Letní sezóna je tu! Na co si dávat pozor při sjednávání cestovního pojištění?

Máte už naplánovanou letní dovolenou? Pojedete do přírody, k moři, za kulturou, anebo za sportem? Ať už se rozhodnete jakkoliv, většina z vás, anebo alespoň ti zodpovědnější, si v případě cesty za hranice naší země sjedná cestovní pojištění. I když se k tomu celému stavíme pouze jako k jakési nutnosti, která je neoddělitelnou součástí každé zahraniční cesty, rozhodně bychom měli věnovat pozornost některým věcem, aby pojištění splnilo svůj účel. Nikdy nevíme, kdy budeme v cizině potřebovat lékařské ošetření.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle Dušana Šídla, pojistného analytika Broker Trust, za rok vycestuje mimo území ČR až šest milionů českých občanů. Z nich si drtivá většina, konkrétně čtyři pětiny, sjedná nějakou formu cestovního pojištění. To svědčí o tom, že si Češi připouštějí rizika, která jim pobyt v cizině přináší. Ročně je ze strany pojišťoven likvidováno necelých 100 tisíc pojistných událostí, které z velké části představují proplácení účtů za zdravotnickou péči. Díky moderním technologiím už ani nemusíme chodit na pobočku. Když zapomeneme, můžeme si na letišti otevřít notebook, a pojistit se přes internet.

To všechno zní hezky, ale je třeba si uvědomit určitá úskalí. Například pokud se nám nechce kvůli cestovnímu pojištění tvrdnout v kanceláři s poradcem, který nám bude ještě navíc vnucovat další a další produkty, musíme si pečlivě nastudovat pojistnou smlouvu, respektive veškerá její ustanovení. Řeč je momentálně o rozsahu pokrytí nákladů, spoluúčasti a dalších limitů, jimiž můžeme být zaskočeni. Taktéž není dobré škudlit každou stokorunu. Rozdíly v limitech proplácení se totiž pohybují v řádech milionů.

Nemoci před uzavřením smlouvy!

Past, do které se většina pojištěnců chytá, jsou onemocnění, která měli ještě před uzavřením smlouvy. A mnohdy se jedná o zcela běžná a banální onemocnění, jimž nevěnujeme příliš velkou pozornost. Kromě cukrovky, roztroušené sklerózy, anebo epilepsie se může jednat i o různé formy alergií, celiakii, hemeroidy, žaludeční vředy apod. Stačí jenom, aby turista alergik dostal v hotelové restauraci záchvat kvůli nedbalosti kuchaře, a pojišťovna mu odmítne proplatit léčebné výlohy. 

Většina pojišťoven sice výjimky pro nemocné před uzavřením smlouvy neuplatňuje, ale i tak je dobré mít se obzvlášť na pozoru, a v případě že jste se v poslední době léčili s nějakou vážnější nemocí s ní svůj stav konzultovat. To se týká i žen, které cestují ve vyšším stádiu těhotenství, kdy hrozí porod v zahraničí. Ty by se dokonce měly se svým gynekologem poradit, zda je pro ně vůbec vhodné cestovat, zejména využijí-li letecké dopravy. Porod za asistence letušek dnes už není ničím výjimečným. 

Pozor na alkohol! V cizině se chovejte slušně!

Další věcí, na kterou si musíte dávat pozor, jsou i ustanovení týkající se nezbytné lékařské péče. Pokud pojišťovna vyhodnotí, že lékařské ošetření v zahraničí nebylo nutné, a že pojištěnec mohl klidně počkat na návrat domů, nic neproplácejí. Cestovní pojištění nicméně nepokrývá pouze účty za lékaře, nýbrž i za právníky, či za způsobenou škodu. I na to by si měli turisté dávat pozor. Týká se to zejména těch z vás, kteří jezdí do zahraničí za zábavou, a kteří občas neodhadnete míru.

V případě, že spácháte nějaký přestupek proti veřejnému pořádku, či způsobíte škodu pod vlivem alkoholu, či jiných návykových látek, pojišťovna vám nic nedá. V zahraničí se proto chovejte slušně nejen, abyste nepoškozovali dobrou pověst své vlasti, nýbrž i v zájmu vlastní peněženky. 

Ověřujte si taktéž, kam cestujete. Pokud se stanete obětí teroristického útoku v zemi, do níž Ministerstvo zahraničí ČR, či Světová zdravotnická organizace doporučují necestovat, taktéž nemůžete počítat s nějakými milodary ze strany pojišťovny. To samé se týká i případu infekce některými nemocemi, proti nimž byste se měli před cestou očkovat - žloutenka. Opět je potřeba svůj stav konzultovat s dotyčnou pojišťovnou. Naštěstí se to týká pouze těch, kteří cestují do exotičtějších krajin. V případě tradičních prázdninových destinací - Španělsko, Francie, Itálie, Chorvatsko - si s tím lámat hlavu nemusíte.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První podmořská restaurace v Evropě? Fanoušci katastrofických filmů budou…

18.06.2019 09:46 "Tohle malé okénko máme nedaleko kuchyně. Pokaždé, když před ním plave nějaká trochu zvláštní ryba,…

Na dovolenou autem? Natankujte v Česku, u moře se nedoplatíte

12.06.2019 07:49 Pohonné hmoty jsou v evropských přímořských státech, které mají Češi v oblibě pro letní dovolenou,…

Odpor k turistům roste. Palma de Mallorca chce omezit obří výletní lodě

11.06.2019 17:13 Dvě desítky ekologických a občanských sdružení ve městě Palma de Mallorca dnes zahájily kampaň za…

Exotika se vším všudy. Zanzibar vás okouzlí průzračným mořem a nekonečnými…

03.06.2019 17:49 Exotická dovolená není pouze o moři a teplém počasí. Pravou exotickou dovolenou vytváří neobvyklá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama