Je lepší cestovat s cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst? Poradíme vám

Praha - Na tuto otázku nelez odpovědět zcela jednoznačně z jednoho prostého důvodu - každý jsme jiný a stejně tak i naše požadavky, návyky a zvyklosti. Řekneme vám ale fakta, díky kterým se můžete lépe rozhodnout.

Přidejte svůj názor

Dovolená, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dovolená, to je po Vánocích snad nejkrásnější chvíle v roce. Odpočinete si a naberete nové síly. A ať už jezdíte na dovolenou několikrát za rok nebo pojedete poprvé, je důležité si položit otázku, jestli je výhodnější cestovat s cestovními kancelářemi (českými či německými) a nebo si vše zajistit na vlastní pěst.

Určitě nejste první a ani poslední, kdo si tuto otázku klade. A logicky není jednoduché na tuto otázku odpovědět. Neexistuje univerzální a správná citace. Ale přece jen, zkuste si odpovědět na následující otázky a uvidíte sami:

  • Kam chcete jet? Pokud do Egypta do hotelu s all inclusive, jeďte zcela jistě s agenturou. Pokud vás láká road trip na Bali, naplánujte si dovolenou sami.
  • Kdy chcete jet? Pokud jste si právě uvědomili, že byste příští týden potřebovali „volno z práce“ a chcete si zařídit dovolenou u moře, jeďte opět s cestovní kanceláří.
  • Máte rádi dobrodružství? Pokud ne a raději nechcete nic riskovat, jeďte, opět cestovní kancelář. 
  • Baví vás týdny sledovat ceny letenek a hotelů? Baví vás vše plánovat a zařizovat? Baví vás pročítat desítky stran textu, abyste věděli, kam jedete a co tam chcete vidět? Pak je pro vás individuální cestování lepší volba, protože se při jeho plánování opravdu vyřádíte
  • Nebojíte se v zahraničí domluvit cizí řečí? Nedělá vám problém domlouvat se „rukama a nohama“, když si s protistranou nerozumíte? Pokud s tímto problém nemáte, cestování na vlastní pěst pro vás nebude problém.
  • Máte strach, že by se něco mohlo pokazit? Nevíte, jak byste v zahraničí řešili nějaký vážný problém? Pak pro vás individuální cestování není to pravé ořechové. 

Individuální cestování bývá levnější, ale samozřejmě ne vždy. Bude záležet jen na vás, kolik času a trpělivosti investujete do plánování a příprav. Je totiž nutné zjistit hodně informací, porovnávat a číst recenze. Zkrátka pátrat a hledat to nejlepší.

Pokud tedy nemáte na zařizování čas, protože jste pracovně vytížení, pak je pro vás individuální cestování problematičtější – nezbývá než někoho (třeba sekretářku) pověřit, aby vám vše zařídil. Otázkou pak zůstává, zda pro vás individuální cestování má smysl a zda není vhodnější sáhnout po hotové nabídce některé z cestovních kanceláří.

Pokud byste chtěli svou cestu plánovat těsně dopředu, tak se individuální cestování vyplatí jen pokud jedete autem, autobusem a nebo pokud budete mít štěstí a seženete levné letenky (akce, chybná cena, nízkonákladové letenky), protože jinak v cestovním ruchu platí, že čím blíže jste k datu odjezdu, tím více ceny jednotlivých služeb stoupají. A právě v tomto případě pak bývají nabídky cestovních kanceláří někdy i dost výrazně levnější. Plánujte tedy s předstihem.

S výše uvedeným je spojena nutnost i dlouhodobého sledování cen letenek a hledání akcí (či chybných tarifů). Problémem někdy bývají posuny letů, které dělá prakticky každá aerolinka. Někdy se jedná o minuty, jindy i o dny.

Smyslem dovolené by však nemělo být ušetřit za každou cenu, ale dovolenou si společně užít! Proto pečlivě zvažte, co je právě pro vás příhodnější. V některých případech při individuálním cestování opravdu dokážete ušetřit hodně peněz. V řadě jiných je to však buď sporné a nebo je rozdíl zanedbatelný.V mnoha případech pak nabídky cestovek vychází levněji.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští turisté děsí zahraničí. Smrt si je letos našla častěji než loni

08.09.2019 20:02 I tento rok se zpět z dovolených vrátilo méně Čechů, než kolik na ně vyrazilo. Důvodem bývá…

Bič na turisty. Sardinie kvůli krádežím na plážích nasadilo "strážce písku"

24.08.2019 16:59 Italské město Cabras na západě Sardinie, které je známé svou ohromnou bělostnou pláží, dnes k moři…

V Barceloně útočí gangy teenagerů, okrádají turisty na ulici. Vydáno…

22.08.2019 10:28 Generální konzulát Spojených států v Barceloně ve středu upozornil americké občany, aby byli…

Rusko chce "nakopnout" cestovní ruch, zjednoduší vydávání turistických víz

14.08.2019 13:26 Ruské ministerstvo zahraničí se rozhodlo zjednodušit vydávání turistických víz cizincům a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama