Betlém před Vánoci praská ve švech, turisté se jen hrnou

Palestinský Betlém zažívá mimořádně úspěšnou turistickou sezónu, místní hotely jsou o vánočním čase plně obsazeny. Palestinské ministerstvo pro cestovní ruch tento týden oznámilo, že se podařilo překonat krizi, kterou vyvolaly útoky noži a jedoucími automobily. V roce 2015 kvůli nim návštěvnost města, kde se podle křesťanské víry narodil Ježíš Kristus, klesla na desetileté minimum.

Přidejte svůj názor

Vánoce

Spokojenost panuje i mezi obchodníky, z nichž mnozí přiznávají, že na jejich zisku má podíl také letošní 70. výročí vzniku Izraele.

Na betlémském náměstí Jesliček se tyčí šestnáctimetrový vánoční strom, kolem nějž postupuje fronta k úzkému vstupu do baziliky Narození Páně. V jejích útrobách je místo, kde se podle křesťanů Ježíš narodil.

zdroj: YouTube

"Takové množství turistů do Palestiny ještě nepřijelo. Ve městě jako Betlém turisté ovlivňují ekonomickou situaci," řekla palestinská ministryně pro cestovní ruch Rula Maajahová.

Podle odhadů budou betlémské hotely do konce prosince obsazeny z 95 procent. "Pro vánoční období jsme plní," sdělil manažer jednoho z nich Visám Salsa. Jeho podnik Walled Off navržený britským umělcem Banksym je v blízkosti betonové bariéry, již Izraelci postavili po obvodu Západního břehu Jordánu a která v případě Betléma město odřízla od Jeruzaléma. Pro Izraelce jde o opatření, které Izrael chrání před atentátníky, Palestinci jsou toho názoru, že zeď je postavená kolem židovského území, které by mělo jednou patřit k jejich státu.

V Betlémě je letos víc Američanů než bývalo zvykem. Pro mnohé je Betlém jednou ze zastávek na cestě po Izraeli a tamních památkách. "Vždy jsem chtěla navštívit Izrael. Vidět Betlém a všechna místa, jimiž chodil Ježíš, je úžasné," řekla agentuře Reuters šestatřicetiletá Robyn Jacksonová z Arizony.

Mnozí Američané souhlasí s tím, že je k cestě povzbudilo jednak výročí vzniku Izraele, jednak letošní přestěhování amerického velvyslanectví do Jeruzaléma. "Dříve měli lidé obavy sem jezdit. Ale panuje určité vzrušení, takže bude více turistů," řekl pastor Keith Jiles z Atlanty.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První podmořská restaurace v Evropě otevřena. Má tři úrovně, čeká se nával

20.03.2019 15:52 V Norsku dnes zahajuje provoz první evropská podmořská restaurace, která vznikla na jihu země. Za…

Dovolená na Kubě? Komunistický ostrov nabízí luxus, obyčejní Kubánci mohou…

20.03.2019 07:49 Fotografický aparát za více než 25.000 dolarů (570.000 Kč) v jednom havanském obchodu? To je…

Dost bylo opilých turistů. Palma de Mallorca zavede přes léto tvrdé…

18.03.2019 13:30 Metropole Baleárských ostrovů Palma de Mallorca letos v letní sezóně zakáže pití alkoholu v…

Nejošklivější hlavní město na světě? Priština v Kosovu je městem války,…

06.03.2019 12:22 Priština je hlavním městem Kosovo od roku 2008, kdy stát vyhlásil svou nezávislost na Srbsku. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama