Úraz na dovolené v cizině: Co dělat? Kam se obrátit? Rady a tipy

Praha - Plánujete dovolenou v zahraničí? Pak rozhodně nezapomeňte na cestovní pojištění. Opak se vám totiž může velmi nepěkně prodražit. Jak si pojištění vybrat a na co si dát pozor? Jak úraz nahlásit a co dělat?

Přidejte svůj názor

Nová versus stará průkazka pojištěnce VZP
doporučujeme

Podcenit cestovní pojištění může mít velmi nepříjemné následky. Za léčbu v zahraničí totiž špatně pojištěný turista musí v mnoha případech zaplatit opravdu astronomické částky. Nic jiného mu při úrazu nezbývá.

Ať už vyrážíte na rodinnou dovolenou do Chorvatska, s přáteli na kola do Německa nebo Rakouska, případně za exotickými dálkami, je více než moudré se na cestu pořádně pojistit. Cena zájezdu je totiž pak často nižší, než případné náklady, které musí nedostatečně pojištěný člověk v cizině zaplatit, pokud potřebuje ošetření v tamní nemocnici.

Při vážném úraze se ceny za ošetření, pobyt v nemocnici nebo třeba převoz pacienta mohou vyšplhat i do statisíců až milionů. Stačí, aby kvůli vám musel vzlétnout třeba vrtulník.

Evropský průkaz zdravotního pojištění

Při cestách po Evropské unii si mohou Češi v zajištění lékařské péče připadat takřka jako doma. Platí jim totiž Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten najdete zpravidla na druhé straně své kartičky pojištěnce, kterou běžně nosíte ke svému lékaři doma.

Přesto se ani v Evropě nevyplácí spoléhat pouze na tento průkaz a pořídit si i cestovní pojištění. Je to proto, že evropské zdravotní pojištění garantuje pouze nezbytnou zdravotní péči. V ceně tedy není například transport pacienta nebo - v horším případě - převoz ostatků. Kromě toho máte sice zaručené bezplatné ošetření, ale za místních podmínek. A ty se v každém státě mohou dost lišit. Zpravidla se počítá se spoluúčastí pacienta, takže za ošetření u lékaře můžete zaplatit třeba i několik tisíc. Běžné jsou v Evropě poplatky za hospitalizaci i doplatky za léky. Ani na cestách po Unii se tedy nevyplatí na cestovním pojištění šetřit.

Na co dát pozor u cestovního pojištění

Cestovní pojištění se v každé pojišťovně mírně liší - cenou, rozsahem i třeba vyloučenými sporty, na které se pojištění nevztahuje.

"Každá pojišťovna má sporty rozděleny do několika skupin od rekreačních, které jsou standardně pojištěny v základním pojištění a dále na rizikové případně ještě i extrémní sporty. Tato rozdělení se dosti liší, je tedy nutné pečlivě zvážit, jaký sport budete provozovat a teprve na základě této informace určit pojišťovnu. Jednotlivé sporty mohou být také rozděleny hned do několika kategorií zároveň a to podle stupně obtížnosti, zde je samozřejmě ideální volit nejvyšší stupeň obtížnosti, jakého můžete při sportovní výpravě dosáhnout," vysvětlil Jiří Pěnčík, analytik neživotního pojištění ve společnosti Partners.

Jak řešit úraz

Jak se ale zachovat, když už máme tu smůlu a na dovolené nás potkají třeba vážné zdravotní potíže, nemoc či úraz? Předpokládejme, že máte cestovní pojištění - pak se můžete bez rozpaků vydat k nejbližšímu lékaři. Pro tuto příležitost je vhodné předem znát telefonní čísla na tísňové linky v dané zemi.

Chcete-li mít úplnou jistotu, najděte si ještě před dovolenou na internetu kontakt na nejbližší vhodnou nemocnici či lékaře. Existuje na to řada webů, nejznámější je patrně organizace IAMAT (International Association for Medical Assistance to Travellers). Tyto stránky vám poradí i jaké očkování je pro konkrétní zemi vhodné či jaké nemoci a infekce vám hrozí. Když se na stránkách zaregistrujete, získáte i přístup k seznamům prověřených nemocnic a lékařů i s informací, jestli se dorozumíte anglicky.

Volejte asistenční službu

V každém případě platí, že musíte kontaktovat i asistenční službu pojišťovny, která vám sjednala cestovní pojištění. Může se tak stát až po návštěvě lékaře nebo - pokud to situace dovoluje - i předtím. Asistenční služba vám poradí, jak dále postupovat, jak to bude s náklady na ošetření nebo výběrem vhodné nemocnice či lékaře.

Vybírejte nemocnici

To poslední je důležité. Pokud se vám něco stane v nějaké exotické destinaci, kde si nejste jisti lékařskou péčí, žádejte vždy "nemocnici pro turisty". Tamní péče je obvykle podstatně lepší, než dostávají místní.

Pozor na injekce

Cestovatelé i přesto radí mít se u lékaře na pozoru. Měli byste se snažit redukovat na nezbytné minimum počet injekcí, které dostanete. A důsledně byste měli sledovat, zda lékař používá čerstvě vybalenou sterilní jehlu. Na toto je důležité si dávat pozor obzvláště v rozvojových a chudších zemích.

Jaké doklady zajistit

Asistenční služba vždy klientovi poradí, jak postupovat dál. V zásadě jde ale o splnění těchto bodů:

- u lékaře si vyžádejte lékařský nález o své diagnóze, o tom, jaké zákroky vám provedli i jaké léky vám předepsali

- po návratu domů musíte u pojišťovny co možná nejdříve uplatnit náhradu nákladů, které vám vznikly a které jste museli zaplatit. Budete k tomu potřebovat všechny účty a faktury a výše uvedené dokumenty

- pokud vás pojišťovna vyzve, musíte se podrobit vyšetření lékařem pojišťovny

- pokud se úraz stal v souvislosti s autonehodou, musíte pojišťovně předložit i policejní protokol o nehodě

- jestliže není lékařský nález v anglickém, francouzském, německém, španělském, italském nebo ruském jazyce, budete povinni ho nechat na vlastní náklady přeložit

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko chce "nakopnout" cestovní ruch, zjednoduší vydávání turistických víz

14.08.2019 13:26 Ruské ministerstvo zahraničí se rozhodlo zjednodušit vydávání turistických víz cizincům a…

Nejlepší pláže pro psy? Najdete je v oblíbených destinacích Čechů

13.08.2019 17:58 V Evropě přibývá ubytování, které je určeno pro cestovatele se psy, i speciálních psích pláží. Ty…

Zájem o česká víza je rekordní. MZV přijalo nejvíc žádostí od rozdělení…

12.08.2019 11:06 Česká diplomacie v prvním pololetí zaznamenala rekordní zájem o víza. Přijala 408.000 žádostí,…

Hotelový lékař? Pozor na podvod, úraz či nemoc v cizině se pak pořádně…

11.08.2019 10:22 Pojišťovny využívají v turistických destinacích pro ošetření klientů čím dál častěji prověřené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama