10 tipů, jak se chovat v dopravní zácpě

Léto je tady, rodiny se pomalu balí na dovolenou. Čím dál tím více je oblíbenější jízda autem, což má za následek i jednu neveselou věc - dopravní zácpy. Většinou vás překvapí, zničí vaše plány na dojezd a zhorší náladu na celý den. Proto je zde deset tipů, jak si co nejlépe zpříjemnit cestu v zácpě, kterou připravil server Driving Tests.

Přidejte svůj názor

Dopravní zácpa při cestě do zahraničí

1. Udržte si pozitivní náladu

Neustálé popojíždění a stání v zácpě může řidiče brzy dohnat k šílenství. I přesto byste ale měli mít pozitivní náladu, protože v zácpě můžete být i několik hodin a nikdo nechce začátek dovolené prožít v hádkách a napjaté atmosféře.

2. Informujte okolí o pozdním příjezdu

Když například nejedete stejným autě, měli byste co nejdříve informovat další členy rodiny, nebo případně případně recepci vašeho ubytování. Členové rodiny ocení informaci, že se zpozdíte a na hotelu můžou pozdržet čas pro ubytování, pokud byste měli přijet v noci.

3. Vypínejte motor

Pokud v autě nemáte saunu, vypněte motor, jakmile se nemáte v plánu několik dalších minut pohybovat. Šetříte palivo a snižujete emise. Dopravní zácpy jsou hlavní příčinou smogu a zhoršené kvality ovzduší.

4. Informujte se o situaci v zácpě

Pokud alespoň trochu rozumíte jazyku státu, ve kterém jste, nalaďte si rádio na stanici s dopravní situací. Předávají užitečné informace jako například alternativní trasy kolem zácpy. Druhá možnost je například mobilní aplikace Waze, která vám díky ostatním řidičům dokáže najít nejlepší a nejrychlejší trasu tak, abyste nevjeli do zácpy.

5. Zůstaňte ve střehu

Ano, může to být vyčerpávající, když se za 20 minut nepohnete ani o píď. Ale pokud na okamžik usnete a zácpa se začne hýbat, čeká vás nepříjemné probuzení od ostatních řidičů.

6. Netrubte

Není nic horšího, když na sebe lidé začnou troubit, úplně stačí slyšet auta v opačném pruhu, které si vesele jedou dále. Nepřispívejte k hluku ještě svým troubením.

7. Berte si knížku, časopis, křížovky

Stání v zácpě je z jistého úhlu pohledu volný čas, proto by se měl využít tak, jak je vám nejbližší. Pokud nechce plýtvat baterií u vašeho mobilního telefonu, berte si knížku, časopis, nebo luštěte křížovky.

8. Komunikujte s ostatními řidiči

Pokud nevíte z rádia nebo internetu, co způsobilo dopravní zácpu, není lepší zdroj, než ostatní řidiči. Pravděpodobně už se ostatní řidiči baví o dopravní nehodě, nebo třeba rekonstrukci silnic, která je daleko před vámi.

9. Neopouštějte své vozidlo

Opuštěné auto uprostřed dálnice není nikdy dobrý nápad, a to i když všechny vozy zastavily. Nevíte, kdy se provoz rozjede a nechcete tvořit další kolonu.

10. Mějte pití a svačinu

Zácpy se můžou protáhnout, proto byste měli mít v autě dostatek jídla pro vás i vaši rodinu a hlavně vodu k občerstvení, je léto, dehydratace se dostavuje rychle. Navíc každé jídlo zvedne náladu a přidá vám energii na zbytek cesty.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eilean Donan: Nejslavnější hrad, který si zahrál i s Jamesem Bondem

23.09.2018 16:40 Na severozápadním břehu Skotska se na malinkatém ostrůvku tyčí romantický hrad Eilean Donan, díky…

Češi při podzimní dovolené vyžadují luxus. Zájem o pětihvězdičkové hotely…

22.09.2018 06:09 Praha - I po konci hlavní dovolenkové sezony mají čeští turisté zájem o cestování k moři. Poptávka…

Němci sraženi z trůnu, už nemají nejsilnější pas. Jak si vede Česko?

14.09.2018 13:14 Singapur - Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapuřané. Obyvatelé tohoto městského…

Pozor na suvenýry z dovolených. Celníci rozdrtili tunu korálů a mušlí,…

10.09.2018 19:15 Rosenheim - Němečtí celníci v Bavorsku zničili tunu ilegálně dovezených korálů, mušlí a ulit. Jde o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama