Na exotické dovolené se můžete nakazit i v ordinaci lékaře

Praha - Rizikem při cestování do exotických končin může být i tamní lékařská péče, varoval ve čtvrtek Rastislav Maďar, lékař specializující se na cestovní medicínu a odborný garant očkovacích center Avenier. Lidé by se podle něj měli nechat před cestou do těchto krajů očkovat.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Pokud potřebujete v Indii, Nepálu nebo třeba Africe lékařskou péči, nikdy nevíte, jak dobře dezinfikované nástroje bude lékař používat. Proto se i pro tyto případy rozhodně vyplatí nechat se očkovat, protože z nečistých nástrojů lze například velmi snadno dostat některý z typů žloutenek," uvedl Maďar.

Turisté by podle něj také neměli podléhat iluzím hezkých naleštěných hotelů a i v nich dbát na přísná pravidla, tedy například nejíst syrovou zeleninu, ovoce nebo připravené nápoje s ledem.

"Nikdy totiž nevíte, v jakých hygienických podmínkách žije osoba, která tyto nápoje a jídlo připravuje. To, že pracuje v nablýskaném hotelu, ještě neznamená, že nežije v chudinské čtvrti, kde jsou nároky na hygienu někde úplně jinde,“ varuje Maďar.

Jedinou jistotou proti nákaze z jídla je podle něj důsledná tepelná úprava pokrmů. Podobně u vody radí lékař pít pouze balenou a nejlépe s bublinkami. "Oxid uhličitý totiž vytváří kyselé prostředí, které bakterie nemají příliš rády, navíc ji nelze zfalšovat dočerpáním vody z kohoutku," radí Maďar.

Do destinací s vysokým výskytem hmyzu radí doktor přibalit vlastní moskytiéru. "Ty hotelové bývají velmi často poškozené a děravé," podotkl. Samozřejmostí je podle něj i vhodný repelent. Nejlépe takový, který obsahuje aspoň 50 % účinné repelentní látky, jejíž zkratka na obalech je DEET.

Pro děti musí být repelenty slabší – s 30 % DEET.

Absolutní samozřejmostí na cesty podle Maďara musí být očkování. "Je to jednoduchý způsob, jak se výrazně ochránit před všemi rizikovými nákazami, mnohdy stačí jeden očkovací cyklus na deset let," řekl lékař.

Loading...
Témata: cestování
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie uvolňuje pravidla: Povolí nesezdaným cizincům společný…

06.10.2019 07:39 Saúdská Arábie nově povolí nesezdaným cizincům, aby směli v tamních hotelích bydlet v jednom pokoji…

Společnost Adria Airways vyhlásila bankrot, všechny lety jsou zrušeny

30.09.2019 17:31 Slovinská letecká společnost Adria Airways vyhlásila bankrot a zrušila všechny lety. Oznámil to ve…

Saúdská Arábie se otevírá turistům, láká na skalní město. O víza mohou…

27.09.2019 09:56 Saúdská Arábie se otevírá zahraničním turistům a bude vydávat víza lidem ze 49 zemí. Občané čtyř…

Proč účinky dovolené trvají tak krátce? Psychologové záhadu rozlouskli a…

26.09.2019 08:32 Sotva jsme nastoupili znovu do práce, účinek dovolené ustupuje věčnému stresu. Blahodárné psychické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama