V Andách zemřel český horolezec

Buenos Aires - Český horolezec zemřel při cestě na nejvyšší vrcholek jihoamerických And - Aconcaguu. Informuje o tom v úterý server Terra Argentina a deníky El Tribuno a El Nacional.

Přidejte svůj názor

371

Argentinská média ho jmenují jako osmatřicetiletého Thomase Fedelece. Deník El Tribuno uvádí, že zemřel v pondělí společně s čtyřiašedesátiletým Australanem Avdenem Robertem Hugginsem, když se skupinou dalších horolezců zdolávali horu Aconcagua, která je s 6962 metry nad mořem nejvyšší horou And.

Český konzul Ondřej Pometlo zprávy o úmrtí českého občana v úterý potvrdil. "Jmenoval se Tomáš," řekl Pometlo s tím, že příjmení, uvedené v argentinských médiích, zná v trochu jiné podobě. S ohledem na příbuzné ho nesdělil.

Deník El Nacional informuje, že horolezci zemřeli už o víkendu. Australan v sobotu ve výšce 6300 metrů nad mořem, Čech v neděli ve svém stanu v nadmořské výšce 5900 metrů. To potvrzuje i server Terra Argentina, který uvedl, že v horách bylo velmi špatné počasí.

To potvrdil i český konzul. "Tělo je stále ve výšce 6000 metrů," řekl Pometlo. Český honorární konzulát v provincii Mendoza, v níž Aconcagua leží, spolupracuje s policií a cestovní kanceláří, se kterou Čech do Argentiny jel. Zbytek výpravy je podle konzula v pořádku.

Konzul Pometlo také uvedl možný další postup argentinských úřadů. Až bude tělo českého horolezce sneseno, bude provedena soudní pitva. Argentinská policie by pak měla příští týden podle závěrů pitvy provést oficiální identifikaci a ukončit vyšetřování.

Šéf horských záchranářů David Spinelli uvedl, že pro tělo českého horolezce půjdou, až to dovolí povětrnostní podmínky. Počasí je ale zatím špatné.

Spinelli také uvedl, že záchranáři pátrají po jednom polském horolezci.

Vrchol Aconcaguy leží na argentinské straně asi 15 kilometrů od hranic s Chile. Pokud se zprávy o smrti českého horolezce potvrdí, stane se pátou obětí hory v letošní sezoně. Vedle Australana zahynuli také horolezci ze Španělska, Spojených států a Německa.

Každý rok na Aconcaguu vystoupí podle serveru Terra Argentina přes pět tisíc lidí.

Témata: horolezec
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němci sraženi z trůnu, už nemají nejsilnější pas. Jak si vede Česko?

14.09.2018 13:14 Singapur - Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapuřané. Obyvatelé tohoto městského…

Pozor na suvenýry z dovolených. Celníci rozdrtili tunu korálů a mušlí,…

10.09.2018 19:15 Rosenheim - Němečtí celníci v Bavorsku zničili tunu ilegálně dovezených korálů, mušlí a ulit. Jde o…

Řecký ostrovní ráj se potápí pod náporem turistů. Úřady řekly: A dost!

09.09.2018 18:24 Aktualizováno Santorini - Od března do prosince téměř každý den vysypou výletní lodě na ostrově Santorini tisíce…

Seven Sisters. Krásné místo plné hazardujících turistů

06.09.2018 18:39 Seven Sisters je skupina křídových útesů, které jsou součástí národního parku South Downs, přesněji…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama