Úprk turistů z Tuniska se nekoná: Češi jsou národem fatalistů

Praha - Páteční teroristický útok v Tunisku vyděsil celý svět. Krátce po masakru se především turisté obávali o své životy a chtěli zemi okamžitě opustit. Dnes už je situace o poznání klidnější. Mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež řekl, že Češi jsou "národem fatalistů".

Přidejte svůj názor

Dovolená, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle Papeže mělo u Exim Tours zájem o změnu sedm procent zákazníků, u Blue Style deset procent, u CK Fischer pak devět procent. Tomu odpovídaly i nedělní odhady. Papež už dříve řekl, že by se lidé mohli začít ozývat se žádostí o změnu až první pracovní den po střelbě, tedy dnes. "Aktuálně vyřizujeme stovky požadavků klientů," potvrdil marketingový ředitel CK Invia Michal Tůma.

Mladý atentátník v tuniském letovisku Súse v pátek při teroristickém útoku zabil 38 lidí a 39 dalších zranil. Policie ho poté zastřelila. Většina z 3000 Čechů na dovolené v této severoafrické zemi se rozhodla přesto zůstat, o dřívější návrat prý stojí jen zhruba tři desítky lidí.

Třetina lidí, kteří bydleli v nedalekém hotelu, jenž sdílí pláž s místem, kde v pátek zemřelo 38 lidí, se podle Papeže ani nechtěla přestěhovat na jiné místo. "Vždy jsme se drželi hesla, že blesk neudeří do stejného místa dvakrát. Jsme národ fatalistů a podle toho vypadají ty reakce," poznamenal mluvčí.

"Cestovní agentura Invia zaznamenala 35 objednávek zájezdů do Tuniska, což na celkovém prodeji od pátku do pondělí tvoří podíl 2,6 procenta," dodal marketingový ředitel Invie.

Celkově však nové objednávky klesly. "Od pátku poklesl zájem českých turistů o dovolenou v Tunisku téměř na nulu, portál eviduje jen jednotky nových poptávek na Djerbu," řekla ČTK například obchodní ředitelka portálu Dovolená.cz Eva Sedlmajerová.

Firo Tour v sobotu avizovala, že stejně jako Fischer bude nabízet storno do Tuniska zdarma. "Je to sporné, na nejbližší termíny jsme zrušili všechno, teď lidi překnihovávají zájezdy. Rušení s vratkou peněz řešíme případ od případu," řekla dnes ČTK její mluvčí Eva Němečková.

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) v neděli vyzvalo české turisty, kteří v Tunisku pobývají nebo se tam chystají odjet, k maximální obezřetnosti.

MZV dále upozorňuje, že v oblastech poblíž státní hranice s Alžírskem a Libyí existuje značné riziko únosů, bezpečnostní situace je zde velmi nestabilní, charakterizovaná hojným výskytem extremistických, resp. teroristických skupin. Silně rizikové jsou především oblasti na západ od linie Ajn Dráhim (Ain Draham) - Džandúba (Jendouba) - al-Káf (Le Kef) - Kasrín (Kasserine) - Sídí bú Zíd (Sidi Bouzid) - Gafsa - Túzir (Tozeur), a oblasti na jih od linie Túzir (Tozeur) – Kiblí (Kébili) - Madanín (Medenine) - Zarzis. Zvýšené riziko se zde týká nejen únosů, ale obecně útoků na západní cíle, vč. turistů. Z tohoto důvodu důrazně nedoporučujeme cestovat do těchto odlehlých oblastí.

S ohledem na bezpečnostní situaci a zvýšený výskyt teroristických aktivit v regionu, MZV taktéž nedoporučuje cestovat do guvernorátů Kasserine a Le Kef (mimo center guvernorátů a hlavních přístupových cest; i zde je ovšem doporučeno vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytné).

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teror zhatil Čechům dovolenou: Desítka rekreantů neodletí na Srí Lanku

22.04.2019 13:49 Desítka lidí dnes a v úterý neodletí z Česka kvůli bezpečnosti na Srí Lanku, oznámil internetový…

Plovoucí trh s květinami v Amsterdamu skomírá, zničily ho davy turistů

22.04.2019 08:47 Poslední prodavač květin na slavném amsterodamském plovoucím trhu Bloemenmarkt zavřel svůj stánek.…

Čeští turisté na Srí Lance jsou v bezpečí, stahování klientů cestovky…

21.04.2019 12:42 Čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, jsou v bezpečí. Na dotaz ČTK…

Telefonování za jízdy: Itálie razantně zpřísní zákon. Jakou pokutu…

17.04.2019 11:11 V Itálii se chystá razantní zpřísnění zákona o silničním provozu. Tomu, kdo bude při jízdě užívat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama