Letní sezóna je tu! Na co si dávat pozor při sjednávání cestovního pojištění?

Máte už naplánovanou letní dovolenou? Pojedete do přírody, k moři, za kulturou, anebo za sportem? Ať už se rozhodnete jakkoliv, většina z vás, anebo alespoň ti zodpovědnější, si v případě cesty za hranice naší země sjedná cestovní pojištění. I když se k tomu celému stavíme pouze jako k jakési nutnosti, která je neoddělitelnou součástí každé zahraniční cesty, rozhodně bychom měli věnovat pozornost některým věcem, aby pojištění splnilo svůj účel. Nikdy nevíme, kdy budeme v cizině potřebovat lékařské ošetření.

Ilustrační foto

Podle Dušana Šídla, pojistného analytika Broker Trust, za rok vycestuje mimo území ČR až šest milionů českých občanů. Z nich si drtivá většina, konkrétně čtyři pětiny, sjedná nějakou formu cestovního pojištění. To svědčí o tom, že si Češi připouštějí rizika, která jim pobyt v cizině přináší. Ročně je ze strany pojišťoven likvidováno necelých 100 tisíc pojistných událostí, které z velké části představují proplácení účtů za zdravotnickou péči. Díky moderním technologiím už ani nemusíme chodit na pobočku. Když zapomeneme, můžeme si na letišti otevřít notebook, a pojistit se přes internet.

To všechno zní hezky, ale je třeba si uvědomit určitá úskalí. Například pokud se nám nechce kvůli cestovnímu pojištění tvrdnout v kanceláři s poradcem, který nám bude ještě navíc vnucovat další a další produkty, musíme si pečlivě nastudovat pojistnou smlouvu, respektive veškerá její ustanovení. Řeč je momentálně o rozsahu pokrytí nákladů, spoluúčasti a dalších limitů, jimiž můžeme být zaskočeni. Taktéž není dobré škudlit každou stokorunu. Rozdíly v limitech proplácení se totiž pohybují v řádech milionů.

Nemoci před uzavřením smlouvy!

Past, do které se většina pojištěnců chytá, jsou onemocnění, která měli ještě před uzavřením smlouvy. A mnohdy se jedná o zcela běžná a banální onemocnění, jimž nevěnujeme příliš velkou pozornost. Kromě cukrovky, roztroušené sklerózy, anebo epilepsie se může jednat i o různé formy alergií, celiakii, hemeroidy, žaludeční vředy apod. Stačí jenom, aby turista alergik dostal v hotelové restauraci záchvat kvůli nedbalosti kuchaře, a pojišťovna mu odmítne proplatit léčebné výlohy. 

Většina pojišťoven sice výjimky pro nemocné před uzavřením smlouvy neuplatňuje, ale i tak je dobré mít se obzvlášť na pozoru, a v případě že jste se v poslední době léčili s nějakou vážnější nemocí s ní svůj stav konzultovat. To se týká i žen, které cestují ve vyšším stádiu těhotenství, kdy hrozí porod v zahraničí. Ty by se dokonce měly se svým gynekologem poradit, zda je pro ně vůbec vhodné cestovat, zejména využijí-li letecké dopravy. Porod za asistence letušek dnes už není ničím výjimečným. 

Pozor na alkohol! V cizině se chovejte slušně!

Další věcí, na kterou si musíte dávat pozor, jsou i ustanovení týkající se nezbytné lékařské péče. Pokud pojišťovna vyhodnotí, že lékařské ošetření v zahraničí nebylo nutné, a že pojištěnec mohl klidně počkat na návrat domů, nic neproplácejí. Cestovní pojištění nicméně nepokrývá pouze účty za lékaře, nýbrž i za právníky, či za způsobenou škodu. I na to by si měli turisté dávat pozor. Týká se to zejména těch z vás, kteří jezdí do zahraničí za zábavou, a kteří občas neodhadnete míru.

V případě, že spácháte nějaký přestupek proti veřejnému pořádku, či způsobíte škodu pod vlivem alkoholu, či jiných návykových látek, pojišťovna vám nic nedá. V zahraničí se proto chovejte slušně nejen, abyste nepoškozovali dobrou pověst své vlasti, nýbrž i v zájmu vlastní peněženky. 

Ověřujte si taktéž, kam cestujete. Pokud se stanete obětí teroristického útoku v zemi, do níž Ministerstvo zahraničí ČR, či Světová zdravotnická organizace doporučují necestovat, taktéž nemůžete počítat s nějakými milodary ze strany pojišťovny. To samé se týká i případu infekce některými nemocemi, proti nimž byste se měli před cestou očkovat - žloutenka. Opět je potřeba svůj stav konzultovat s dotyčnou pojišťovnou. Naštěstí se to týká pouze těch, kteří cestují do exotičtějších krajin. V případě tradičních prázdninových destinací - Španělsko, Francie, Itálie, Chorvatsko - si s tím lámat hlavu nemusíte.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ukrajinci informují o devíti zničených ruských letadlech

10.08.2022 11:47 Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v okolí Hřenska

10.08.2022 21:37 Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Řecko zažívá lepší turistickou sezonu, než se očekávalo

04.08.2022 19:57 Řecko zažívá lepší turistickou sezonu, než vláda v Aténách a lidé z odvětví očekávali. Tržby z…

Covidová opatření téměř opadla, některé země ale vrací do hry povinné…

16.07.2022 11:17 Opatření spojená s koronavirovou nákazou se podle letošní inspekční cesty zástupců ERV Evropské…

Napadení žralokem poptávku Čechů po dovolené v Egyptě nesnížilo

04.07.2022 13:48 Napadení žralokem poptávku Čechů po dovolené v Egyptě podle cestovních kanceláří (CK) a agentur…

Češi letos za dovolenou plánují utratit v průměru 28.421 korun

02.07.2022 08:23 Češi letos za dovolenou podle průzkumu společnosti Europ Assistance plánují utratit v průměru 28…

Související:

Právě se děje

reklama