Chorvatští kempaři zabavují Čechům pasy. Rady, jak se bránit

Záhřeb/Praha - Chorvatsko je mezi českými turisty stále velmi oblíbenou destinací. Přesto se někteří chorvatští kempaři chovají k návštěvníkům z Česka dost nevybíravě a jsou schopní podmiňovat ubytování odevzdáním cestovního pasu. Jak se proti této praktice bránit?

Přidejte svůj názor

371

Česká turistka popsala, jak v chorvatském kempu musela na celou dobu pobytu odevzdat pas. Nejspíš jako pojistku, aby odsud neodjela bez placení.

A rozhořčení je v tomto případě rozhodně na místě - kempaři nebo hoteliéři na nic takového nemají právo. "Je běžné, že na recepci na chvíli odevzdáte svůj pas, aby si zaměstnanci kempu nebo hotelu mohli opsat vaše údaje. Ale rozhodně není v pořádku, když vám chtějí doklady zabavit," říká mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

A to ani jako jakousi zástavu, kterou si chtějí pojistit, abyste neujeli bez placení. "Pokud mají v kempu strach, že nebudete platit, mohou si například opsat číslo vaší kreditní karty. To je normální postup," dodává Lagronová.

A jak se tedy bránit, pokud nehodláte doklady odevzdat? Samozřejmě se můžete zkusit domluvit na nějakém alternativním řešení. Anebo se sbalit a odjet někam, kde po vás pasy nebo jiné doklady chtít nebudou.

Můžete se samozřejmě ale i bránit a nenechat sebou v kempu mávat. Jak? "Můžete se obrátit na místní policii nebo na Policii ČR, která je v letních měsících v turisticky nejfrekventovanějších destinacích v Chorvatsku, tedy v Omiši a Šibeniku přítomna. Občané se mohou obrátit rovněž na Velvyslanectví ČR v Záhřebu a na konzulární jednatelství v Rijece a ve Splitu," radí Irena Valentová z ministerstva.

Nejrychlejší je nejspíš komunikovat s místní policií, která stížnost řeší na místě a okamžitě. Pokud se rozhodnete požádat o pomoc české diplomaty pracující v Chorvatsku, ti naopak záležitost řeší přímo s provozovatelem kempu.

"Kolegům z našich zastupitelských úřadů se daří tuto záležitost vyřešit pro naše občany většinou příznivě formou dohody," ujišťuje Valentová.

Ministerstvo zahraničí také tvrdí, že jde naštěstí o velmi ojedinělou praktiku, která se týká jen chorvatských kempařů. V jiných zemích na ni prý nenarazíte.

"Jedná se spíše o výjimečné případy, což dokládá i naše statistika, kdy se v této záležitosti na naše zastupitelské úřady obrací asi 5 českých občanů ročně. Do Chorvatska přitom v hlavní letní sezóně míří přibližně 800 tisíc českých turistů," uzavírá tiskový odbor ministerstva zahraničí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První podmořská restaurace v Evropě otevřena. Má tři úrovně, čeká se nával

20.03.2019 15:52 V Norsku dnes zahajuje provoz první evropská podmořská restaurace, která vznikla na jihu země. Za…

Dovolená na Kubě? Komunistický ostrov nabízí luxus, obyčejní Kubánci mohou…

20.03.2019 07:49 Fotografický aparát za více než 25.000 dolarů (570.000 Kč) v jednom havanském obchodu? To je…

Dost bylo opilých turistů. Palma de Mallorca zavede přes léto tvrdé…

18.03.2019 13:30 Metropole Baleárských ostrovů Palma de Mallorca letos v letní sezóně zakáže pití alkoholu v…

Nejošklivější hlavní město na světě? Priština v Kosovu je městem války,…

06.03.2019 12:22 Priština je hlavním městem Kosovo od roku 2008, kdy stát vyhlásil svou nezávislost na Srbsku. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama