Je lepší cestovat s cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst? Poradíme vám

Praha - Na tuto otázku nelez odpovědět zcela jednoznačně z jednoho prostého důvodu - každý jsme jiný a stejně tak i naše požadavky, návyky a zvyklosti. Řekneme vám ale fakta, díky kterým se můžete lépe rozhodnout.

Přidejte svůj názor

Dovolená, ilustrační fotografie

Dovolená, to je po Vánocích snad nejkrásnější chvíle v roce. Odpočinete si a naberete nové síly. A ať už jezdíte na dovolenou několikrát za rok nebo pojedete poprvé, je důležité si položit otázku, jestli je výhodnější cestovat s cestovními kancelářemi (českými či německými) a nebo si vše zajistit na vlastní pěst.

Určitě nejste první a ani poslední, kdo si tuto otázku klade. A logicky není jednoduché na tuto otázku odpovědět. Neexistuje univerzální a správná citace. Ale přece jen, zkuste si odpovědět na následující otázky a uvidíte sami:

  • Kam chcete jet? Pokud do Egypta do hotelu s all inclusive, jeďte zcela jistě s agenturou. Pokud vás láká road trip na Bali, naplánujte si dovolenou sami.
  • Kdy chcete jet? Pokud jste si právě uvědomili, že byste příští týden potřebovali „volno z práce“ a chcete si zařídit dovolenou u moře, jeďte opět s cestovní kanceláří.
  • Máte rádi dobrodružství? Pokud ne a raději nechcete nic riskovat, jeďte, opět cestovní kancelář. 
  • Baví vás týdny sledovat ceny letenek a hotelů? Baví vás vše plánovat a zařizovat? Baví vás pročítat desítky stran textu, abyste věděli, kam jedete a co tam chcete vidět? Pak je pro vás individuální cestování lepší volba, protože se při jeho plánování opravdu vyřádíte
  • Nebojíte se v zahraničí domluvit cizí řečí? Nedělá vám problém domlouvat se „rukama a nohama“, když si s protistranou nerozumíte? Pokud s tímto problém nemáte, cestování na vlastní pěst pro vás nebude problém.
  • Máte strach, že by se něco mohlo pokazit? Nevíte, jak byste v zahraničí řešili nějaký vážný problém? Pak pro vás individuální cestování není to pravé ořechové. 

Individuální cestování bývá levnější, ale samozřejmě ne vždy. Bude záležet jen na vás, kolik času a trpělivosti investujete do plánování a příprav. Je totiž nutné zjistit hodně informací, porovnávat a číst recenze. Zkrátka pátrat a hledat to nejlepší.

Pokud tedy nemáte na zařizování čas, protože jste pracovně vytížení, pak je pro vás individuální cestování problematičtější – nezbývá než někoho (třeba sekretářku) pověřit, aby vám vše zařídil. Otázkou pak zůstává, zda pro vás individuální cestování má smysl a zda není vhodnější sáhnout po hotové nabídce některé z cestovních kanceláří.

Pokud byste chtěli svou cestu plánovat těsně dopředu, tak se individuální cestování vyplatí jen pokud jedete autem, autobusem a nebo pokud budete mít štěstí a seženete levné letenky (akce, chybná cena, nízkonákladové letenky), protože jinak v cestovním ruchu platí, že čím blíže jste k datu odjezdu, tím více ceny jednotlivých služeb stoupají. A právě v tomto případě pak bývají nabídky cestovních kanceláří někdy i dost výrazně levnější. Plánujte tedy s předstihem.

S výše uvedeným je spojena nutnost i dlouhodobého sledování cen letenek a hledání akcí (či chybných tarifů). Problémem někdy bývají posuny letů, které dělá prakticky každá aerolinka. Někdy se jedná o minuty, jindy i o dny.

Smyslem dovolené by však nemělo být ušetřit za každou cenu, ale dovolenou si společně užít! Proto pečlivě zvažte, co je právě pro vás příhodnější. V některých případech při individuálním cestování opravdu dokážete ušetřit hodně peněz. V řadě jiných je to však buď sporné a nebo je rozdíl zanedbatelný.V mnoha případech pak nabídky cestovek vychází levněji.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama