Nizozemí nabízí novou zábavu pro turisty. Nic příjemného ale nečekejte

Vyzbrojena rybářskými sítěmi a rukavicemi se pod žhnoucím sluncem lopotí malá skupina osob na jedné z mnoha loděk, které křižují slavné amsterodamské kanály. Tito cestující mají jediný cíl.

Amsterdam nebo též Amsterodam je hlavní město Nizozemska od roku 1808. Nesídlí v něm však parlament, vláda ani královská rodina, tyto instituce mají své sídlo v Den Haag.

Nasbírat co nejvíce odpadků během dvouhodinové jízdy loďkou na jedné z hlavních turistických atrakcí města, jehož jedna část je zanesena na seznamu světového dědictví UNESCO, napsala agentura AFP.

V době rozkvětu ekoturistiky zažívají tyto plavby nového typu nizozemské společnosti Plastic Whale rostoucí úspěch. Loni se jich zúčastnilo téměř 12.000 lidí a letos to bude ještě více, tvrdí zakladatel Plastic Whale Marius Smit. Ten založil svou společnost před osmi lety s cílem zbavit vodu všech odpadků a nasbíraný odpad zužitkovat.

Plastové lahve jsou oddělovány od ostatního odpadu a slouží jako surovina k výrobě kancelářského nábytku a loděk, které se pak využívají na lov v kanálech. "Je to jiný způsob, jak poznávat Amsterodam. Jste v malebných amsterodamských kanálech na pěkné loďce, ale zároveň přinášíte cosi pozitivního kanálům i městu, protože je činíte čistšími," říká Smit.

Tyto plavby se sice pořádají pouze v Amsterodamu a v Rotterdamu, iniciativy Plastic Whale si ale získávají ohlas v zahraničí.

Princ Harry, který se zasazuje za ochranu životního prostředí, měl společnost začátkem navštívit května, ale návštěvu byl nucen zrušit kvůli narození syna.

Onoho jitra se na malé zelené loďce patřící Plastic Whale tísní sedm lidí. Australanka Angela Katzová, která žije v Amsterodamu přes rok, se účastní plavby už podruhé. Dozvěděla se o nich na facebooku. "Je to hrozné, kolik je ve všech kanálech odpadků," říká.

Použité dětské pleny, boty, lyžařské rukavice, lahve a dokonce i celý ananas... v kanálech se skutečně najde ledacos. "To je překvapivé, protože Nizozemsko je pověstné svou angažovaností v ochraně životního prostředí," soudí Andela Katzová, která s manželem pozvala přítele s jejich třemi dětmi na návštěvu Amsterodamu.

Guy O'Loughnane z Kanady nevychází z údivu, kolik je tu věcí, které ani nebyly použity: mnohé lahve mají ještě zátku.

Loni Plastic Whale nasbírala díky turistům 46.000 plastových lahví a mnoho dalších odpadků. "Na každý pytel s plastovými lahvemi, které vytáhneme z kanálů, připadají dva až tři pytle dalších věcí," říká Smit.

Přesné množství plastů ve vodách kanálů je ale těžké odhadnout, do moře se ročně vyhodí miliony tun plastového odpadu. "Někteří turisté jsou bezohlední," povzdychne si Katzová.

Smit ale říká, že za odpad nemohou jen turisté. Znečištění kanálů je i dílem některých lhostejných obyvatel. "Působí zde mnoho faktorů," upozorňuje Smit.

Kvůli turistům se odpadkové koše plní velmi rychle. "V ulicích je brzy mnoho odpadků. Pak začne třeba pršet nebo foukat vítr a všechno skončí v kanálech," vysvětluje Smit.

Nizozemská metropole je obětí svého vlastního úspěchu: loni Amsterodam navštívilo zhruba 18 milionů lidí, tedy více, než činí počet obyvatel Nizozemska.

Plavby Plastic Whale jsou zařazeny do katalogu, který nedávno vydala radnice. Ta sestavila seznam originálních aktivit v naději, že jí to umožní regulovat příliv turistů zaplavujících hlavní památky. I když se turisté o tento lov plastů zajímají stále více, tvoří jen menšinu účastníků plaveb společnosti. Většina pochází z Nizozemska, z podniků nebo škol.

"Zájem o životní prostředí mezi nizozemskou společnosti prudce roste," dodává Smit.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský…

21.09.2021 11:38 Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

Do Chorvatska přijelo do půlky srpna více Čechů než za celý loňský rok

19.08.2021 13:08 Do Chorvatska přijelo z České republiky letos do poloviny srpna podle Chorvatského turistického…

Související:

Právě se děje

reklama