V Chorvatsku teď hrozí tisícové pokuty. Na tohle si dejte pozor

Záhřeb - Chorvatská města Split a Dubrovník, které každoročně navštíví statisíce Čechů, zavádějí novou vyhlášku, která turistům zakazuje chodit v historickém centru města jen v plavkách. Kdo by nařízení porušil, zaplatí pokutu ve výši tisíců korun.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Chorvatům došla s polonahými turisty trpělivost už vloni, vyhlášku tak avizovali dlouho dopředu. Navíc na některých menších ostrovech platí podobné zákazy už dávno a zóny, kam se nehodí chodit pouze v plavkách, jsou označeny cedulemi.

Teď ovšem podobný zákaz schválila dvě nejznámější chorvatská přímořská města, Split a Dubrovník. Obě mají v centru města památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. A to, že se mezi nimi procházejí turisté jen v plavkách, považovali místní za nedůstojné.

"Vyhláška zakazuje chodit v historickém centru Dubrovníku bez oblečení, částečně bez oblečení nebo v plavkách. Porušení této vyhlášky se bude trestat pokutou," uvedli zástupci města Dubrovník reportérům webu index.hr, když v dubnu o vyhlášce jednali.

Za porušení hrozí pokuta až 2 500 kun ve správním řízení, tedy v přepočtu až 9 tisíc korun! Nebo 1 000 kun (3 600 Kč), pokud ji hříšník zaplatí na místě. Pokuta až ve výši 10 tisíc kun (36 tisíc korun) pak hrozí tomu, kdo by do historického centra a na pěší zónu vjel autem.

Psali jsme:  

Dubrovníkem se brzy inspiroval také Split, který schválil podobnou vyhlášku před dvěma týdny. Radní v centru města vyznačili tzv. zónu slušného chování. V té je zakázáno chodit bez oblečení, částečně bez oblečení nebo v plavkách.

Pokuty za porušení vyhlášky jsou ve Splitu ovšem nižší než v Dubrovníku. Na místě za porušení vyhlášky zaplatíte 500 kun (1 800 Kč), ve správním řízení případně 1 000 kun (3 600 Kč). Zóna, kde musí být turisté vhodně oblečeni, bude jasně označena.

"Je to jednoduché, do muzea také nemůžete jít v plavkách, tak by tak neměli lidé chodit ani po městě, které je v podstatě jedním velkým muzeem," píše web visitsplit.com, na kterém místní samospráva umísťuje informace pro turisty.

Podle webu aktuality.sk platí podobné zákazy třeba ve městě Jelsa nebo na ostrovech Hvar, Pag či Krk. Místní policisté ale většinou turisty jen upozorní, ale nepokutují je.

Témata: Chorvatsko | dovolená
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama