooklynu jako globálního symbolu všeho trendového představuje obrat pro tuto oblast, kdysi vysmívanou jako zaostalejší sousedství Manhattanu. A to i navzdory tomu, že nový Brooklyn má nové problémy, třeba to, že mladí představitelé svobodných povolání a zámožné rodiny vytlačují chudé a dělníky, kteří sídlili v Brooklynu po celá desetiletí.

"Stali jsme se epicentrem toho, co je 'cool' v jeho současném smyslu," říká devětašedesátiletý Marty Markowitz, který se narodil a vyrůstal v Brooklynu v době, kdy byla tato čtvrť známá jako sídlo etnických enkláv, dělnické kultury a baseballového týmu Brooklyn Dodgers. "Není pochyb o tom, že Brooklyn teď slouží jako příklad pro ostatní městská centra, jak se proměnit ve stylovou záležitost," tvrdí Markowitz, který byl 12 let brooklynským starostou a nyní pracuje pro místní turistickou kancelář.

Témata: města | Paříž | New York
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tady nejste v zoo. Amsterdam zakáže komentované prohlídky ve vykřičené…

22.03.2019 09:51 Amsterodam zakáže ve známé čtvrti červených luceren skupinové prohlídky s průvodcem. Oblast plná…

První podmořská restaurace v Evropě otevřena. Má tři úrovně, čeká se nával

20.03.2019 15:52 V Norsku dnes zahajuje provoz první evropská podmořská restaurace, která vznikla na jihu země. Za…

Dovolená na Kubě? Komunistický ostrov nabízí luxus, obyčejní Kubánci mohou…

20.03.2019 07:49 Fotografický aparát za více než 25.000 dolarů (570.000 Kč) v jednom havanském obchodu? To je…

Dost bylo opilých turistů. Palma de Mallorca zavede přes léto tvrdé…

18.03.2019 13:30 Metropole Baleárských ostrovů Palma de Mallorca letos v letní sezóně zakáže pití alkoholu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama