Dvě třetiny Čechů nemají peníze na zahraniční dovolenou

Praha - Nedostatek peněz je pro téměř dvě třetiny obyvatel České republiky - přesněji 63,6 procenta - důvodem, který je letos přiměl omezit se při výběru dovolené pouze na tuzemské možnosti. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Sanep, jehož výsledky byly zveřejněny v neděli.

Přidejte svůj názor

"Zahraniční dovolená je nyní pro řadu domácností nad rámec jejich finančních možností. Pro srovnání, v minulém roce byl nedostatek financí hlavním motivem pro setrvání v Česku pro 58,8 procenta dotázaných," shrnuli tazatelé výsledek šetření.

Právě celkové náklady, které za dovolenou vydají, označilo za hlavní faktor, kterým se řídí při úvahách nad výběrem dovolené, 40,4 procenta respondentů. Cenu zájezdu pak za rozhodující považuje 24,9 procenta dotázaných a pomyslná třetí příčka na žebříčku důležitosti náleží podle mínění 24,3 procenta respondentů místu, kde by se dovolená měla odehrávat. Doprava je naproti tomu zásadním kritériem jen pro 2,9 procenta Čechů.

Tuzemsko přitom jako místo pro svou letošní letní dovolenou zvolilo 34,1 procenta dotázaných. Nějakou ze zahraničních destinací pak hodlá navštívit 26,1 procenta respondentů. Sociologové však současně poukazují na vysoký počet lidí, kteří uvedli, že se na dovolenou nechystají ani do žádného z domácích, natož pak do některého ze zahraničních letovisek - odpověď, že na dovolenou nikam nevyráží, zazněla u 29,2 procenta dotázaných. "Je zjevné, že pro mnoho Čechů je vzhledem k jejich finančním možnostem jedinou volbou jejich vlastní obydlí. Svoji roli však může hrát v tomto případě i pracovní či zdravotní omezení," vysvětlují si tazatelé pohnutky Čechů a Moravanů.

Tazatelé se pídili také po tom, jaký dopravní prostředek lidé při přepravě na dovolenou preferují. Jednoznačným vítězem se přitom stal automobil, kterému dává přednost 52,3 procenta respondentů. Na druhém místě se umístilo letadlo, které upřednostňuje 13,6 procenta Čechů. Ostatní prostředky veřejné dopravy tolik oblíbené nejsou - autobusem se na cesty vydá 9,6 procenta dotázaných, vlak pak hodlá využít pouze 6,3 procenta respondentů.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 30. května až 13. června a zúčastnilo se ho 17 339 respondentů.

Témata: dovolená | průzkumy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragická turistická sezona: V cizině zemřelo 85 Čechů, nejvíc v Chorvatsku

12.11.2018 13:59 V letošní turistické sezoně mírně ubylo Čechů, kteří zahynuli v zahraničí. Za hranicemi zemřelo 85…

Město Nazaret Illit změní název, zmatených turistů z ciziny už má dost

08.11.2018 07:44 Občany izraelského Nazaret Illitu unavuje neustálá záměna jejich města s biblickým Nazaretem, a…

Nejnachmelenější místo na světě? V tomto hotelu by se Čechům určitě líbilo

04.11.2018 09:33 Milovníci piva, kteří sní o tom, že se ráno probudí v pokoji provoněném chmelem a sladem, mají nyní…

Hurá na lyže. Sněhová nadílka v jižních Alpách otevřela skiareály dříve

03.11.2018 21:30 Zatímco většina Evropy se těší babímu létu, do některých částí Alp přišla zima v letošním bláznivém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama