Na exotické dovolené se můžete nakazit i v ordinaci lékaře

Praha - Rizikem při cestování do exotických končin může být i tamní lékařská péče, varoval ve čtvrtek Rastislav Maďar, lékař specializující se na cestovní medicínu a odborný garant očkovacích center Avenier. Lidé by se podle něj měli nechat před cestou do těchto krajů očkovat.

Ilustrační fotografie

"Pokud potřebujete v Indii, Nepálu nebo třeba Africe lékařskou péči, nikdy nevíte, jak dobře dezinfikované nástroje bude lékař používat. Proto se i pro tyto případy rozhodně vyplatí nechat se očkovat, protože z nečistých nástrojů lze například velmi snadno dostat některý z typů žloutenek," uvedl Maďar.

Turisté by podle něj také neměli podléhat iluzím hezkých naleštěných hotelů a i v nich dbát na přísná pravidla, tedy například nejíst syrovou zeleninu, ovoce nebo připravené nápoje s ledem.

"Nikdy totiž nevíte, v jakých hygienických podmínkách žije osoba, která tyto nápoje a jídlo připravuje. To, že pracuje v nablýskaném hotelu, ještě neznamená, že nežije v chudinské čtvrti, kde jsou nároky na hygienu někde úplně jinde,“ varuje Maďar.

Jedinou jistotou proti nákaze z jídla je podle něj důsledná tepelná úprava pokrmů. Podobně u vody radí lékař pít pouze balenou a nejlépe s bublinkami. "Oxid uhličitý totiž vytváří kyselé prostředí, které bakterie nemají příliš rády, navíc ji nelze zfalšovat dočerpáním vody z kohoutku," radí Maďar.

Do destinací s vysokým výskytem hmyzu radí doktor přibalit vlastní moskytiéru. "Ty hotelové bývají velmi často poškozené a děravé," podotkl. Samozřejmostí je podle něj i vhodný repelent. Nejlépe takový, který obsahuje aspoň 50 % účinné repelentní látky, jejíž zkratka na obalech je DEET.

Pro děti musí být repelenty slabší – s 30 % DEET.

Absolutní samozřejmostí na cesty podle Maďara musí být očkování. "Je to jednoduchý způsob, jak se výrazně ochránit před všemi rizikovými nákazami, mnohdy stačí jeden očkovací cyklus na deset let," řekl lékař.

Témata: cestování

Cestování bez omezení očekává příští rok třetina Čechů

22.06.2021 13:02 Cestování bez omezení podle průzkumu Holiday Barometer společnosti Europ Assistance očekává 35…

Čechy letos zahraniční dovolená neláká, polovina z nich podle průzkumu…

07.06.2021 10:04 Dovolenou v létě letos neplánuje více než polovina Čechů a z těch, kteří ji plánují, je většina pro…

Průzkum: Do ciziny se chystají hlavně mladí Češi, většinou zamíří do…

01.06.2021 19:11 Na dovolenou do ciziny se v létě podle aktuálního průzkumu společnosti Kalkulátor.cz chystají…

CK: Klienti mají zájem o hrazené testy, chybějí ale přesné informace

01.06.2021 15:56 Tuzemské cestovní kanceláře sledují u klientů velký zájem o testy na koronavirus hrazené…

Izrael otevřel své hranice turistům, bude je ale vybírat

23.05.2021 14:21 Izrael otevřel své hranice turistům. Bude je ale vybírat, a protože registrace se otevřela teprve…

Zahraniční destinace chystají zahájení sezony. Co udělala pandemie s…

18.05.2021 13:06 Aktualizováno Zahraniční destinace se podle cestovní agentury <a href="https://www.invia.cz/" target="_blank" rel…

Související:

Právě se děje