Plovoucí trh s květinami v Amsterdamu skomírá, zničily ho davy turistů

Poslední prodavač květin na slavném amsterodamském plovoucím trhu Bloemenmarkt zavřel svůj stánek. Stěžoval si na to, že opravdové zákazníky z tohoto tržiště na kanálu Singel vytlačily davy turistů a že se centrum města změnilo, napsal na svých internetových stránkách britský The Guardian.

Tulipány
doporučujeme

"Už jsem měl dost turistů, kteří mi zničili živnost," řekl Michael Saarloos, jehož rodina začala květiny na trhu Bloemenmarkt prodávat v roce 1943. "Když sem přijdou ve skupině, nejsem schopen obsluhovat své zákazníky," dodal.

Květiny se na tomto plovoucím trhu prodávaly od roku 1862. Nyní ale prodejci v tamních stáncích nabízejí dřeváky, magnetické obrázky, mladé rostlinky konopí nebo dřevěné a umělohmotné tulipány.

zdroj: YouTube

Saarloos stánek koupil před dvaceti lety od svého tchána. Vzpomíná, že dříve si lidé k němu zjara chodili pro rostliny do zahrádek nebo na balkon, ale zhruba v posledních deseti letech prý tráví čas tím, že upozorňuje turisty na to, co napsal na cedule: "Nefotografujte!". Nyní se stěhuje na jiné, o 750 metrů vzdálené místo.

The Guardian připomíná, že Amsterodam, který má 850.000 obyvatel, se podobně jako další evropská města snaží najít způsob, jak se vypořádat s davy turistů v centru. Odhaduje se, že letos do něj zavítá 18,5 milionu návštěvníků a v roce 2025 až 23 milionů.

Úřady omezily koncentraci obchodů se zbožím a potravinami výhradně pro turisty. Lidem, kteří se chovají neslušně a například močí do kanálů, ruší klid nebo odhazují odpadky, hrozí pokuty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy letos zahraniční dovolená neláká, polovina z nich podle průzkumu…

07.06.2021 10:04 Dovolenou v létě letos neplánuje více než polovina Čechů a z těch, kteří ji plánují, je většina pro…

Průzkum: Do ciziny se chystají hlavně mladí Češi, většinou zamíří do…

01.06.2021 19:11 Na dovolenou do ciziny se v létě podle aktuálního průzkumu společnosti Kalkulátor.cz chystají…

CK: Klienti mají zájem o hrazené testy, chybějí ale přesné informace

01.06.2021 15:56 Tuzemské cestovní kanceláře sledují u klientů velký zájem o testy na koronavirus hrazené…

Izrael otevřel své hranice turistům, bude je ale vybírat

23.05.2021 14:21 Izrael otevřel své hranice turistům. Bude je ale vybírat, a protože registrace se otevřela teprve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama