Nejstarší hrad, kde dosud někdo bydlí? Windsor šlape na paty Pražskému hradu

Jméno Windsor nese britský královský rod o něco málo více než sto let, ale vždy tomu tak nebylo. Rod se přejmenoval podle majestátního sídelního hradu na západ od Londýna kvůli anti-germanismu převládajícímu v Anglii v době první světové války. Dnes si majestátní zdi hradu prohlíží turisté a princ Harry zde měl ostře sledovanou a zatím poslední královskou svatbu.

Přidejte svůj názor

Hrad Windsor
doporučujeme

Nepříjemnosti s nevhodným příjmením

Hrad Windsor je starobylé sídlo, ovšem toto jméno převzala britská královská rodina relativně nedávno souhrou historických okolností. Původní název rodu byl Saxe-Coburg Gotha a pocházel z Německa. Z pohledu britského nacionalismu nebylo zrovna ideální, aby britský královský rod nesl německé příjmení. Situace se vyhrotila v době první světové války, kdy samozřejmě převládal značný odpor k nepřátelskému Německu, a tak se britský král Jiří V. vzdal všech nároků na majetky na německém území, stejně jako se vzdal původního příjmení a přijal jméno podle sídla ve Windsoru. I když dodnes se rod jmenuje oficiálně Windsor, v celé věci je ještě jeden malý háček.

img-responsive

Hrad Windsor | foto: Pixabay

Přestože členové královské rodiny se příjmením neprezentuji, čas od času někde své příjmení uvést musí. Od roku 1960 následníci trůnu používají příjmení Mountbatten-Windsor.  V dokumentech poslední královské svatby je tak například pojmenován i princ Harry. Jméno bylo upraveno podle manžela královny Alžběty Filipa, vévody z Edinburghu.

S královskou svatbou to není vždy jednoduché

S jednou svatbou souvisí i tato druhá úprava královského příjmení. Zatímco Harryho svatba s americkou herečkou Meghan Markle, která se odehrála právě na Windsoru, vzbudila jen velký zájem bulváru, svatba jeho prastrýce tehdejšího krále Edwarda VIII. vzbudila mnohem větší povyk. Kvůli svatbě rovněž s americkou herečkou, ještě k tomu rozvedenou, musel rezignovat ze své funkce. Právě tak se dostal na trůn jeho mladší bratr a otec dnešní královny Alžběty. Nadále byl bývalý král znám jen jako vévoda z Windsoru a všichni jeho potomci měli být vyčlenění z královského následnictví.

Nejstarší hrad, kde pořád ještě někdo bydlí

Je patrné, že se jménem Windsor se pojí řada rodinných turbulenci, ale co samotný hrad, který jméno královské rodině propůjčil? V globálním srovnání si nevede špatně. Windsor je nejdéle osídleným hradem a druhým největším hradním komplexem v Evropě. Druhé místo má samozřejmě těsně za Pražským hradem. Byl založen Vilémem Dobyvatelem v 11. století, jeho historie tudíž dalece přesahuje 900 let a navazuje na poslední úspěšnou invazi na britské ostrovy provedenou roku 1066 právě normanským vévodou Vilémem, kterému se před tímto vojenským úspěchem říkalo Vilém Bastard.

img-responsive

Hrad Windsor | foto: Pixabay

Hrobka krutého krále a domeček pro panenky

Dnes hrad Windsor s vojenskými záležitostmi pochopitelně nemá nic společného. Královna Alžběta II. dnes uděluje pozvání na Windsor jako speciální poctu. Dvakrát ročně se zde odehrávají výjimečné ceremonie. Jedna na Velikonoce a druhá na podzim, kdy se zde v kapli sv. Jiří uděluje Podvazkový řád, jedno z nejtradičnějších a nejvýznamnějších britských ocenění.

K největším atrakcím v rámci návštěvy celoročně otevřeného hradu patří prohlídka zahrad, královských apartmánů (tedy když tam zrovna nikdo z královské rodiny zrovna nebydlí), hrobka Jindřicha VIII., který se proslavil popravováním svých manželek a v neposlední řadě královská sbírka hraček. Dominuje ji domeček pro panenky královny Mary z Tulcu (manželky Jiřího V. a babičky současné panovnice). Miniatuře z roku 1924 nechybí elektrické vedení, tekoucí voda nebo použitelný malý krb.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kletba Uluru. Co jste možná nevěděli o posvátné hoře v srdci Austrálie

24.10.2019 08:29 Posvátná hora Uluru, známá též pod názvem Ayers Rock, bude od 26. října nepřístupná turistům. Hora…

Výlet do Vídně? Pozor, rakouská metropole má novou turistickou strategii

23.10.2019 09:39 Vídeň už nechce usilovat o to, aby každý rok stoupal počet nocí, které turisté ve městě stráví.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama