Dvě třetiny Čechů nemají peníze na zahraniční dovolenou

Praha - Nedostatek peněz je pro téměř dvě třetiny obyvatel České republiky - přesněji 63,6 procenta - důvodem, který je letos přiměl omezit se při výběru dovolené pouze na tuzemské možnosti. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Sanep, jehož výsledky byly zveřejněny v neděli.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

"Zahraniční dovolená je nyní pro řadu domácností nad rámec jejich finančních možností. Pro srovnání, v minulém roce byl nedostatek financí hlavním motivem pro setrvání v Česku pro 58,8 procenta dotázaných," shrnuli tazatelé výsledek šetření.

Právě celkové náklady, které za dovolenou vydají, označilo za hlavní faktor, kterým se řídí při úvahách nad výběrem dovolené, 40,4 procenta respondentů. Cenu zájezdu pak za rozhodující považuje 24,9 procenta dotázaných a pomyslná třetí příčka na žebříčku důležitosti náleží podle mínění 24,3 procenta respondentů místu, kde by se dovolená měla odehrávat. Doprava je naproti tomu zásadním kritériem jen pro 2,9 procenta Čechů.

Tuzemsko přitom jako místo pro svou letošní letní dovolenou zvolilo 34,1 procenta dotázaných. Nějakou ze zahraničních destinací pak hodlá navštívit 26,1 procenta respondentů. Sociologové však současně poukazují na vysoký počet lidí, kteří uvedli, že se na dovolenou nechystají ani do žádného z domácích, natož pak do některého ze zahraničních letovisek - odpověď, že na dovolenou nikam nevyráží, zazněla u 29,2 procenta dotázaných. "Je zjevné, že pro mnoho Čechů je vzhledem k jejich finančním možnostem jedinou volbou jejich vlastní obydlí. Svoji roli však může hrát v tomto případě i pracovní či zdravotní omezení," vysvětlují si tazatelé pohnutky Čechů a Moravanů.

Tazatelé se pídili také po tom, jaký dopravní prostředek lidé při přepravě na dovolenou preferují. Jednoznačným vítězem se přitom stal automobil, kterému dává přednost 52,3 procenta respondentů. Na druhém místě se umístilo letadlo, které upřednostňuje 13,6 procenta Čechů. Ostatní prostředky veřejné dopravy tolik oblíbené nejsou - autobusem se na cesty vydá 9,6 procenta dotázaných, vlak pak hodlá využít pouze 6,3 procenta respondentů.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 30. května až 13. června a zúčastnilo se ho 17 339 respondentů.

Témata: dovolená | průzkumy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tady nejste v zoo. Amsterdam zakáže komentované prohlídky ve vykřičené…

22.03.2019 09:51 Amsterodam zakáže ve známé čtvrti červených luceren skupinové prohlídky s průvodcem. Oblast plná…

První podmořská restaurace v Evropě otevřena. Má tři úrovně, čeká se nával

20.03.2019 15:52 V Norsku dnes zahajuje provoz první evropská podmořská restaurace, která vznikla na jihu země. Za…

Dovolená na Kubě? Komunistický ostrov nabízí luxus, obyčejní Kubánci mohou…

20.03.2019 07:49 Fotografický aparát za více než 25.000 dolarů (570.000 Kč) v jednom havanském obchodu? To je…

Dost bylo opilých turistů. Palma de Mallorca zavede přes léto tvrdé…

18.03.2019 13:30 Metropole Baleárských ostrovů Palma de Mallorca letos v letní sezóně zakáže pití alkoholu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama