Češi se do Tuniska bojí. Prodej zájezdů klesl o 95 procent

Praha - Británie ode dneška evakuuje své turisty z Tuniska, protože panují obavy z dalšího teroristického útoku. O situaci se dnes jednalo i na českém ministerstvu zahraničních věcí. To zatím nemá informace o bezprostředním riziku, a ponechává proto v platnosti předchozí doporučení.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničních věcí
doporučujeme

Stejně jako české ministerstvo reagovala většina dalších evropských zemích; jen Velká Británie ve čtvrtek doporučila všem svým turistům, aby kvůli vysoké pravděpodobnosti dalšího teroristického útoku co nejdříve opustili Tunisko. Britské cestovní kanceláře už začaly své klienty ze země stahovat.

České ministerstvo vyzvalo české občany, kteří v Tunisku pobývají nebo se v nejbližší době do Tuniska chystají odcestovat, k maximální obezřetnosti. Ministerstvo také nedoporučuje individuální cestování v zemi.

Ministerstvo také nedoporučuje cestovat do odlehlých oblastí Tuniska především v oblastech poblíž hranic s Alžírskem a Libyí, kde existuje značné riziko únosů. Tamní bezpečnostní situace je podle MZV velmi nestabilní, vyskytují se v ní extremistické a teroristické skupiny.

V oblastech při státní hranici s Alžírskem a Libyí existuje značné riziko únosů. Silně rizikové jsou v tomto smyslu především oblasti na západ od linie Ajn Dráhim (Ain Draham) - Džandúba (Jendouba) - al-Káf (Le Kef) - Kasrín (Kasserine) - Sídí bú Zíd (Sidi Bouzid) - Gafsa - Túzir (Tozeur), a oblasti na jih od linie Túzir (Tozeur) – Kiblí (Kébili) – Madanín (Medenine) – Zarzis.

Mimořádné opatrnosti by měly dbát osamělé ženy: neprocházet se samy odlehlými a málo frekventovanými místy, v noci se nepohybovat mimo rušné turistické zóny. V zájmu vlastní bezpečnosti by se měly snažit neupoutávat pozornost příliš odhalujícím oblečením a nenavazovat komunikaci s neznámými muži.

Nesmí se fotografovat vládní, policejní a vojenské objekty, nádraží, letiště a další budovy označené tuniskou vlajkou (např. prezidentský palác, hlavní sídla tuniských hromadných sdělovacích prostředků, včetně národní televizní stanice, apod.) a uniformované osoby. Vstup do mešit v době modliteb je nevěřícím zakázán. Zakázáno je fotit i ty muslimy, kteří svůj rituál provádějí mimo mešitu. Při focení místních obyvatel se doporučuje požádat je o svolení.

Od roku 1980 je zakázáno fotografovat židovské objekty, které jsou přísně střeženy policií. Je třeba respektovat zákaz vstupu do blízkosti těchto objektů, pokud je u nich vymezen prostor s policejní hlídkou.

Podle výkonné ředitelky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřiny Petříčkové někteří turisté při dnešním ranním odletu požádali v reakci na čtvrteční varování britského ministerstva zahraničí o změnu cílové destinace přímo na letišti. Množství telefonátů a dotazů klientů na bezpečnostní opatření je od teroristického útoku v Súse stále vysoké, volal již prakticky každý, kdo měl do Tuniska koupený zájezd.

"Stále trvá nabídka CK na změnu letoviska či destinace, pokud čeští klienti nechtějí do Tuniska cestovat. K výměně cílové destinace dochází i přímo na letišti, kde cestovní kanceláře operativně nabízejí jiné zájezdy," dodala Petříčková. Podotkla, že zákon neřeší případy mimořádných okolností, jako je ohrožení bezpečnosti turistů v zahraničí, a CK nemohou vracet peníze za storno zájezdu, pokud je neobdrží od poskytovatelů ubytování, přepravy nebo dalších služeb.

Podle portálu Dovolena.cz klesl prodej zájezdů do Tuniska o 95 procent. "V tuto chvíli Tunisko poptává minimum klientů, kteří mají zájem výhradně o dovolenou na tuniském ostrově Džerba. Předpokládáme, že pokud bude bezpečnostní situace v zemi klidná, čeští klienti by se do atraktivní destinace mohli ve větší míře vrátit až letos na podzim," uvedla ředitelka Dovolena.cz Eva Sedlmajerová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návštěva muzea nemusí být nuda: Nejkurióznější expozice z celého světa

05.12.2019 09:18 Jít o dovolené do muzea se někomu může zdát jako velká nuda, španělský server eldiario.es ale tento…

Hledáte exotickou dovolenou plnou vzrušujících zážitků? Vydejte se do…

28.11.2019 05:40 Vietnam se pyšní velkou rozmanitostí, v zemi najdete úchvatné hory, překrásné pláže, jedinečná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama