Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a odolávají změnám, které mění ekonomickou metropoli Barmy. Tam se vedle rikš setkáte rovněž s moderními automobily, koloniálními domy a rozestavěnými luxusními hotely.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Barma, ilustrační foto
doporučujeme

Třídu Pansodan, kterou postavili Britové a které se kdysi říkalo Phayre Street, zdobí četné koloniální stavby a umělecké galerie. Je typickým příkladem paradoxu města s anarchickým růstem, kde počet obyvatel od roku 1983 vzrostl tak, že již dosahuje více než sedmi milionů. Tomuto rozvoji však neodpovídá infrastruktura, včetně služeb.

"Je to ulice knih, spisovatelů a básníků," říká nadšeně majitel galerie Aun Sou Min, kterého cituje agentura AFP.

zdroj: YouTube

Nalézáme zde knihkupce, kteří vystavují své knihy skoro až na chodníku, ale také jednoho z mála veřejných písařů, kteří se v Rangúnu vyskytují. Tato profese pozvolna vymírá s tím, jak roste počet internetových kaváren a jak do kanceláří i domovů přicházejí počítače.

Aun Min se naučil psát na stroji v armádě. Když v roce 1980 odešel do důchodu, začal pracovat na třídě Pansodan nedaleko nejvyššího soudu a specializoval se na právnické texty.

Psací stroje se ještě před několika lety používaly na soudech a na ministerstvech. Země zůstávala po desetiletí odříznutá od světa vojenskou juntou, která dnes postupuje moc vládě nositelky Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij.

Kromě stánků knihkupců a veřejného písaře je "třída knih" prozaicky také "úřadovnou" malé armády instalatérů, kteří čekají na chodnících. Lidé si je v Rangúnu žádají často, zejména v období monzunů, kdy v této bývalé anglické koloniální metropoli déšť ucpe kanalizační síť, která je stará několik desítek let.

"Dokud budou záchody, budeme mít také práci," usmívá se osmapadesátiletý instalatér Min Aun.

Služby nabízejí také čističi uší. Ženy dělají na chodníku za několik kyatů manikúru a pedikúru, při níž zákazník sedí na jakémsi primitivním taburetu.

"Neměla jsem peníze, abych si koupila nějaký obchod, a tak dělám tohle, abych si vydělala na živobytí," říká Kchin Oum Myn, která zákazníkům ošetřuje nehty nebo jim odstraňuje vosk z uší.

Od roku 2011 a rozpuštění junty se však mnoho pouličních profesí stalo obětí reforem. Postupné zlepšování stavu elektrické sítě vedlo k nárůstu počtu ledniček v domácnostech, což způsobilo úpadek profese prodavačů ledu. Avšak prodejci vody zůstávají, neboť systém zásobování pitnou vodou pochází z koloniální doby.

Loading...
Témata: barma | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře v Řecku: Jsou dovolené Čechů v ohrožení? Nové informace

11.07.2019 16:26 Ministerstvo zahraničí po středečních bouřích s krupobitím na poloostrově Chalkidiki, při nichž…

Davy turistů spěchají na australskou horu Uluru, od října bude uzavřena

11.07.2019 12:16 Davy turistů proudí v současné době na posvátnou horu australských domorodců Uluru, než bude…

Srí Lanka těžce doplácí na velikonoční teror, turisté se ostrovu vyhýbají

04.07.2019 10:00 Velikonoční teroristické útoky na Srí Lance vedly k prudkému poklesu zájmu turistů o návštěvu této…

Nejrizikovější turistická destinace? V Egyptě nehrozí jen "faraonova…

30.06.2019 11:51 Nejrizikovější destinací podle počtu škod turistů je s více než 35 procenty Egypt, s velkým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama