Mešita, či katedrála? Španělsko se hádá o historický skvost, podlehl i Google

Córdoba (Andalusie, jih Španělska) – Mezi andaluskou vládou a córdobským biskupstvím se rozhořel neobvyklý spor o slavnou katedrálu. Nebo o mešitu? Církev je obviňována z toho, že zcela ignoruje historii, píše list The Guardian.

Ilustrační foto

Nádherná stavba v Córdobě v sobě spojuje to nejlepší z islámské a křesťanské architektury. V této „mešitokatedrále" vedle sebe naleznete verše z Koránu a barokní oltář. Jak je to možné?

Po Římanech přišli do Córdoby germánští Vizigóti, kteří sice přijali křesťanství, ale za jejich vlády město upadlo. Vizigotské království se udrželo až do roku 711, kdy ho vyvrátili Arabové. A s nimi přišlo i nejslavnější období Córdoby. Muslimský vládce Abdarrahmán I. (731-788) začal se stavbou hlavní mešity.

Córdoba sice leží na okraji evropského kontinentu, ale co do významu byla za muslimského panování jeho kulturním i hospodářským centrem. Žádné jiné město tehdejší Evropy nesneslo s Córdobou srovnání. V 10. století zde žilo téměř milion obyvatel (Praha měla ve 14. století za vlády Karla IV. asi 40 tisíc obyvatel).

Stálo tu přes 200 tisíc domů pro lid a střední vrstvy a 60 tisíc domů pro šlechtu, která tvořila státní aparát. Ve městě bylo na 80 tisíc obchodů a 471 mešit. Obyvatelé Córdoby již tenkrát chodili po vydlážděných chodnících a v noci měly ulice veřejné osvětlení, věc tehdy v Evropě nevídaná. Ještě o 700 let později v Londýně nesvítila jediná pouliční lampa.

Córdobu v rámci křesťanské reconquisty dobyla v roce 1236 Kastilie. A uprostřed mešity byla postavena gotická katedrála. Reconquista byla definitivně završena ale až v roce 1492 dobytím Granady.

Památka v současnosti patří córdobskému biskupství, které o stavbě mluví spíš jako o „katedrále" než o „mešitě-katedrále", jak to prosazuje městská rada. Lokální ministr pro turistický ruch Rafael Rodríguez říká: „Utajovat islámskou tradici tohoto místa je stejně absurdní jako tvrdit, že Alhambra je palác krále a císaře Karla V." Podle levicových politiků biskupství očividně dává přednost náboženství před historií. „Není to ani rozumné, ani přijatelné," zlobí se.

Spor přichází v době, kdy se debatuje o vlastnictví stavby. V roce 2006 vešel v platnost zákon ještě z doby fašistického diktátora Franca a církev si památku zaregistrovala za pouhých 30 eur. V roce 2013 vznikla „Platforma za mešitu-katedrálu v Córdobě - dědictví všech", která se snaží historickou stavbu církvi vzít a vrátit ji pod civilní správu. Pod peticí Platformy je již 350 tisíc podpisů.

Platforma spustila minulý měsíc povyk, když Google na svých mapách vypustil slovo „mešita" a zůstala jen „katedrála". Za dva dny po spuštění petice proti přístupu Googlu, se ale „mešita" do názvu opět vrátila. Internetový gigant prý vyšetřuje, proč se název změnil.

José Juan Jiménez Güeto, mluvčí córdobské památky, v pátek řekl, že se její název stále vyvíjí: „Máme propagační materiály, které mluví o mešitě-katedrále, jiné zmiňují katedrálu-mešitu a některé píšou jen o katedrále. Nepopíráme historii. Bylo to mešita, nyní je to katedrála." Památku letos navšívilo 1,5 milionu turistů.

Zdroj: YouTube
Témata: Španělsko | památky | islám

Cestování bez omezení očekává příští rok třetina Čechů

22.06.2021 13:02 Cestování bez omezení podle průzkumu Holiday Barometer společnosti Europ Assistance očekává 35…

Čechy letos zahraniční dovolená neláká, polovina z nich podle průzkumu…

07.06.2021 10:04 Dovolenou v létě letos neplánuje více než polovina Čechů a z těch, kteří ji plánují, je většina pro…

Průzkum: Do ciziny se chystají hlavně mladí Češi, většinou zamíří do…

01.06.2021 19:11 Na dovolenou do ciziny se v létě podle aktuálního průzkumu společnosti Kalkulátor.cz chystají…

CK: Klienti mají zájem o hrazené testy, chybějí ale přesné informace

01.06.2021 15:56 Tuzemské cestovní kanceláře sledují u klientů velký zájem o testy na koronavirus hrazené…

Izrael otevřel své hranice turistům, bude je ale vybírat

23.05.2021 14:21 Izrael otevřel své hranice turistům. Bude je ale vybírat, a protože registrace se otevřela teprve…

Zahraniční destinace chystají zahájení sezony. Co udělala pandemie s…

18.05.2021 13:06 Aktualizováno Zahraniční destinace se podle cestovní agentury <a href="https://www.invia.cz/" target="_blank" rel…

Související:

Právě se děje