Nové varování MZV ČR: Do Istanbulu a Ankary nejezděte, u moře je nutná maximální opatrnost

Praha - S ohledem na vývoj situace v Turecku MZV ČR českým občanům doporučuje do jihovýchodní oblasti Turecka, Ankary a Istanbulu vůbec necestovat. Česká diplomacie to uvedla v aktualizovaném upozornění na svém webu.

Přidejte svůj názor

Turecko, ilustrační foto

V ostatních regionech mají lidé dbát maximální obezřetnosti, řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek po dnešním jednání krizového štábu.

Situace v přímořských letoviscích je podle něj sice klidná, ale v zemi je nadále napjatá atmosféra a je třeba sledovat aktuální vývoj událostí. Nyní pobývá v Turecku kolem 7000 Čechů, podle dosavadních informací diplomatů jsou všichni v pořádku.

Pokud by se ale situace zhoršila, což ale Zaorálek nyní nepovažuje za pravděpodobné, je stát připraven poslat do oblasti vojenský speciál. Letadlo může vyrazit do oblasti do dvou hodin, dodal šéf české diplomacie.

"Aktuální situaci budeme dál monitorovat na našich webech a stanoviska aktualizovat podle vývoje," uvedl Zaorálek s tím, že i nadále budou fungovat krizové linky, na které mohou lidé volat. Během noci linky využila zhruba stovka turistů, někteří z nich uvízli na letišti v Istanbulu ve chvíli, kdy areál opustili bezpečnostní složky. "Radili jsme, co mají dělat, někteří měli strach, co bude následovat," popsal Zaorálek.

Během nočních dramatických bojů v Turecku vydalo ministerstvo doporučení, aby Češi do této země necestovali a pokud tam už jsou, nabádalo k maximální opatrnosti. Během dopoledne se ale situace zklidnila, vládní síly puč zmařily a převzaly zpět kontrolu nad armádou.

Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 532 375 13 87
Konzulární úsek Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 532 244 45 26
Nouzová linka Generálního konzulátu ČR v Istanbulu: 0090 533 257 3880

Cestovní kanceláře respektují rozhodnutí ministerstva nepořádat zájezdy do Istanbulu, Ankary do jihovýchodního Turecka, tyto lokality samy považují za nestabilní, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Jiným případem jsou podle něj istanbulská letiště, která fungují jako tranzitní do dalších destinací.

Papež upozornil na to, že naprostá většina Čechů, kteří jsou nyní v tureckých letoviscích, hodlá v zájezdu pokračovat. Pouze v nočních hodinách podle něj někteří jednotlivci žádali předčasný odjezd, ale i ti nyní svůj názor s uklidněním situace vesměs přehodnotili. Připomněl, že většina kanceláří funguje nad rámec zákona, tedy nabízejí klientům, kteří ještě neodcestovali, přeložení termínu nebo jinou destinaci. Podle informací ČTK jde například o CK Alexandria, Exim Tours či CK Fischer.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Twitteru propagoval cestování v Barmě. Táhni k čertu, vzkázali mu lidé

10.12.2018 08:26 Šéf Twitteru Jack Dorsey sklidil kritiku poté, co propagoval převážně buddhistickou Barmu jako…

Kde zažít atmosféru seriálu Hra o trůny? Davy fanoušků míří do…

02.12.2018 16:56 Chorvatsko patří k českým dovolenkářům stejně neodmyslitelně, jako pořádná pěnivá čepice na točené…

Šikmá věž v Pise se trochu narovnala. Inženýři jí z věku ubrali 200 let

22.11.2018 09:57 Slavná věž v italském městě Pisa se přestala naklánět, dokonce se o kus napřímila díky inženýrským…

Airbnb stahuje nabídky ubytování v židovských osadách. Izrael se dopálil

20.11.2018 10:04 Mezinárodní služba Airbnb stáhla ze své ubytovací nabídky adresy v židovských osadách na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama