Tam a zase zpátky aneb jak vypadá cesta českého fanouška na MS ve Francii

Dres, šálu a zadek z oceli. To je všechno, co si člověk musí zabalit. Pak už jen nějakých 14 hodin v autobuse a ocitne se přímo v dění největšího hokejového svátku letošního roku. A co všechno český fanoušek ve Francii zažije? Tisíce svých krajanů, krásné památky, skvělou arénu. Ale také šílená bezpečnostní opatření, nechápavé pohledy místních a nulový cit pro hokej a vše, co k němu patří

Přidejte svůj názor

Na pařížském stadionu je drtivá převaha českých barev
doporučujeme

Je před půlnocí a na benzínce v okrajové části Prahy postávají skupinky lidí. Většina má dresy a každou chvilku se ozývá nějaký hokejový pokřik. Na množství z nich je vidět, že svou cestu na hokej začali již před několika hodinami v okolních hospodách. V autobuse mohou pokračovat – po celou dobu je v ceně výletu k dispozici neomezená zásoba piva. Nebo si to organizátoři alespoň mysleli. Jak brzo zjistí, pro českého fanouška je „neomezená zásoba“ velmi snadným terčem. Autobus je konečně tady a vítá ho nadšený pokřik. Rychle se naskládat dovnitř a jede se. Společně se základními informacemi se rozdávají první plechovky piva. „Detaily vám znova zopakuji ráno, teď by si stejně nikdo nic nepamatoval,“ ukončil svou řeč smějící se delegát. Jeho oznámení bylo přijato další vlnou spokojeného řevu.

img-responsive

Fanoušci se chystají k odjezdu na MS | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Po poledni konečně dojíždíme do francouzského hlavního města za hromadného křiku „Už jsme tady, už jsme tady!“ Všichni už myslí na hotel a sprchu, v noci se moc nenaspalo. Předtím je však čas ještě v průběhu dvou hodin projet centrum Paříže a nejvýznamnější památky. To je hlavně pro ty, kteří se později kvůli dešti rozhodnou přeskočit pěší prohlídku. Konečně se blížíme k hotelu. „Měli jsme rezervováno 60 pokojů, ale oni nám připravili jen 40 tady a dalších 20 na jiném svém hotelu. Typická francouzská organizace,“ rozčiluje se delegát. Většina z nás tak vystupuje a zbytek musí vydržet v autobuse ještě chvilku. Pár hodinek odpočinku a hurá na Kanadu!

img-responsive

Shromáždění před stadionem | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Tradiční fanzóny před stadionem jsou zrušené, ale tisíce českých fanoušků kolem něj postávají či posedávají. Všude se ozývají pokřiky. Cesta do hlubin stadionu je poznamenána tvrdými bezpečnostními opatřeními. Fanoušek musí vystát postupně tři fronty na prohledání, než se dostane až do samotné arény. Vevnitř všude postává ostraha. Ještě větší zklamání nastává při pokusu koupit si občerstvení. Vůbec žádný alkohol. Jediné pivo je nealko a půllitr stojí 10 eur (270 Kč). Beru si alespoň Coca-Colu. Obsluha flašku ihned odšroubuje a zahodí víčko. Láhve se nesmí prodávat s víčkem – prý bezpečnostní riziko.

img-responsive

Stadion v Paříži než se naplnil | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Stadion je naplněný z necelých dvou třetin. Drtivou většinu tvoří čeští fanoušci. Občas se objeví nějaký kanadský dres. Místní nejsou k vidění prakticky vůbec. Hrajeme vyrovnaný zápas a stadion bouří. Skórují však Kanaďané. Francouzští pořadatelé se snaží o velkou show a každou chvilku startují mexické vlny. Na obří kostce se objevují záběry fanoušků. Je však vidět, že místní režie nemá pro hokej absolutně žádný cit. Na ledové ploše se střídají vzrušující akce na obou stranách – střely, šance, samostatné úniky. Na kostce se objeví začátek opakovaného záběru a těsně před střelou… prostřih na fanoušky. Poprvé, podruhé, popáté to snad mohla být chyba. Postupně však všichni pochopili, že to dělají naschvál. Kolem sebe sleduji po každém záběru pobouřené výrazy fanoušků – takhle se to přece nedělá! Zápas nakonec skončil prohrou, ale i přesto se hokejisté dočkali potlesku ve stoje. Všichni věříme, že zítra to bude lepší.

img-responsive

Naplněný stadion v Paříži | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Ráno je na řadě pěší prohlídka centra Paříže. Mnozí jsou ještě unavení ze včerejší prohlídky pařížských hospod, ale to nikoho nezastaví – spát se může doma. Menší skupinka kvůli dešti přeskakuje prohlídku a pokračuje zrovna na časný zápas Švýcarsko - Slovinsko. Zbytek z nás si hromadně ve stánkách nakupuje deštníky a vydává se lijáku. Notre-Dame, Louvre, Invalidovna a samozřejmě Eiffelovka. Na všech těchto místech potkáváme další skupinky v českých dresech. Bez váhání na sebe řveme přes Seinu a sklízíme mnoho pobouřených pohledů od Francouzů. Mnoho z nich se ptá, jestli jdeme na fotbal. Když jim vysvětlujeme, že se u nich koná MS v hokeji, většina se tváří velmi zmateně a ptá se, kde je vlastně stadion. Mnoho z nich také žádá o fotky.

Slavná Eiffelova věž nabídla nepříjemný zážitek – jen aby se člověk dostal do jejího okolí, musí projít bezpečnostní prohlídkou. Jedním ze zakázaných předmětů jsou i vlajky, které mají rozměry větší než 1.5 x 2 metry. Kdoví proč. Nejde je nikam ani uschovat, jen zahodit. Ostraha je neoblomná a odmítá pochopit, že jsme tu kvůli hokeji, a tak logicky máme i vlajky. Velká část naší výpravy tak zůstává stát před branami slavného pařížského „klenotu“.

img-responsive

Fanoušci v centru Paříže | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Druhý zápas se nese v úžasné atmosféře. Sázíme Bělorusům jeden gól za druhým a nadšený křik v podstatě ani na minutu nepřestává. Mnohým pořád chybí zlatavý mok a v jeden moment celá aréna skanduje „MY CHCEME PIVO“, ale jinak to nemá chybu. Po drtivém vítězství je čas odjezdu – tentokrát ne na hotel, ale už domů. Celý autobus skanduje a užívá si zbytky hokejové atmosféry. Atmosféry, na které mají Francouzi minimální podíl, ale kterou si čeští fanoušci vezou všude s sebou. Po chvilce se ozve hlášení: „Rozdáváme poslední rundu piva, všechno jste vypili!“ Tolik k nekonečné zásobě. Opouštíme francouzskou metropoli a s námi také tisíce dalších Čechů. Další dávka už však cestuje na další zápasy. Dresy z centra příští dva týdny rozhodně nezmizí. Na jejich konci už si snad většina Francouzů všimne, že pořádají nějaký hokej, a dokonce tam hraje i jejich tým. A vůbec ne zle – vždyť hned v druhém zápase deklasovali úřadující vicemistry světa z Finska.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko chce "nakopnout" cestovní ruch, zjednoduší vydávání turistických víz

14.08.2019 13:26 Ruské ministerstvo zahraničí se rozhodlo zjednodušit vydávání turistických víz cizincům a…

Nejlepší pláže pro psy? Najdete je v oblíbených destinacích Čechů

13.08.2019 17:58 V Evropě přibývá ubytování, které je určeno pro cestovatele se psy, i speciálních psích pláží. Ty…

Zájem o česká víza je rekordní. MZV přijalo nejvíc žádostí od rozdělení…

12.08.2019 11:06 Česká diplomacie v prvním pololetí zaznamenala rekordní zájem o víza. Přijala 408.000 žádostí,…

Hotelový lékař? Pozor na podvod, úraz či nemoc v cizině se pak pořádně…

11.08.2019 10:22 Pojišťovny využívají v turistických destinacích pro ošetření klientů čím dál častěji prověřené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama