Poznejte krásy Slovenska. Tyhle divy neznají ani místní

Bratislava - Slovensko patří mezi nejoblíbenější destinace českých turistů. Existují ale úžasná místa, o nichž netuší ani většina Slováků. Podívejte se, jaké přírodní, architektonické nebo technické divy sousední země nabízí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bratislava

U dětí asi s výletem na Slovensko zrovna nadšení nevyvoláte. V porovnání s válením u moře se může sousední země zdát jako nuda, je to ale přesně naopak. Slovensko skrývá přírodní i uměle vytvořené krásy, které uchvátí vás i vaše potomky. Redakce portálu tvnoviny.sk vybrala divy, které nejsou tak známé.

Přírodní krásy

Slovensko má, podobně jako Česku, jednu z nejkomplikovanějších krajin, alespoň z hlediska geologie. Kromě Tater, kam jezdí turisté asi nejčastěji, ale nabízí i různé unikáty a přírodní divy. Vyrazit můžete třeba do Badínského pralesa nebo na Mičinská travertinová jezírka.

Světový unikát najdete i na Kysucích, nikdo zatím nevysvětlil, jak vznikly desítky kamenných koulí o průměru 10 až 260 centimetrů. Neuvěřitelný je také čedičový kamenopád Šomoška o výšce 9 metrů, který se před 4 miliony let vytvořil kousek od Fiľakova.

Pokud máte rádi krasové jeskyně, nezapomeňte na Zlou díru u Lipovců na Prešovsku. Unikátní jsou pak Holíčské megality, které keltské kmeny používali k různým rituálům - Slováci o nich s hrdostí mluví jako o dalším Stonehenge.

Architektura

Slováci jsou náležitě pyšní i na výtvory architekta Dušana Jurkoviče. Podařilo se zachovat Spolkový dom ve Skalici nebo venkovská stavení v Čičmanech. Stavbu století ale najdete v Bratislavě - jde o asymetrický lanový most, druhý na světě.

Synagogu v Lučenci pak Slovensku závidí celý svět. Nádherná neologická budova celá léta chátrala, na jaře letošního roku ale dostala svou původní podobu. Navštivte také křesťanské stavby - kostely, v nichž se lidé modlí po staletí, najdete třeba v Kežmarku, Haluzicích nebo Trnavě.

Technické divy

Slovenská redakce se zaměřila také na technické památky a ojedinělé stavby. Do přehledu zahrnuli jednokolejnou trať Červená Skala - Margecany a Chramošský viadukt. Při cestě vlakem narazíte také na Čremošnianský tunel, nejdelší v celém Československu.

Unikátní je také kamenný mlýn v Holíči, na Slovensku jediný zachovaný. Kruhovým půdorysem i lopatkami připomíná holandské větrné mlýny. Ve Štefanské Huti zase najdete skoro dvě století starý most ze smrkového dřeva, který svému účelu stále slouží.

Témata: Slovensko | cestování
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zájem Čechů o exotickou dovolenou roste. Které destinace nejvíc frčí?

18.02.2019 12:09 Zájem Čechů o dovolené v exotických destinacích loni vzrostl zhruba o desetinu. Nejpopulárnější…

Dovolená v Bibione? Letovisko zakáže kouření na osmi kilometrech pláže

15.02.2019 07:46 Italské přímořské letovisko Bibione zakáže od letošního léta kouření na celé své osm kilometrů…

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama