O prodlouženém víkendu vyrazí na domácí a zahraniční dovolenou skoro milion Čechů

Praha - Zhruba 400 tisíc Čechů vyrazí na zahraniční dovolenou ještě v pátek večer nebo v sobotu ráno, dalších 550 tisíc vyrazí o tomto víkendu na dovolenou v tuzemsku. Vyplývá to z aktuální analýzy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"Především dnes večer a v sobotu od rána až do pozdních hodin tak očekáváme velmi hustý silniční provoz, kdy se budou tvořit kolony všude cestou směrem na jih do Chorvatska a Itálie," řekl viceprezident AČCKA Tomio Okamura.

Češi stráví ročně10,4 milionu dovolených (z toho 5,9 milionu v tuzemsku a 4,5 milionu v zahraničí). Na naprostou většinu z nich se dopravují po silnici. V současnosti je to 62 procent dovolených podniknutých autem, 15 procent autobusem a pouze 14 procent letadlem, sedm procent vlakem a dvě procenta jinak (na kole či pěšky).

"A právě problému velkých zácp na silnici se letos začala nově přizpůsobovat i chorvatská ubytovací zařízení a cestovní kanceláře, takže nabízí i turnusy mimo tu pravidelnou cirkulaci víkend - víkend. Je tedy možno jet na dovolenou i třeba od poloviny jednoho týdne do poloviny dalšího, protože největší zácpy jsou právě o víkendech, kdy se mění turnusy dovolenkářů," podotkl Okamura.

Vloni strávili Češi nejvíce zahraničních dovolených v Chorvatsku (814 tisíc osob), následuje Slovensko (662 tisíc), Itálie (553 tisíc), Řecko (393 tisíc), Rakousko (257 tisíc), Francie (184 tisíc), Egypt (177 tisíc), Velká Británie (145 tisíc), Maďarsko (119 tisíc), Španělsko (118 tisíc), Bulharsko (98 tisíc), Německo (95 tisíc), Tunisko (85 tisíc), Turecko (83 tisíc) atd. "I letos očekáváme, že téměř celou polovinu všech svých zahraničních dovolených stráví Češi pouze ve třech zemích: v Chorvatsku, na Slovensku a v Itálii," uvedl Okamura. "Naopak v případě leteckých dovolených očekáváme letos meziroční pokles zájmu o 15 až 20 procent, důvodem je doznívání krize, kdy část lidí stále šetří," uzavřel viceprezident AČCKA.

Témata: dovolená
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eilean Donan: Nejslavnější hrad, který si zahrál i s Jamesem Bondem

23.09.2018 16:40 Na severozápadním břehu Skotska se na malinkatém ostrůvku tyčí romantický hrad Eilean Donan, díky…

Češi při podzimní dovolené vyžadují luxus. Zájem o pětihvězdičkové hotely…

22.09.2018 06:09 Praha - I po konci hlavní dovolenkové sezony mají čeští turisté zájem o cestování k moři. Poptávka…

Němci sraženi z trůnu, už nemají nejsilnější pas. Jak si vede Česko?

14.09.2018 13:14 Singapur - Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapuřané. Obyvatelé tohoto městského…

Pozor na suvenýry z dovolených. Celníci rozdrtili tunu korálů a mušlí,…

10.09.2018 19:15 Rosenheim - Němečtí celníci v Bavorsku zničili tunu ilegálně dovezených korálů, mušlí a ulit. Jde o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama