Chorvatští kempaři zabavují Čechům pasy. Rady, jak se bránit

Záhřeb/Praha - Chorvatsko je mezi českými turisty stále velmi oblíbenou destinací. Přesto se někteří chorvatští kempaři chovají k návštěvníkům z Česka dost nevybíravě a jsou schopní podmiňovat ubytování odevzdáním cestovního pasu. Jak se proti této praktice bránit?

Přidejte svůj názor

371

Česká turistka popsala, jak v chorvatském kempu musela na celou dobu pobytu odevzdat pas. Nejspíš jako pojistku, aby odsud neodjela bez placení.

A rozhořčení je v tomto případě rozhodně na místě - kempaři nebo hoteliéři na nic takového nemají právo. "Je běžné, že na recepci na chvíli odevzdáte svůj pas, aby si zaměstnanci kempu nebo hotelu mohli opsat vaše údaje. Ale rozhodně není v pořádku, když vám chtějí doklady zabavit," říká mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

A to ani jako jakousi zástavu, kterou si chtějí pojistit, abyste neujeli bez placení. "Pokud mají v kempu strach, že nebudete platit, mohou si například opsat číslo vaší kreditní karty. To je normální postup," dodává Lagronová.

A jak se tedy bránit, pokud nehodláte doklady odevzdat? Samozřejmě se můžete zkusit domluvit na nějakém alternativním řešení. Anebo se sbalit a odjet někam, kde po vás pasy nebo jiné doklady chtít nebudou.

Můžete se samozřejmě ale i bránit a nenechat sebou v kempu mávat. Jak? "Můžete se obrátit na místní policii nebo na Policii ČR, která je v letních měsících v turisticky nejfrekventovanějších destinacích v Chorvatsku, tedy v Omiši a Šibeniku přítomna. Občané se mohou obrátit rovněž na Velvyslanectví ČR v Záhřebu a na konzulární jednatelství v Rijece a ve Splitu," radí Irena Valentová z ministerstva.

Nejrychlejší je nejspíš komunikovat s místní policií, která stížnost řeší na místě a okamžitě. Pokud se rozhodnete požádat o pomoc české diplomaty pracující v Chorvatsku, ti naopak záležitost řeší přímo s provozovatelem kempu.

"Kolegům z našich zastupitelských úřadů se daří tuto záležitost vyřešit pro naše občany většinou příznivě formou dohody," ujišťuje Valentová.

Ministerstvo zahraničí také tvrdí, že jde naštěstí o velmi ojedinělou praktiku, která se týká jen chorvatských kempařů. V jiných zemích na ni prý nenarazíte.

"Jedná se spíše o výjimečné případy, což dokládá i naše statistika, kdy se v této záležitosti na naše zastupitelské úřady obrací asi 5 českých občanů ročně. Do Chorvatska přitom v hlavní letní sezóně míří přibližně 800 tisíc českých turistů," uzavírá tiskový odbor ministerstva zahraničí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skleněný most se Benátkám vymstil. Zranily se už tisíce turistů

12.10.2018 14:03 Benátská radnice vymění skleněný povrch schodů na mostě přes Canal Grande, důležitou dopravní tepnu…

Xenofobie v Africe? Státy mají utemované hranice, volný pohyb osob je sci…

11.10.2018 08:50 Zatímco mnoho Evropanů nepotřebuje pro cesty do většiny afrických států víza, afričtí cestující…

Strach o Čechy. Na Mallorce jich jsou při smrtících záplavách stovky

10.10.2018 14:36 Čeští turisté na středomořském ostrově Mallorca, který v noci na dnešek zasáhly bleskové povodně,…

Útesový most v Austrálii: Další atrakce, kde turisté umírají kvůli fotkám …

07.10.2018 09:51 Známý most Sea Cliff Bridge, který byl v roce 2005 postavený za 49 miliónů australských dolarů …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama