Recept na cestování po oblíbených evropských zemích

Praha - Do Chorvatska vyjet bez drog, před cestou do Německa zkontrolovat technický stav vozidla a v Řecku respektovat zákaz kempování mimo vyhrazená území. To je výběr doporučení pro Čechy v nejnavštěvovanějších letních turistických evropských destinací, které se vyplatí respektovat.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Ministerstvo zahraničí upozorňuje, že v červnu se prudce zvýšil počet případů zadržených Čechů na hranici Chorvatska, kteří převáželi omamné nebo psychotropní látky. V této oblíbené turistické destinaci je držení jakéhokoliv množství drogy trestné, a to i tehdy, jedná-li se o držení výlučně pro osobní spotřebu. Kontroly nehrozí jen na samotných hranicích, ale příslušníci chorvatské policie na ně dbají i během pobytu. Držitelům drogy následně hrozí finanční tresty nebo dokonce odnětí svobody. Pokud se Češi na letní dovolené chtějí vyvarovat problémů s chorvatským zákonem, měli by doporučení české diplomacie striktně respektovat.

Při cestování musejí řidiči počítat s hustým provozem a řadou kritických situací na místních silnicích, obzvláště v tomto období, kdy začínají letní prázdniny. "V Chorvatsku je sice zákonem povolena hranice 0,5 promile obsahu alkoholu v krvi řidiče, nicméně v případě dopravní nehody je alkohol v krvi považován za zásadní přitěžující okolnost," varuje ministerstvo zahraničí a informuje, že v roce 2008 chorvatské orgány výrazně zvýšily pokuty za přestupky.

V Chorvatsku stejně jako v Řecku platí přísný zákaz nocování ve volné přírodě. "Při nedodržení tohoto nařízení se turisté vystavují policejnímu stíhání, soudnímu řízení a peněžité pokutě nebo i vězení," upozorňuje ministerstvo zahraničí.

Ti, kteří se plánují oddávat letním radovánkám pod hladinou moře a chtějí se potápět se vzduchovými lahvemi, si musejí opatřit povolení.

V Řecku, dalším z oblíbených míst, kam Češi v létě vyrážejí, platí pro převoz a přechovávání i malého množství drog, stejná pravidla jako v Chorvatsku. Česká diplomacie turistům doporučuje, aby při návštěvě Řecka byli opatrní na své osobní věci, zejména na cestovní doklady a finance.

Bezpečnostní situace jinak odpovídá standardům jiných členských států Evropské unie, avšak ministerstvo zahraničí doporučuje necestovat do vojensky citlivých oblastí podél řeckých hranic. "Při plavbě na jachtách, člunech a vodních skútrech je zakázáno požívat alkohol, což se vztahuje nejen na kormidelníka plavidla, ale na všechny členy posádky," informuje dále.

Na Pyrenejském poloostrově ve Španělsku se řidičům vyplatí dodržovat dopravní předpisy. Pokuty za jejich porušení jsou ve Španělsku poměrně vysoké a policie je vyžaduje zaplatit na místě, pokud řidič není ve Španělsku rezidentem. Na španělských dálnicích příslušné orgány letos v březnu snížily maximální rychlost ze 120 na 110 kilometrů za hodinu. Turisté, kteří by rádi snížili náklady na cestování a využili možností autostopu, mají smůlu. Ve Španělsku tento způsob cestování neznají a nevyužívají.

V Itálii by si čeští turisté měli podle ministerstva zahraničí dávat pozor především na kapesní krádeže, krádeže v automobilech i v bytech. Češi, kteří si chtějí z dovolené přivézt nějakou vzpomínku, měli by se vyvarovat nákupům cenného zboží a elektroniky u pouličních prodejců a na trzích. Česká diplomacie rovněž upozorňuje, že v Itálii platí zákaz kouření ve většině uzavřených místností (včetně restaurací a barů). Ten, kdo pravidlo poruší, se vystavuje riziku uložení vysoké pokuty.

Při cestě do sousedního Německa, které je především tranzitní zemí, se řidičům doporučuje věnovat maximální pozornost technickému stavu vozidel. Německé orgány ho důsledně kontrolují a v případě zjištění závažné technické závady může německá policie uložit pořádkovou pokutu, nebo trvat na odstranění závady na území Německa a do jejího odstranění má právo vozidlo dokonce zadržet.

Podobná pravidla platí i v další z tranzitních zemí, Rakousku. Pokud se řidič dopustí dopravního přestupku, rakouské orgány jsou přísné a pokuty, zejména za překročení povolené rychlosti a za jízdu pod vlivem alkoholu, na české poměry vysoké. "Nemá-li cestující dostatek finančních prostředků na úhradu vyměřené pokuty na místě, může mu být zadržen jakýkoliv cenný předmět," varuje ministerstvo zahraničí.

Češi, kteří na cesty vyrazí i se svými domácími mazlíčky, pro ně musejí mít připravený pas Evropské unie s platným očkováním proti vzteklině a čip nebo tetování.

Turisté z Česka, kteří o prázdninách plánují vycestovat do sousedního Slovenska, by měli vzhledem kvůli vykrádání osobních automobilů, dbát na zvýšenou opatrnost osobních věcí a majetku. Podle ministerstva zahraničí by řidiči, kteří po Slovensku cestují vypůjčeným vozidlem, měli k dispozici souhlas majitele.

Turisty navštěvující horské oblasti české velvyslanectví v Bratislavě upozorňuje na nebezpečí hrozící při nerespektování pokynů horské služby. Lidé, kteří se oddávají horské turistice, by měli mít dostatek informací o terénu, počasí, ale i o dalších rizikových aspektech.

Loading...
Témata: dovolená | zahraniční
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští turisté děsí zahraničí. Smrt si je letos našla častěji než loni

08.09.2019 20:02 I tento rok se zpět z dovolených vrátilo méně Čechů, než kolik na ně vyrazilo. Důvodem bývá…

Bič na turisty. Sardinie kvůli krádežím na plážích nasadilo "strážce písku"

24.08.2019 16:59 Italské město Cabras na západě Sardinie, které je známé svou ohromnou bělostnou pláží, dnes k moři…

V Barceloně útočí gangy teenagerů, okrádají turisty na ulici. Vydáno…

22.08.2019 10:28 Generální konzulát Spojených států v Barceloně ve středu upozornil americké občany, aby byli…

Rusko chce "nakopnout" cestovní ruch, zjednoduší vydávání turistických víz

14.08.2019 13:26 Ruské ministerstvo zahraničí se rozhodlo zjednodušit vydávání turistických víz cizincům a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama