Varování MZV nadále v platnosti: Češi se mají vyhnout Istanbulu, Ankaře a JV Turecka

Praha - V Černínském paláci se dnes sešla pracovní skupina, která zhodnotila aktuální vývoj v Turecku a dospěla k závěru, že situace v zemi se stabilizovala. Jednání se kromě konzulárních a bezpečnostních pracovníků MZV zúčastnili také zástupci zpravodajských služeb.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničních věcí

Na základě jednání pracovní skupiny zůstává v platnosti stávající cestovní doporučení pro cesty do Turecka. MZV zároveň doporučuje českým občanům, aby se registrovali do systému DROZD.

Podle doporučení, na němž se v sobotu shodl krizový štáb pod vedením ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD), jsou nebezpečné cesty do Istanbulu, Ankary a jihovýchodní části Turecka. "Čechy, kteří se chystají na dovolenou, stále nabádáme k obezřetnosti. To znamená, aby se zdržovali v hotelových resortech a vyhýbali se místům, jako jsou tržiště, velké kulturní a sportovní akce," uvedla mluvčí ministerstva Irena Valentová. Varování platí také pro cesty do větších měst.

V tureckých letoviscích panuje klid a české MZV v tuto chvíli neplánuje evakuaci českých turistů ze země. Situaci v Turecku MZV i nadále pečlivě sleduje a vyhodnocuje. Pracovní skupina k Turecku by se opět sešla v případě potřeby.

Nouzové telefonní linky na velvyslanectví v Ankaře a na generálním konzulátu v Istanbulu zůstávají českým občanům i nadále k dispozici:

Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 532 375 13 87
Nouzová linka Generálního konzulátu ČR v Istanbulu: 0090 533 257 3880

"Češi se na ně můžou neustále obracet," uvedla. "S tím, jak se situace stabilizuje, ubývá také hovorů. Od spuštění linek jsme jich zaznamenali přibližně 500," řekla Valentová. Většina dotazů se týkala provozu letišť, který byl kvůli nepřehledné situaci omezen.

Mluvčí pražského letiště Václava Havla Marika Janoušková dnes ČTK potvrdila, že letecké spojení mezi Prahou a Istanbulem funguje podle letového řádu, a to od sobotního večera. Podle webu ruzyňského letiště už dnes jedno letadlo mířící z Istanbulu do Prahy přistálo, plánovány jsou ještě tři přílety a tři odlety do Istanbulu. Časně ráno odletělo také letadlo společnosti Travel Servis do přímořského Bodrumu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skleněný most se Benátkám vymstil. Zranily se už tisíce turistů

12.10.2018 14:03 Benátská radnice vymění skleněný povrch schodů na mostě přes Canal Grande, důležitou dopravní tepnu…

Xenofobie v Africe? Státy mají utemované hranice, volný pohyb osob je sci…

11.10.2018 08:50 Zatímco mnoho Evropanů nepotřebuje pro cesty do většiny afrických států víza, afričtí cestující…

Strach o Čechy. Na Mallorce jich jsou při smrtících záplavách stovky

10.10.2018 14:36 Čeští turisté na středomořském ostrově Mallorca, který v noci na dnešek zasáhly bleskové povodně,…

Útesový most v Austrálii: Další atrakce, kde turisté umírají kvůli fotkám …

07.10.2018 09:51 Známý most Sea Cliff Bridge, který byl v roce 2005 postavený za 49 miliónů australských dolarů …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama