Úprk turistů z Tuniska se nekoná: Češi jsou národem fatalistů

Praha - Páteční teroristický útok v Tunisku vyděsil celý svět. Krátce po masakru se především turisté obávali o své životy a chtěli zemi okamžitě opustit. Dnes už je situace o poznání klidnější. Mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež řekl, že Češi jsou "národem fatalistů".

Přidejte svůj názor

Dovolená, ilustrační fotografie

Podle Papeže mělo u Exim Tours zájem o změnu sedm procent zákazníků, u Blue Style deset procent, u CK Fischer pak devět procent. Tomu odpovídaly i nedělní odhady. Papež už dříve řekl, že by se lidé mohli začít ozývat se žádostí o změnu až první pracovní den po střelbě, tedy dnes. "Aktuálně vyřizujeme stovky požadavků klientů," potvrdil marketingový ředitel CK Invia Michal Tůma.

Mladý atentátník v tuniském letovisku Súse v pátek při teroristickém útoku zabil 38 lidí a 39 dalších zranil. Policie ho poté zastřelila. Většina z 3000 Čechů na dovolené v této severoafrické zemi se rozhodla přesto zůstat, o dřívější návrat prý stojí jen zhruba tři desítky lidí.

Třetina lidí, kteří bydleli v nedalekém hotelu, jenž sdílí pláž s místem, kde v pátek zemřelo 38 lidí, se podle Papeže ani nechtěla přestěhovat na jiné místo. "Vždy jsme se drželi hesla, že blesk neudeří do stejného místa dvakrát. Jsme národ fatalistů a podle toho vypadají ty reakce," poznamenal mluvčí.

"Cestovní agentura Invia zaznamenala 35 objednávek zájezdů do Tuniska, což na celkovém prodeji od pátku do pondělí tvoří podíl 2,6 procenta," dodal marketingový ředitel Invie.

Celkově však nové objednávky klesly. "Od pátku poklesl zájem českých turistů o dovolenou v Tunisku téměř na nulu, portál eviduje jen jednotky nových poptávek na Djerbu," řekla ČTK například obchodní ředitelka portálu Dovolená.cz Eva Sedlmajerová.

Firo Tour v sobotu avizovala, že stejně jako Fischer bude nabízet storno do Tuniska zdarma. "Je to sporné, na nejbližší termíny jsme zrušili všechno, teď lidi překnihovávají zájezdy. Rušení s vratkou peněz řešíme případ od případu," řekla dnes ČTK její mluvčí Eva Němečková.

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) v neděli vyzvalo české turisty, kteří v Tunisku pobývají nebo se tam chystají odjet, k maximální obezřetnosti.

MZV dále upozorňuje, že v oblastech poblíž státní hranice s Alžírskem a Libyí existuje značné riziko únosů, bezpečnostní situace je zde velmi nestabilní, charakterizovaná hojným výskytem extremistických, resp. teroristických skupin. Silně rizikové jsou především oblasti na západ od linie Ajn Dráhim (Ain Draham) - Džandúba (Jendouba) - al-Káf (Le Kef) - Kasrín (Kasserine) - Sídí bú Zíd (Sidi Bouzid) - Gafsa - Túzir (Tozeur), a oblasti na jih od linie Túzir (Tozeur) – Kiblí (Kébili) - Madanín (Medenine) - Zarzis. Zvýšené riziko se zde týká nejen únosů, ale obecně útoků na západní cíle, vč. turistů. Z tohoto důvodu důrazně nedoporučujeme cestovat do těchto odlehlých oblastí.

S ohledem na bezpečnostní situaci a zvýšený výskyt teroristických aktivit v regionu, MZV taktéž nedoporučuje cestovat do guvernorátů Kasserine a Le Kef (mimo center guvernorátů a hlavních přístupových cest; i zde je ovšem doporučeno vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytné).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Twitteru propagoval cestování v Barmě. Táhni k čertu, vzkázali mu lidé

10.12.2018 08:26 Šéf Twitteru Jack Dorsey sklidil kritiku poté, co propagoval převážně buddhistickou Barmu jako…

Kde zažít atmosféru seriálu Hra o trůny? Davy fanoušků míří do…

02.12.2018 16:56 Chorvatsko patří k českým dovolenkářům stejně neodmyslitelně, jako pořádná pěnivá čepice na točené…

Šikmá věž v Pise se trochu narovnala. Inženýři jí z věku ubrali 200 let

22.11.2018 09:57 Slavná věž v italském městě Pisa se přestala naklánět, dokonce se o kus napřímila díky inženýrským…

Airbnb stahuje nabídky ubytování v židovských osadách. Izrael se dopálil

20.11.2018 10:04 Mezinárodní služba Airbnb stáhla ze své ubytovací nabídky adresy v židovských osadách na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama