Příliv turistů do Turecka prudce klesl. Nejezdí Rusové, Němci, ale ani Češi

Ankara - Časté teroristické útoky v Turecku odradily mnoho turistů. Zájem oproti loňsku klesl v květnu o 34,7 procenta, což byl nejhlubší pokles od roku 1994. MZV ČR důrazně varuje před cestami do oblasti jihovýchodního Turecka.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Turecko, ilustrační foto

V předešlém měsíci klesl počet turistů o 28 procent a jejich úbytek je patrný od počátku roku. Vedle zhoršené bezpečnostní situace je to důsledek loňské roztržky mezi Ankarou a Moskvou, po níž turecké pláže prakticky vyklidili ruští turisté. Rusů loni přijelo do Turecka zhruba tři miliony, minulý měsíc ale počet ruských návštěvníků klesl meziročně o 92 procent. Ankara však před vrcholem turistické sezony učinila velký krok k tomu, aby spor s Ruskem zmírnila.

Turistický ruch je jedním z hlavních zdrojů příjmů pro tureckou ekonomiku, kterou už tak oslabuje pomalejší růst vývozu a útlum soukromých investic. Někteří ekonomové předpovídají, že výnosy Turecka z cestovního ruchu letos klesnou o čtvrtinu. To by znamenalo ztrátu zhruba osmi miliard dolarů (196 miliard Kč), což je asi jedno procento ročního výkonu turecké ekonomiky, uvedla agentura Reuters.

Urovnání roztržky s Ruskem však nepřiláká zpět západoevropské turisty, vylekané vlnou teroristických útoků a dalších hrozeb. Počet návštěvníků z Německa, odkud jezdí do Turecku nejvíce turistů, klesl v květnu meziročně o 31,5 procenta.

Česká cestovní kancelář Čedok v dubnu uvedla, že prodej jejích zájezdů do Turecka je letos nižší o 70 procent. Cena dovolených do Turecka u českých cestovních kanceláří výrazně klesla, v případě některých hotelů až o třetinu, sdělila na jaře Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

"Vzhledem k přetrvávající nejisté bezpečnostní situaci nadále důrazně varujeme před cestami do oblasti jihovýchodního Turecka (východně od pomyslné linie tvořené městy Osmaniye, Malatya, Tunceli, Erzurum, Kars)," upozorňuje mzv.cr. Ministerstvo zahraničních věcí ČR rovněž důrazně nedoporučuje cesty do míst v okolí turecko-syrské hranice.

V návaznosti na poslední a další možný vývoj bezpečnostní situace v Turecku doporučujeme zvážit nutnost cestování do Ankary, cestu uskutečnit pouze v odůvodněných případech, např. plánovaná obchodní jednání, studium, pracovní cesta).

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby v případě jakékoli nečekané situace sledovali a respektovali pokyny a doporučení místních úřadů a bezpečnostních orgánů. Upozornění platí se zvýšenou důležitostí pro pouliční demonstrace a oslavy, k nimž dochází ve večerních hodinách, často v pátek, o víkendech nebo o svátcích.

Témata: Turecko | dovolená
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama