V Andách zemřel český horolezec

Buenos Aires - Český horolezec zemřel při cestě na nejvyšší vrcholek jihoamerických And - Aconcaguu. Informuje o tom v úterý server Terra Argentina a deníky El Tribuno a El Nacional.

Přidejte svůj názor

371

Argentinská média ho jmenují jako osmatřicetiletého Thomase Fedelece. Deník El Tribuno uvádí, že zemřel v pondělí společně s čtyřiašedesátiletým Australanem Avdenem Robertem Hugginsem, když se skupinou dalších horolezců zdolávali horu Aconcagua, která je s 6962 metry nad mořem nejvyšší horou And.

Český konzul Ondřej Pometlo zprávy o úmrtí českého občana v úterý potvrdil. "Jmenoval se Tomáš," řekl Pometlo s tím, že příjmení, uvedené v argentinských médiích, zná v trochu jiné podobě. S ohledem na příbuzné ho nesdělil.

Deník El Nacional informuje, že horolezci zemřeli už o víkendu. Australan v sobotu ve výšce 6300 metrů nad mořem, Čech v neděli ve svém stanu v nadmořské výšce 5900 metrů. To potvrzuje i server Terra Argentina, který uvedl, že v horách bylo velmi špatné počasí.

To potvrdil i český konzul. "Tělo je stále ve výšce 6000 metrů," řekl Pometlo. Český honorární konzulát v provincii Mendoza, v níž Aconcagua leží, spolupracuje s policií a cestovní kanceláří, se kterou Čech do Argentiny jel. Zbytek výpravy je podle konzula v pořádku.

Konzul Pometlo také uvedl možný další postup argentinských úřadů. Až bude tělo českého horolezce sneseno, bude provedena soudní pitva. Argentinská policie by pak měla příští týden podle závěrů pitvy provést oficiální identifikaci a ukončit vyšetřování.

Šéf horských záchranářů David Spinelli uvedl, že pro tělo českého horolezce půjdou, až to dovolí povětrnostní podmínky. Počasí je ale zatím špatné.

Spinelli také uvedl, že záchranáři pátrají po jednom polském horolezci.

Vrchol Aconcaguy leží na argentinské straně asi 15 kilometrů od hranic s Chile. Pokud se zprávy o smrti českého horolezce potvrdí, stane se pátou obětí hory v letošní sezoně. Vedle Australana zahynuli také horolezci ze Španělska, Spojených států a Německa.

Každý rok na Aconcaguu vystoupí podle serveru Terra Argentina přes pět tisíc lidí.

Témata: horolezec
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zájem Čechů o exotickou dovolenou roste. Které destinace nejvíc frčí?

18.02.2019 12:09 Zájem Čechů o dovolené v exotických destinacích loni vzrostl zhruba o desetinu. Nejpopulárnější…

Dovolená v Bibione? Letovisko zakáže kouření na osmi kilometrech pláže

15.02.2019 07:46 Italské přímořské letovisko Bibione zakáže od letošního léta kouření na celé své osm kilometrů…

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama