Na exotické dovolené se můžete nakazit i v ordinaci lékaře

Praha - Rizikem při cestování do exotických končin může být i tamní lékařská péče, varoval ve čtvrtek Rastislav Maďar, lékař specializující se na cestovní medicínu a odborný garant očkovacích center Avenier. Lidé by se podle něj měli nechat před cestou do těchto krajů očkovat.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Pokud potřebujete v Indii, Nepálu nebo třeba Africe lékařskou péči, nikdy nevíte, jak dobře dezinfikované nástroje bude lékař používat. Proto se i pro tyto případy rozhodně vyplatí nechat se očkovat, protože z nečistých nástrojů lze například velmi snadno dostat některý z typů žloutenek," uvedl Maďar.

Turisté by podle něj také neměli podléhat iluzím hezkých naleštěných hotelů a i v nich dbát na přísná pravidla, tedy například nejíst syrovou zeleninu, ovoce nebo připravené nápoje s ledem.

"Nikdy totiž nevíte, v jakých hygienických podmínkách žije osoba, která tyto nápoje a jídlo připravuje. To, že pracuje v nablýskaném hotelu, ještě neznamená, že nežije v chudinské čtvrti, kde jsou nároky na hygienu někde úplně jinde,“ varuje Maďar.

Jedinou jistotou proti nákaze z jídla je podle něj důsledná tepelná úprava pokrmů. Podobně u vody radí lékař pít pouze balenou a nejlépe s bublinkami. "Oxid uhličitý totiž vytváří kyselé prostředí, které bakterie nemají příliš rády, navíc ji nelze zfalšovat dočerpáním vody z kohoutku," radí Maďar.

Do destinací s vysokým výskytem hmyzu radí doktor přibalit vlastní moskytiéru. "Ty hotelové bývají velmi často poškozené a děravé," podotkl. Samozřejmostí je podle něj i vhodný repelent. Nejlépe takový, který obsahuje aspoň 50 % účinné repelentní látky, jejíž zkratka na obalech je DEET.

Pro děti musí být repelenty slabší – s 30 % DEET.

Absolutní samozřejmostí na cesty podle Maďara musí být očkování. "Je to jednoduchý způsob, jak se výrazně ochránit před všemi rizikovými nákazami, mnohdy stačí jeden očkovací cyklus na deset let," řekl lékař.

Témata: cestování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama