Nové varování MZV ČR: Do Istanbulu a Ankary nejezděte, u moře je nutná maximální opatrnost

Praha - S ohledem na vývoj situace v Turecku MZV ČR českým občanům doporučuje do jihovýchodní oblasti Turecka, Ankary a Istanbulu vůbec necestovat. Česká diplomacie to uvedla v aktualizovaném upozornění na svém webu.

Přidejte svůj názor

Turecko, ilustrační foto
doporučujeme

V ostatních regionech mají lidé dbát maximální obezřetnosti, řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek po dnešním jednání krizového štábu.

Situace v přímořských letoviscích je podle něj sice klidná, ale v zemi je nadále napjatá atmosféra a je třeba sledovat aktuální vývoj událostí. Nyní pobývá v Turecku kolem 7000 Čechů, podle dosavadních informací diplomatů jsou všichni v pořádku.

Pokud by se ale situace zhoršila, což ale Zaorálek nyní nepovažuje za pravděpodobné, je stát připraven poslat do oblasti vojenský speciál. Letadlo může vyrazit do oblasti do dvou hodin, dodal šéf české diplomacie.

"Aktuální situaci budeme dál monitorovat na našich webech a stanoviska aktualizovat podle vývoje," uvedl Zaorálek s tím, že i nadále budou fungovat krizové linky, na které mohou lidé volat. Během noci linky využila zhruba stovka turistů, někteří z nich uvízli na letišti v Istanbulu ve chvíli, kdy areál opustili bezpečnostní složky. "Radili jsme, co mají dělat, někteří měli strach, co bude následovat," popsal Zaorálek.

Během nočních dramatických bojů v Turecku vydalo ministerstvo doporučení, aby Češi do této země necestovali a pokud tam už jsou, nabádalo k maximální opatrnosti. Během dopoledne se ale situace zklidnila, vládní síly puč zmařily a převzaly zpět kontrolu nad armádou.

Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 532 375 13 87
Konzulární úsek Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 532 244 45 26
Nouzová linka Generálního konzulátu ČR v Istanbulu: 0090 533 257 3880

Cestovní kanceláře respektují rozhodnutí ministerstva nepořádat zájezdy do Istanbulu, Ankary do jihovýchodního Turecka, tyto lokality samy považují za nestabilní, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Jiným případem jsou podle něj istanbulská letiště, která fungují jako tranzitní do dalších destinací.

Papež upozornil na to, že naprostá většina Čechů, kteří jsou nyní v tureckých letoviscích, hodlá v zájezdu pokračovat. Pouze v nočních hodinách podle něj někteří jednotlivci žádali předčasný odjezd, ale i ti nyní svůj názor s uklidněním situace vesměs přehodnotili. Připomněl, že většina kanceláří funguje nad rámec zákona, tedy nabízejí klientům, kteří ještě neodcestovali, přeložení termínu nebo jinou destinaci. Podle informací ČTK jde například o CK Alexandria, Exim Tours či CK Fischer.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teror zhatil Čechům dovolenou: Desítka rekreantů neodletí na Srí Lanku

22.04.2019 13:49 Desítka lidí dnes a v úterý neodletí z Česka kvůli bezpečnosti na Srí Lanku, oznámil internetový…

Plovoucí trh s květinami v Amsterdamu skomírá, zničily ho davy turistů

22.04.2019 08:47 Poslední prodavač květin na slavném amsterodamském plovoucím trhu Bloemenmarkt zavřel svůj stánek.…

Čeští turisté na Srí Lance jsou v bezpečí, stahování klientů cestovky…

21.04.2019 12:42 Čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, jsou v bezpečí. Na dotaz ČTK…

Telefonování za jízdy: Itálie razantně zpřísní zákon. Jakou pokutu…

17.04.2019 11:11 V Itálii se chystá razantní zpřísnění zákona o silničním provozu. Tomu, kdo bude při jízdě užívat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama