Kam za nejkrásnější zimní krajinou? Vydejte se do Laponska

Zima je v Česku rok od roku teplejší a ani sněhová nadílka tradičnímu sportovnímu vyžití příliš nepřeje. Čím dál tím více lidí se proto vydává za sněhem a lyžemi do Alp, kde jsou sjezdovky také už finančně poměrně dostupné. Na druhou stranu úměrně s tím mizí přirozený ráz zdejší krajiny. Kam se vydat, abyste zažili tu skutečnou zimu?

Laponsko
doporučujeme

Zimní ráj

Laponsko je rozlehlé území rozprostírající se přes Norsko, Švédsko, Finsko a Rusko. Jedná se především o nesmírně kulturně bohaté území obývané Sámi, kde máte jedinečnou možnost zažít zcela odlišné zážitky, a to nejen co se týká neposkvrněné přírody.

Nejlepší dobou pro návštěvu Laponska je jednoznačně březen či duben. V době, kdy u nás zima končí, jsou v Laponsku přívětivé teploty lehce pod nulou a dny jsou delší. Život, a tedy i dovolená na severu, je o něco dražší, letenky lze ale sehnat v akci velmi levně. A kam se vydat? Nejlepším výchozím bodem je buď švédské město Kiruna, nebo finské Rovaniemi. V obou zemích se bez problému ve městě domluvíte anglicky a nakoupíte, co potřebujete, záleží tedy jen na vašich preferencích. Co je ale jisté, je to, že ať už vyrazíte do kteréhokoli z měst, to druhé na sebe nenechá dlouho čekat.

Psí spřežení nebo běžky?

V obou městech se můžete ubytovat a města samotná stojí za to si prohlédnout. Cíl, za kterým sem ale jedete, leží přeci jen o trochu dál. Volnou přírodu si tu můžete užít na všechny způsoby: udělejte si výlet na běžkách v absolutním tichu, naučte se řídit psí spřežení nebo se projeďte na saních tažených soby. Pokud se dostanete trochu dál od civilizace, nezapomeňte se dívat vzhůru, to nejkrásnější, co můžete spatřit, je totiž polární záře.

Tip: V Rovaniemi navštivte muzeum Arktikum, které v rámci interaktivní expozice představuje celou oblast.

Jak se na výlet připravit

Do Laponska si především nezapomeňte vzít teplé, ale zároveň funkční oblečení. Zima zde je pocitově jiná a je třeba si na ni zvyknout. Pozornost věnujte hlavně kvalitní nepromokavé obuvi, termoprádlu a rukavicím. Připravte se také na to, že severské národy jsou o něco tišší, a respektujte jejich povahu. Představte si jejich pocity asi jako ty své, když se v Česku setkáte s partičkou halasných Italů či Španělů.

Seveřané si velmi váží své přírody a milují výlety. Mají proto také rozsáhlou síť útulen a chat, kam se může kdokoli schovat a přespat. Mnohé z nich fungují tak, že mají instrukce vyvěšené uvnitř a pořádek i placení je pouze na svědomí návštěvníka. Respektujte tento systém, návod si vždy přečtěte nebo se zeptejte jiných turistů, kteří jsou v chatě, co je potřeba udělat.

Před cestou myslete i na cestovní pojištění. Jak Švédsko, tak Finsko jsou bezpečné země, i zde se vám ale může přihodit nečekaná nehoda. Buďte na takové situace připraveni a sjednejte si takové pojištění na cesty, které pokryje všechna rizika, jež by vás v zahraničí mohla potkat. Využijte například kalkulačku cestovního pojištění od ČSOB Pojišťovny a získejte jej s 10% slevou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy letos zahraniční dovolená neláká, polovina z nich podle průzkumu…

07.06.2021 10:04 Dovolenou v létě letos neplánuje více než polovina Čechů a z těch, kteří ji plánují, je většina pro…

Průzkum: Do ciziny se chystají hlavně mladí Češi, většinou zamíří do…

01.06.2021 19:11 Na dovolenou do ciziny se v létě podle aktuálního průzkumu společnosti Kalkulátor.cz chystají…

CK: Klienti mají zájem o hrazené testy, chybějí ale přesné informace

01.06.2021 15:56 Tuzemské cestovní kanceláře sledují u klientů velký zájem o testy na koronavirus hrazené…

Izrael otevřel své hranice turistům, bude je ale vybírat

23.05.2021 14:21 Izrael otevřel své hranice turistům. Bude je ale vybírat, a protože registrace se otevřela teprve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama