Betlém před Vánoci praská ve švech, turisté se jen hrnou

Palestinský Betlém zažívá mimořádně úspěšnou turistickou sezónu, místní hotely jsou o vánočním čase plně obsazeny. Palestinské ministerstvo pro cestovní ruch tento týden oznámilo, že se podařilo překonat krizi, kterou vyvolaly útoky noži a jedoucími automobily. V roce 2015 kvůli nim návštěvnost města, kde se podle křesťanské víry narodil Ježíš Kristus, klesla na desetileté minimum.

Přidejte svůj názor

Vánoce
doporučujeme

Spokojenost panuje i mezi obchodníky, z nichž mnozí přiznávají, že na jejich zisku má podíl také letošní 70. výročí vzniku Izraele.

Na betlémském náměstí Jesliček se tyčí šestnáctimetrový vánoční strom, kolem nějž postupuje fronta k úzkému vstupu do baziliky Narození Páně. V jejích útrobách je místo, kde se podle křesťanů Ježíš narodil.

zdroj: YouTube

"Takové množství turistů do Palestiny ještě nepřijelo. Ve městě jako Betlém turisté ovlivňují ekonomickou situaci," řekla palestinská ministryně pro cestovní ruch Rula Maajahová.

Podle odhadů budou betlémské hotely do konce prosince obsazeny z 95 procent. "Pro vánoční období jsme plní," sdělil manažer jednoho z nich Visám Salsa. Jeho podnik Walled Off navržený britským umělcem Banksym je v blízkosti betonové bariéry, již Izraelci postavili po obvodu Západního břehu Jordánu a která v případě Betléma město odřízla od Jeruzaléma. Pro Izraelce jde o opatření, které Izrael chrání před atentátníky, Palestinci jsou toho názoru, že zeď je postavená kolem židovského území, které by mělo jednou patřit k jejich státu.

V Betlémě je letos víc Američanů než bývalo zvykem. Pro mnohé je Betlém jednou ze zastávek na cestě po Izraeli a tamních památkách. "Vždy jsem chtěla navštívit Izrael. Vidět Betlém a všechna místa, jimiž chodil Ježíš, je úžasné," řekla agentuře Reuters šestatřicetiletá Robyn Jacksonová z Arizony.

Mnozí Američané souhlasí s tím, že je k cestě povzbudilo jednak výročí vzniku Izraele, jednak letošní přestěhování amerického velvyslanectví do Jeruzaléma. "Dříve měli lidé obavy sem jezdit. Ale panuje určité vzrušení, takže bude více turistů," řekl pastor Keith Jiles z Atlanty.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejstrmější ulice na světě? Tady se pořádně zadýcháte +VIDEO

17.07.2019 09:18 Nejstrmější ulici na světě mají ve městě Harlech v severním Walesu. Potvrdili to zástupci…

Bouře v Řecku: Jsou dovolené Čechů v ohrožení? Nové informace

11.07.2019 16:26 Ministerstvo zahraničí po středečních bouřích s krupobitím na poloostrově Chalkidiki, při nichž…

Davy turistů spěchají na australskou horu Uluru, od října bude uzavřena

11.07.2019 12:16 Davy turistů proudí v současné době na posvátnou horu australských domorodců Uluru, než bude…

Srí Lanka těžce doplácí na velikonoční teror, turisté se ostrovu vyhýbají

04.07.2019 10:00 Velikonoční teroristické útoky na Srí Lance vedly k prudkému poklesu zájmu turistů o návštěvu této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama