Nejošklivější hlavní město na světě? Priština v Kosovu je městem války, komunismu i islámu

Priština je hlavním městem Kosovo od roku 2008, kdy stát vyhlásil svou nezávislost na Srbsku. Ve městě najdeme stopy po brutalistní architektuře z časů komunistické Jugoslávie, řadu připomínek občanské války a také muslimskou architekturu, jelikož v celém Kosovu dominuje islám.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Priština, Kosovo

Za nejošklivější hlavní město na světě prohlásil Prištinu The Boston Globe již v roce 2010, krátce po vyhlášení nezávislosti Kosova, ovšem zároveň označil město za stejně zábavné místo, jako je ošklivé.

Historie nedávné války je ještě živá v celé zemi. Boje v Kosovu probíhaly po celou druhou polovinu 90. let a ukončila je až ofenziva vojsk NATO. Již po 12 dnech členství v NATO podpořila spojeneckou vojenskou operaci „Operace Spojenecká síla“ i Česká republika jako první ze států bývalého východního bloku. Klíčovou úlohu při řešení kosovské otázky sehrála americká ministryně zahraničí původem z Česka Madeleine Albrightová.

Po ní je v Prištině dodnes pojmenována jedna ulice. Obyvatelé Kosovo jsou Američanům za jejich intervenci v konfliktu dodnes velmi vděční. Svou sochu tady mají bývalí prezidenti USA George W. Bush i Bill Clinton. Socha prezidenta Clintona v Prištině je dnes s nadsázkou považována za jeho nejhorší sochu na světě. Kandidátka na prezidentský úřad z posledních prezidentských voleb v USA Hillary Clintonová řekla, že by podle sochy svého muže nepoznala.

V Prištině se však návštěvníci nesetkají jen s připomínkami nedávné války. Jedním z pozoruhodných památníků je zde katedrála sv. Matky Terezy. Chrám byl dokončen v roce 2017, čtrnáct let po blahořečení Matky Terezy, která původně pocházela z Albánie. Z etnického hlediska dnes jsou právě Albánci dominantním etnikem v celém Kosovu, jelikož příslušníci srbské menšiny zemi houfně v průběhu války opouštěli.

Z náboženského hlediska však v Kosovu z 90% dominují muslimové. Ovšem sami muslimové hojně po finanční stránce na stavbu chrámu přispívali. Katolický chrám do města příliš nezapadá nejen proto, že katolíků je v zemi přibližně jen 3%, ale také proto, že Vatikán je jedním ze států, kteří samostatnost Kosova neuznávají.

Dodnes nezávislost Kosova podpořilo 114 ze 193 státu OSN. Česká republika uznala samostatnost státu 21. května 2008 rozhodnutím vlády i přes to, že tehdejší prezident Klaus byl výrazně proti.

Přestože se Priština může pochlubit jedněmi z nejstarších mešit v Evropě, městu vládnou jiné dominanty než památníky na dobu vlády Otomanské říše. Co se týče architektonického rázu města, muslimské středověké stavby byly překryty brutalistickými stavbami z dob jugoslávského komunismu.

Největší dominantou v tomto stylu je pak budova Národní knihovny. Ta se umístila mezi deset nejošklivějších staveb světa podle agentury Reuters, ovšem až na devátém místě. Dalece ji předčila podle agentury televizní věž na Žižkově v Praze, která obsadila mezi architektonickými katastrofami krásné druhé místo.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První podmořská restaurace v Evropě otevřena. Má tři úrovně, čeká se nával

20.03.2019 15:52 V Norsku dnes zahajuje provoz první evropská podmořská restaurace, která vznikla na jihu země. Za…

Dovolená na Kubě? Komunistický ostrov nabízí luxus, obyčejní Kubánci mohou…

20.03.2019 07:49 Fotografický aparát za více než 25.000 dolarů (570.000 Kč) v jednom havanském obchodu? To je…

Dost bylo opilých turistů. Palma de Mallorca zavede přes léto tvrdé…

18.03.2019 13:30 Metropole Baleárských ostrovů Palma de Mallorca letos v letní sezóně zakáže pití alkoholu v…

Město, které proslavil Rambo. Takhle dnes vypadá dějiště legendárního filmu

02.03.2019 19:48 Aktualizováno Městečko Hope (v překladu Naděje) je na první pohled ničím nezajímavé horské město ležící na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama