Cesta do Chorvatska: Reportér projel nejoblíbenější trasu

Praha - Na dovolenou k chorvatským plážím se každý rok vydá 750 tisíc Čechů. Reportéři ze Zlína se proto do Chorvatska vypravili, aby zjistili, co vás může na silnicích potkat.

Přidejte svůj názor

Cesta do Chorvatska

Jako cíl cesty si zvolili ostrov Krk nedaleko Istrie. Patří k nejbližším a zároveň nejnavštěvovanějším destinacím českých turistů.

Rozdíly v cenách benzínu a nafty na českých, rakouských a chorvatských pumpách jsou minimální. Ale pozor na benzínky u dálnic, tam rozdíl dělá i 10 korun na litr! Cesta Rakouskem ubíhala rychle, jen kolem Vídně musíte počítat se zpomalením.

Slovinsko se naši reportéři rozhodli projet po dálnici. Sice za čtyřicetikilometrový úsek zaplatíte 15 eur, ale cesta je rychlá a pohodlná. Tedy většinou. Náš štáb totiž zrovna narazil na dopravní nehodu. Poslední kilometr a půl slovinské dálnice jel hodinu a půl.

Češi si v Chorvatsku čas od času nedají pozor na tachometr a dostanou pokutu. Reportéři ale nezaregistrovali ani jeden radar. Všechny hranice projeli bleskově. Chorvatsko by navíc příští rok již mohlo vstoupit do Schengenu.

Mýtné na chorvatských dálnicích vám doporučujeme platit chytrou krabičkou ENC. Můžete si ji koupit na hranicích nebo půjčit od známých a průjezdy branami budou zcela bez čekání. Kredit si dobijete doma přes internet nebo na chorvatské čerpací stanici. Pozor, krabičku je potřeba aktivovat mobilem s chorvatskou SIM kartou. takže když poprosíte obsluhu, aby to udělala, mějte pro ní připravené dýško.

Chvílemi to byl boj, ale náš štáb úspěšně dorazil až k Jadranu. Nato, že jsme vyrazili o víkendu, byla cesta dobrá. Jen nás zbrzdila výstavba obchvatu Vídně, konec slovinské dálnice a několik kolon v Chorvatsku.

Na sever Chorvatska jsme jeli jako většina Čechů přes Vídeň, Štýrský Hradec, Maribor, Záhřeb a Rijeku. Pokud byste chtěli ušetřit 15 euro za slovinskou dálniční známku, můžete jet přes Mureck, Lenart, Ptuj a Gornji Macelj.

Témata: Chorvatsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němci sraženi z trůnu, už nemají nejsilnější pas. Jak si vede Česko?

14.09.2018 13:14 Singapur - Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapuřané. Obyvatelé tohoto městského…

Pozor na suvenýry z dovolených. Celníci rozdrtili tunu korálů a mušlí,…

10.09.2018 19:15 Rosenheim - Němečtí celníci v Bavorsku zničili tunu ilegálně dovezených korálů, mušlí a ulit. Jde o…

Řecký ostrovní ráj se potápí pod náporem turistů. Úřady řekly: A dost!

09.09.2018 18:24 Aktualizováno Santorini - Od března do prosince téměř každý den vysypou výletní lodě na ostrově Santorini tisíce…

Seven Sisters. Krásné místo plné hazardujících turistů

06.09.2018 18:39 Seven Sisters je skupina křídových útesů, které jsou součástí národního parku South Downs, přesněji…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama