Eilean Donan: Nejslavnější hrad, který si zahrál i s Jamesem Bondem

Na severozápadním břehu Skotska se na malinkatém ostrůvku tyčí romantický hrad Eilean Donan, díky stavební obnově, která proběhla na přelomu 19. a 20. století dodnes můžeme obdivovat krásy středověké architektury mezi zelenými skotskými svahy. Dnes sice jeho zdi zdolávají pouze zástupy návštěvníků, ale i tak se s tímto místem pojí mnoho historických zajímavostí a nejen historických.

Eilean Donan

Domorodců v okolí hradů žije dnes skutečně jen pár, zato turistů je zde k vidění mraky. V raném středověku se však tady také proháněli návštěvníci odjinud. Byli to vikingové ze Skandinávie a právě nebezpečí nájezdů z jejich základny na ostrově Skye bylo motivací vybudovat první opevnění na místě, kde je dnes velmi navštěvovaný hrad. Se jménem hradu se pojí jména dvou skotských rodů. Dlouhodobě hrad patřil klanu Mackanzie, což byl mocný rod ze skotské vysočiny, který ovládal četná teritoria a tak správu hradu za ně vykonávali povětšinou příslušníci klanu Macrae, čili u nás by byli v pozici kastelána. Popřípadě příslušníci méně významného rodu Macrae sloužili v ozbrojené družině hradu. Tak tomu bylo i roce 1539, kdy došlo ke kuriózní bitvě o Eilean Donan.

Jak ubránit hrad ve třech?

Klan Macleodů z ostrova Skye v rámci meziklanové války nenadále zaútočil na hrad a to v době, kdy na něm byli pouze tři obránci! Pouze konstábl (kastelán) Mathesonon s jedním strážcem, kterým na samotném začátku útoku přispěchal na pomoc Duncan MacGillechriosd z klanu Macrae, syn předchozího správce hradu. Než se Duncan dostal do hradu, pobil řadu zmatených útočníků, kteří zasypali obránce šípy, což bylo pro Mathesona a jeho družiníka smrtelné. Údajně svým posledním šípem zabil Duncan velitele útoku a ti se dali na ústup. Historie nezná mnoho případů, kdy po vítězné obraně hradu zůstal jen jeden obránce, který neměl své hrdinství ani s kým oslavit.

Oprava hromady kamení

Po poslední bitvě o Eilean Donan však zbyla z hradu jen hromádka kamení. Byl totiž centrem jakobitského povstání. Rebelové chtěli dosadit na anglický trůn sesazeného Jakuba Stuarta (krále skotského původu vystřídaného nově zvoleným Vilémem Oranžským). Povstání podporovali Španělé a když hrad dobyli, zjistili, že v něm byl opět jen jeden jediný skot, tentokrát měl však podle dobového záznamů 39 španělských kolegů. Hrad byl vyhozen do povětří, aby nemohl posloužit jako další semeniště povstaleckých nálad.

Naštěstí dnes návštěvníka nečeká jen rozstřílená zřícenina. Na začátku 20. století potomek klanu Macrae John MacRae-Gilstrap začal naplňovat svůj sen spojený s historií rodu. Dějiny klanu Macrae byly vždy spojeny s hradem a tak začal s jeho stavební obnovou. Rekonstrukce trvala do toku 1932, ovšem John Macrae se jí nedožil, zemřel šest měsíců před oficiálním otevřením hradu.

Hrad je filmová hvězda

Dnes se o slávu hradu nestará jen jeho zpřístupnění veřejnosti (od r. 1955). Romantické umístění hradu na ostrově v pustém koutě Skotska zaujalo plejádu filmařů. Nejvíce hrad proslavil samozřejmě legendární film o nesmrtelných válečnících Highlander. Ovšem přiblížil se i k filmové sérii Star Wars. V roce 1980 totiž vznikl krátkometrážní film Black Angel, který měl doprovázet druhý film ze série Star Wars Impérium vrací úder v kinech na britských ostrovech, což se nakonec nestalo, jelikož negativ filmu se na několik let ztratil. Hrad si pak zahrál i s Sherlockem Holmesem a především s Jamesem Bondem ve filmu Jeden svět nikdy nestačí. A když už se jedná o místo vhodné pro Jamese Bonda, určitě pak stojí za pozornost.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Fiala uvedl Balaše do funkce ministra. Má řešit důsledky války na Ukrajině

01.07.2022 13:13 Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 16:19 Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Letní dovolená se blíží, myslete na pojistku na cesty

16.06.2022 09:57 Sluníčko už o sobě dává vědět, jasná známka blížícího se léta. S ním máme všichni spojenou…

České cestovky sledují rostoucí zájem Čechů o dovolenou na Severním Kypru

04.06.2022 10:47 České cestovní kanceláře (CK) a agentury podle svých představitelů sledují rostoucí zájem Čechů o…

Související:

Právě se děje

reklama