Do hlubin suchou nohou: Nejkrásnější podmořská akvária v Evropě

Na exotické ryby se nemusíte dívat jen s potapěčskými brýlemi a šnorchlem v mořské vodě. Tato akvária nabízí pohled na barevné ryby ze všech koutů světa – a vy se nemusíte namočit ani trochu.

Akvárium, ilustrační foto

L'Oceanogràfic (Španělsko)

Toto akvárium naleznete ve Valencii ve Španělsku. Jedná se největší akvárium v Evropě. V L'Oceanogràfic se dělí nádrže do několika skupin: arktické, antarktické, mírné, středomořské a tropické.

Ve 400 milionech litrů vody lze najít 500 živočišných druhů. V nádržích žije 45 tisíc zvířat. Mezi největší atrakce patří delfinarium, které je hluboké téměř 11 metrů. Dále pak mohou návštěvníci vidět žraloky, běluhy či lachtany, ale také tučňáky.

Rekordní stavbou je Temperate Tunnel, který měří 70 metrů a je plný 700 litrů vody. Patří k nejdelším na světě a napodobuje atlantický proud. Hladoví návštěvníci mohou také navštívit Restaurante Submarino, kde mohou ochutnat nejen množství zajímavých jídel, ale mohou si užít ryby, které plavou v akváriích kolem nich.

Oceanário (Portugalsko)

Oceanário je součástí lisabonského komplexu Parque das Nações a patří k největším akváriím světa. V objektu Oceanária najdete živočichů z oceánů. Budova akvária má dvě patra a najdete v ní přes 15 tisíc mořských a oceánských živočichů, včetně ptáků a savců.

Pozornost láká válcovitá nádrž s hloubkou 7 metrů. V nádrži žije široké spektrum ryb a návštěvníci si ho mohou prohlédnout hned na dvou podlažích. Nádrž napodobuje oceán a lidé mohou vidět žraloky, barakudy, tuňáky i murény.

Chloubou Oceanária je však měsíčník svítivý. Tato ryba patří mezi ohrožené druhy. Nejedná se o žádného drobečka, dospělí jedinci váží mezi 250 a 1000 kilogramy. S touto váhou si měsíčník může nárokovat titul nejtěžší kostnatá ryba na světě.

img-responsive

Oceanário v Lisabonu | foto: Pixabay

AquaDom (Německo)

Berlínský AquaDom je jedinečný svou koncepcí. Jedná se o 25 metrů vysoký válec z akrylického skla. Uvnitř jezdí průhledný výtah. AquaDom naleznede v Radisson Blu hotelu, jehož součástí je Sea Life Centre. AquaDom je však nejzajímavější atrakcí.

AquaDom je nejvyšším válcovitým akváriem na světě . Válec má na výšku 25 metrů, průměr 12 a obsahuje milion litrů vody. Nabízí pohled na 1500 ryb z 97 druhů. Díky průhlednému výtahu může mít návštěvník pocit, že se s rybami potápí.

img-responsive

Berlínský AquaDom s výtahem uvnitř | foto: Reprofoto YouTube

Acquario di Genova (Itálie)

Janovské akvárium patří k největším v Evropě a je největším v Itálii. Nachází se v prostorách starého přístaviště. Acquario di Genova je známé rozmanitostí chovaných druhů – v budově naleznete 70 ekosystémů, ve kterých žije 12 tisíc živočichů a 200 rostlinných druhů.

Návštěvníky fascinuje pohled na kapustňáka, který tiše a klidně proplouvá svou velkou nádrží. Acquario di Genova však nabízí i nevšední zážitky – balet medúz či pozorování žraloků a pilounů. Zajímavou podívanou jsou tučňáci a další antarktické druhy. Odvážní si mohou dokonce sáhnout na rejnoky proplouvající v otevřených nádržích.

img-responsive

Acquario di Genova | foto: Pixabay

Den Blå Planet (Dánsko)

Akvárium s názvem Modrá planeta se nachází v Kodani a je nejmodernějším a největším v severní Evropě. Je rozděleno na pět hlavních částí – Deštný prales, Velká africká jezera, Evoluce a adaptace, Studená voda a Teplý oceán.

V sekci pralesů návštěvníci uvidí krokodýly, sumce, exotické ptáky, hroznýše či elektrické ryby. V africké části pak žijí nilští okounu, vrubozubcovití (jako skaláry) či ptáci jako snovač zahradní. Sekce Evoluce a adaptace ukazuje tvory přizpůsobené svému životu. Najít tam lze například dvojdyšné ryby, které mohou dýchat ve vodě i na suchu, ale také ryby se čtyřmi páry očí a podobně.

img-responsive

Den Blå Planet v Dánsku | foto: Reprofoto YouTube

Kromě prostoru pro oblíbené druhy, mezi které patří různé druhy žraloků, murény či rejnoci, je vyhrazen i prostor pro tvory, kteří žijí v Dánsku a jeho blízkosti. Tam pak můžou lidé vidět tresku, úhořovce, vlkouše či papuchálka severního.

Čechy letos zahraniční dovolená neláká, polovina z nich podle průzkumu…

07.06.2021 10:04 Dovolenou v létě letos neplánuje více než polovina Čechů a z těch, kteří ji plánují, je většina pro…

Průzkum: Do ciziny se chystají hlavně mladí Češi, většinou zamíří do…

01.06.2021 19:11 Na dovolenou do ciziny se v létě podle aktuálního průzkumu společnosti Kalkulátor.cz chystají…

CK: Klienti mají zájem o hrazené testy, chybějí ale přesné informace

01.06.2021 15:56 Tuzemské cestovní kanceláře sledují u klientů velký zájem o testy na koronavirus hrazené…

Izrael otevřel své hranice turistům, bude je ale vybírat

23.05.2021 14:21 Izrael otevřel své hranice turistům. Bude je ale vybírat, a protože registrace se otevřela teprve…

Zahraniční destinace chystají zahájení sezony. Co udělala pandemie s…

18.05.2021 13:06 Aktualizováno Zahraniční destinace se podle cestovní agentury <a href="https://www.invia.cz/" target="_blank" rel…

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

14.05.2021 14:04 V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více…

Související:

Právě se děje