Exotika v Chorvatsku. Poznejte místa, která čekají na objevení

Záhřeb - Chorvatsko je i v letošním roce favoritem mezi českými dovolenkáři. Není se tedy čemu divit, že překrásná Plitivcká jezera či čisté moře a malebné pláže Makarské riviéry zná už kdekdo. Podívejte se na místa, která se od hlavního proudu turistů drží tak trochu stranou.

Přidejte svůj názor

Chorvatsko

Na první pohled tato místa vypadají jako z druhého konce planety, vězte ale, že za nimi nemusíte daleko. Hotelový vyhledávač trivago.cz sestavil přehled sedmi méně známých, o to však krásnějších chorvatských destinací, které na své objevení teprve čekají.

Slané jezero Mir, ostrov Dugi Otok

Severodalmatský ostrov Dugi Otok patří díky přírodní rozmanitosti k nejkrásnějším na Jadranu. V přírodním parku Telašćica najdete stejnojmenou zátoku a v její blízkosti pak slané jezero Mir. Jezero je asi 900 metrů dlouhé a 300 metrů široké a místy dosahuje hloubky až 6 metrů. Nejen jezero však stojí za vidění – unikátní zážitek v podobě krásných scenérií zažijete i při plavbě lodí podél přírodního parku.

Slunjčické vodopády, Rastoke

53 kilometrů jižně od města Karlovac se nachází městečko Slunj, jehož hlavní atrakcí je kouzlo vodní scenérie. Řeka Slunjčica zde vytváří uprostřed zeleně krásné peřeje, jezírka a vodopády. Kouzelnou atmosféru pak dokreslují vodní mlýny a dřevěné domky v osadě Rastoke. Podél říčky vedou cestičky, kde si turisté mohou protáhnout nohy a fotografové zachytit kousek místní krásy.

Pláž Beritnica, ostrov Pag

Ostrov Pag je pátým největším chorvatským ostrovem a patří k těm nejpozoruhodnějším. Díky otevřenému moři je západní strana ostrova porostlá zelení a občas i borovicemi, ale většina ostrova je kamenitá, vyprahlá a holá. Na jižní straně ostrova se nachází zátoka s pláží Beritnica. Jejím poznávacím znakem jsou 3 velké kameny v tyrkysovém moři. Nedaleko pláže se nachází polojeskyně a skalní stěny – známá je zejména Sotga, která je oblíbenou výzvou pro horolezce.

Kopački Rit, Slavonie

Vydáte-li se k hranicím se Srbskem, objevíte národní park Kopački Rit. Nachází se na soutoku řeky Dunaj a Dráva a s rozlohou 170 km2 patří k největším močálovitým oblastem Evropy. Nachází se tu nejen bohatá flóra (louky střídají lesy, mokřady i jezera), ale i fauna – část parku je s 260 druhy ptactva ornitologickou rezervací se vzácným orlem mořským.

Zlatni Rat, ostrov Brač

Zlatý roh, chorvatsky Zlatni Rat, je pláž na ostrově Brač nedaleko městečka Bol. Tato překrásná oblázková pláž dlouhá 630 metrů vděčí za svůj název trojúhelníkovému tvaru. Špička „rohu" však mění svůj tvar v závislosti na větru a mořských proudech – jednou míří doleva, jindy zase mírně doprava, podle toho, kam jsou oblázky unášeny. Díky borovému lesíku je vždy jedna strana pláže v závětří. Vstup do moře je zde poměrně prudký, ale díky povětrnostním podmínkám je to ideální místo pro windsurfing a kitesurfing.

Mužilovčica, NP Lonjsko polje

Malá vesnička Mužilovčica se nachází na břehu řeky Sávy a nabízí turistům velice odlišný zážitek než chorvatské pobřeží. Vesnice se může stát výchozím bodem milovníků přírody pro túry po národním parku Lonjsko polje. Jezera ve tvaru podkovy, která jsou hustě pokryta rostlinami, je v této oblasti spousta. Tato oblast je ideální pro túry, projížďky na lodích i rybaření.

Mokřina Palud, Istrijský poloostrov

Asi 8 km od města Rovinj na Istrijském poloostrově se nachází mokřina Palud. Ještě před 110 lety se zde nacházel obyčejný močál, ale v roce 1906 zde vojáci rakousko-maďarské armády vyhloubil 200 metrů dlouhý kanál, který spojil mokřinu s mořem. Doufali totiž, že slanější voda sníží počty komárů jakožto přenašečů malárie. Mix slané a sladké vody přilákal velkou škálu zvířectva, a to zejména ptactva. Ti šťastní mohou zahlédnout lysky, potápky, pěnice, bekasíny či další z více než 200 druhů ptáků.

Témata: Chorvatsko | cestování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde zažít atmosféru seriálu Hra o trůny? Davy fanoušků míří do…

02.12.2018 16:56 Chorvatsko patří k českým dovolenkářům stejně neodmyslitelně, jako pořádná pěnivá čepice na točené…

Šikmá věž v Pise se trochu narovnala. Inženýři jí z věku ubrali 200 let

22.11.2018 09:57 Slavná věž v italském městě Pisa se přestala naklánět, dokonce se o kus napřímila díky inženýrským…

Airbnb stahuje nabídky ubytování v židovských osadách. Izrael se dopálil

20.11.2018 10:04 Mezinárodní služba Airbnb stáhla ze své ubytovací nabídky adresy v židovských osadách na…

Tragická turistická sezona: V cizině zemřelo 85 Čechů, nejvíc v Chorvatsku

12.11.2018 13:59 V letošní turistické sezoně mírně ubylo Čechů, kteří zahynuli v zahraničí. Za hranicemi zemřelo 85…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama