Práce na zaoceánské lodi? Řekneme vám, jak na to

Praha - Možná o tom poslední dobou slýcháte. Nějaký váš známý či kamarád se rozhodl, že zkusí pracovat na zaoceánské lodi. Láká vás tato myšlenka také? Jaká jsou pro a proti? To vše si můžete přečíst v článku níže.

Přidejte svůj názor

lodní doprava

Mnoho mladých lidí touží po práci v zahraničí. Láká je svoboda, umění nového, nové zkušenosti, zážitky a vidina většího příjmu než u nás. A to všechno je jistě pravda. Můžete si zvolit u velké škály pracovních příležitostí a jednou z nich je plavba na zaoceánské lodi.

Plavby na obřích lodích jsou populárním způsobem trávení dovolené. A to ať pro cizince, tak určitě i pro Čechy. Je to vlastně takový adrenalin a nevšední zážitek v jednom balíčku. Každé ráno se můžete probudit v jiné zemi a všude to máte kousek. Poznáte mnoho za poměrně krátkou dobu.

Myslete ale na to, že práce na takovéto lodi není pro každého. Uvědomte si i zápory a negativa, které tato práce skýtá. Ono totiž zaměstnanec není to samé, co cestující. Máte mnohem více povinností než zábavy a z destinací vidíte spíše méně než více.

Jak dlouhou dobu budete na lodi pracovat? Je to různé, ale v průměru půl roku až rok. Pro někoho může být těžké opustit rodinu a vydat se do neznáma. Každá loď má na rok až dva pevně daný itinerář složený z jednotlivých plaveb. Od krátkých, během kterých nenavštívíte ani jeden přístav, přes klasické plavby zahrnující návštěvu pěti různých kontinentů.

Určitě nejpopulárnější a nejlákavější jsou plavby Karibikem. Komu by se to nelíbilo, uznejte. A pravdou je, že mají v podstatě samé výhody. Prioritní bonus je počasí během naší zimy. Máte tak vlastně léto na Vánoce (což by někdo mohl brát spíše jako mínus).  A další výhodou je blízkost USA. Z Floridy dorazíte na první ostrovy během jedné noční plavby. My jezdíme do Chorvatska, Američané do Karibiku. Na konci jara pak lodě přeplouvají do Evropy, kde plují převážně kolem Středozemního nebo v Baltském moři.

Karibikem a Evropou to ale nekončí, spíše začíná. Řada lodí má itinerář zaměřený na větší exotiku. Plují kolem Asie, Jižní Ameriky, v Indickém oceánu, anebo pravidelně přeplouvají ze západního pobřeží USA do Austrálie a zpět.

A jaká je práce na lodi?

Opravdu různorodá. A je důležité si předem rozmyslet, o jakou máte zájem a na kterou máte zároveň kvalifikaci. Zaměstnanci se dělí na dvě kategorie podle toho, v jaké části pracují – technické (důstojníci a technici), nebo hotelové (housekeeping, guest relations, F&B atd.). Obě skupiny se dále dělí na oddělení a pozice s různými privilegii. Nad všemi bdí staff captain a hotel director. Oba spadají přímo pod kapitána, který je největší autoritou a má poslední slovo ve všech důležitých rozhodnutích.  

Food and Beverage (F&B)

Určitě znáte tuto pracovní pozici z hotelů a resortů. Jak již název napovídá, tato pozice se týká jídla a nápojů. Výhodou je, že vstupní nároky jsou nízké a práci na pozici barista, barman, assistant waiter, bar server, chef nebo snack attendant dostanete snadno.

Guest Relation

Zde se nabízí uplatnění lidem, kteří ovládají více jazyků. Nejen že se rozhovoříte, ale můžete získat i kontakty do budoucna. Jak se říká, jeden nikdy neví. Je nutné umět vedle angličtiny alespoň jeden další jazyk (francouzština, španělština, němčina). Platově budete zpočátku níže než vaši kolegové z jiných oddělení, většinou ale můžete kariérně růst.

Casino department

Zní to možná zábavně, ale zdání může klamat. Ona totiž práce krupiéra není úplně jednoduchá. Je nutné podrobně znát pravidla her, dobře počítat a samozřejmě i hlídat hráče. Bez předchozích zkušeností s prací v kasinu se vám bude hledat uplatnění obtížně.

Housekeeping

Klasická pokojová služba. Pokud jste tedy puntičkáři a rádi se zabýváte úklidem, zkuste to zde. 

Entertainment

Vlastně se jedná o takový animační tým. Což jsou lidé, kteří se starají o kulturní program. Pokud jste extroverti, je to práce přímo pro vás.

Spa (lázně a wellness)

To na lodi nemůže samozřejmě chybět. Pro mnohé hosty je právě toto smysl dovolené. Maséři, kadeřníci a kosmetičky, ale i výživoví poradci a trenéři najdou uplatnění v tomto oddělení.

Jak se k rpáci na zaoceánské lodi dostat?

Nejčastěji za pomoci internetu, protože lodní společnosti nabírají zaměstnance právě touto formou. Buď přímo přes své webové stránky, anebo k tomu využívají pracovní agentury. Nejprve zašlete životopis a poté vás bude čekat klasický pohovor, jako na běžnou pracovní pozici u nás.

V případě úspěchu u pohovoru následuje klasická administrativa, lékařská prohlídka, návštěva ambasády (většinou americké) a různá školení.

Tak co říkáte? Je tato práce právě pro vás? Ať už hledáte brigádu, právě jste dokončili školu anebo zkrátka chcete změnu, může to být určitě zajímavá možnost.

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragická turistická sezona: V cizině zemřelo 85 Čechů, nejvíc v Chorvatsku

12.11.2018 13:59 V letošní turistické sezoně mírně ubylo Čechů, kteří zahynuli v zahraničí. Za hranicemi zemřelo 85…

Město Nazaret Illit změní název, zmatených turistů z ciziny už má dost

08.11.2018 07:44 Občany izraelského Nazaret Illitu unavuje neustálá záměna jejich města s biblickým Nazaretem, a…

Nejnachmelenější místo na světě? V tomto hotelu by se Čechům určitě líbilo

04.11.2018 09:33 Milovníci piva, kteří sní o tom, že se ráno probudí v pokoji provoněném chmelem a sladem, mají nyní…

Hurá na lyže. Sněhová nadílka v jižních Alpách otevřela skiareály dříve

03.11.2018 21:30 Zatímco většina Evropy se těší babímu létu, do některých částí Alp přišla zima v letošním bláznivém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama