Dovolená v Řecku: Co dělat, když zbankrotuje? Rady odborníků

Praha/Atény - Povážlivě se krátí čas, který mají Atény na zaplacení další z půjček. Pokud se Řekové s věřiteli nedohodnou, nezbude jim, než vyhlásit bankrot a vrátit se k drachmě. Jak by se takový scénář dotkl českých turistů?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Navzdory přetrvávající ekonomickým potížím je Řecko nadále oblíbeným cílem českých turistů. Podle informací deníku Blesk si jej v letošní sezóně vybralo za cíl své dovolené 29 % turistů. Vládě premiéra Tsiprase se ale zatím nepodařilo dojednat podmínky nového úvěru od Mezinárodního měnového fondu (MMF), kterým by zaplatila splátku 1,5 miliardy Eur splatných k 30. červnu.

Úspěchem neskončila ani Tsiprasova cesta do Moskvy, kde se od prezidenta Putina dozvěděl, že Rusko Řecku půjčovat nebude. Řekové v obavách z bankrotu vzali útokem bankomaty a během předešlého týdne vybrali pět miliard eur (135 miliard korun). Bankomaty tak mohou přestat fungovat každým dnem!

Řeckým bankám rychlým tempem dochází zásoby hotovosti. Aby nezmizela úplně, mohou společně s vládou přistoupit k omezením spočívajícím třeba v úplném zákazu výběru hotovosti nebo omezení maximální výše výběru. Vláda totiž potřebuje, aby banky byly schopny odkupovat její dluhopisy, jinak nebude moci platit státní zaměstnance, důchodce a běžné výdaje státu.

Psali jsme:  

Ovšem omezení výběru hotovosti představuje zřejmě největší nepříjemnost, s níž by se čeští turisté mohli při dovolené v Řecku dostat. Odborníci tak radí vzít si s sebou dostatečné množství peněz také v hotovosti. Platební kartu ale určitě doma nenechávejte, i pokud bude omezena možnost výběru hotovosti, nadále byste s ní měli být schopni platit.

Pokud se řecká vláda nedohodne s věřiteli na dalších půjčkách, reálně hrozí, že nebude mít peníze na provoz státu a vyhlásí bankrot. Kromě toho, že by věřitelé, tedy v tomto případě MMF, Evropská měnová unie a Evropská centrální banka, přišli o většinu peněz, které Řecku poskytli na zaplacení předešlých dluhů řeckými vládami nasekaných u soukromých investorů, dotkla by se celá situace nejvíce především obyčejných Řeků.

Problém Řecka nespočívá jen v hrozivém dluhu, ale především v tom, že i po odpočtu splátek vybere na daních méně peněz, než kolik vláda na provoz státu potřebuje. Tuto nerovnováhu vyrovnávají půjčky ze zahraničí, ale v případě platební neschopnosti by o ně přirozeně Řecko přišlo. Vláda by tak neměla eura, kterými by kupříkladu zaplatila důchody, a musela by zavést vlastní měnu. I kdyby to bylo v poměru 1:1, znovuzavedená drachma by záhy prudce začala ztrácet na hodnotě a pro Řeky by všechno zdražilo.

Což na první pohled působí lákavě z pohledu turistů. Pro Čechy by dovolené v Řecku byly levnější a české koruny směnitelné za drachmy v příznivém kurzu. Kromě eur doporučují odborníci vzít si i další zahraniční měny, především britskou libru nebo americký dolar. Ekonomka Markéta Šichtařová, oslovená deníkem Blesk, se domnívá, že Řekové by mohli s povděkem akceptovat i české koruny.

Psali jsme:  

Odchod z eurozóny zpět k drachmě by byl bezprecedentním krokem. Drachma by velmi rychle ztrácela na hodnotě a byla doslova tím posledním, o co by řečtí obchodníci stáli. Ceny tak zřejmě i nadále byly kromě drachmy přepočítávány i na eura, kterými by se dalo dál platit. S prodejcem ale v takovém případě půjde usmlouvat i cenu v jiné zahraniční měně.

Vzhledem k tomu, že turismus je pro Řeky nejdůležitějším zdrojem příjmů, všechny strany by se snažily, aby se turistů dotkly problémy co nejméně. Problémy pro dovolenkáře nepředpokládají ani ekonomové, ani zástupci cestovních kanceláří. Ti navíc poukazují na to, že většina turistů využívá při dovolené služeb all-inclusive, přímo v Řecku tak už moc utrácet nepotřebují.

Dovolenou by mohly znepříjemnit akorát stávky a protesty nespokojených Řeků. Těm se skokové zhoršení životní úrovně určitě líbit nebude a v centru Atén lze v takovém případě očekávat masové demonstrace. Ty se letoviskům jistě vyhnou, ale vyhnout se jim nemusí především stávky zaměstnanců letišť. Ale v takovém případě se o vás letecká společnost musí postarat.

Témata: Řecko | dovolená
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolená 2019? Češi ve velkém míří do muslimských zemí, strach z uprchlíků…

21.02.2019 10:45 Čeští turisté se začínají ve velkém vracet do Turecka, Egypta či Tuniska, které byly ještě nedávno…

Zájem Čechů o exotickou dovolenou roste. Které destinace nejvíc frčí?

18.02.2019 12:09 Zájem Čechů o dovolené v exotických destinacích loni vzrostl zhruba o desetinu. Nejpopulárnější…

Dovolená v Bibione? Letovisko zakáže kouření na osmi kilometrech pláže

15.02.2019 07:46 Italské přímořské letovisko Bibione zakáže od letošního léta kouření na celé své osm kilometrů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama