Varování MZV nadále v platnosti: Češi se mají vyhnout Istanbulu, Ankaře a JV Turecka

Praha - V Černínském paláci se dnes sešla pracovní skupina, která zhodnotila aktuální vývoj v Turecku a dospěla k závěru, že situace v zemi se stabilizovala. Jednání se kromě konzulárních a bezpečnostních pracovníků MZV zúčastnili také zástupci zpravodajských služeb.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničních věcí

Na základě jednání pracovní skupiny zůstává v platnosti stávající cestovní doporučení pro cesty do Turecka. MZV zároveň doporučuje českým občanům, aby se registrovali do systému DROZD.

Podle doporučení, na němž se v sobotu shodl krizový štáb pod vedením ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD), jsou nebezpečné cesty do Istanbulu, Ankary a jihovýchodní části Turecka. "Čechy, kteří se chystají na dovolenou, stále nabádáme k obezřetnosti. To znamená, aby se zdržovali v hotelových resortech a vyhýbali se místům, jako jsou tržiště, velké kulturní a sportovní akce," uvedla mluvčí ministerstva Irena Valentová. Varování platí také pro cesty do větších měst.

V tureckých letoviscích panuje klid a české MZV v tuto chvíli neplánuje evakuaci českých turistů ze země. Situaci v Turecku MZV i nadále pečlivě sleduje a vyhodnocuje. Pracovní skupina k Turecku by se opět sešla v případě potřeby.

Nouzové telefonní linky na velvyslanectví v Ankaře a na generálním konzulátu v Istanbulu zůstávají českým občanům i nadále k dispozici:

Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 532 375 13 87
Nouzová linka Generálního konzulátu ČR v Istanbulu: 0090 533 257 3880

"Češi se na ně můžou neustále obracet," uvedla. "S tím, jak se situace stabilizuje, ubývá také hovorů. Od spuštění linek jsme jich zaznamenali přibližně 500," řekla Valentová. Většina dotazů se týkala provozu letišť, který byl kvůli nepřehledné situaci omezen.

Mluvčí pražského letiště Václava Havla Marika Janoušková dnes ČTK potvrdila, že letecké spojení mezi Prahou a Istanbulem funguje podle letového řádu, a to od sobotního večera. Podle webu ruzyňského letiště už dnes jedno letadlo mířící z Istanbulu do Prahy přistálo, plánovány jsou ještě tři přílety a tři odlety do Istanbulu. Časně ráno odletělo také letadlo společnosti Travel Servis do přímořského Bodrumu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První podmořská restaurace v Evropě otevřena. Má tři úrovně, čeká se nával

20.03.2019 15:52 V Norsku dnes zahajuje provoz první evropská podmořská restaurace, která vznikla na jihu země. Za…

Dovolená na Kubě? Komunistický ostrov nabízí luxus, obyčejní Kubánci mohou…

20.03.2019 07:49 Fotografický aparát za více než 25.000 dolarů (570.000 Kč) v jednom havanském obchodu? To je…

Dost bylo opilých turistů. Palma de Mallorca zavede přes léto tvrdé…

18.03.2019 13:30 Metropole Baleárských ostrovů Palma de Mallorca letos v letní sezóně zakáže pití alkoholu v…

Nejošklivější hlavní město na světě? Priština v Kosovu je městem války,…

06.03.2019 12:22 Priština je hlavním městem Kosovo od roku 2008, kdy stát vyhlásil svou nezávislost na Srbsku. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama