Do Chorvatska mohou čeští občané létat už jen s občankou

Praha - Češi budou moci do Chorvatska cestovat jen s občanským průkazem, a to i letecky. V pátek večer to potvrdil tiskový mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Přidejte svůj názor

371

"Počínaje dnešním dnem nebude cizinecká policie na jediné české vnější hranici Schengenského prostoru – mezinárodních letištích - požadovat po českých občanech cestujících do Chorvatska cestovní doklady, tedy pasy, a cesty do Chorvatska budou možné s občanským průkazem i letecky," uvádí v tiskovém prohlášení ministerstvo.

Ministerstvo vnitra tak snad definitivně ukončilo spor o to, jaké doklady si mají turisté při cestě do oblíbené dovolenkové destinace připravit. Na českých letištích totiž v poslední době panoval zmatek. Ten podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamury způsobil rozdílný výklad chorvatsko-české dohody ze strany českého ministerstva zahraničních věcí a ministerstva vnitra.

Česká republika totiž s Chorvatskem uzavřela dvoustrannou dohodu, že českým turistům stačí pro cesty do této přímořské země pouze občanský průkaz. České ministerstvo vnitra však platnost dohody pro cesty letadlem neuznává, policie tak od turistů mířících do této destinace požaduje předložení platného cestovního pasu.

"Ministerstvo vnitra tak bezprostředně reaguje na odpovědní nótu ministerstva zahraničních věcí, která byla dnes 19. srpna 2011 předána chorvatské straně spolu se vzory platných českých občanských průkazů jako akceptace předchozí chorvatské nóty," vysvětlilo ministerstvo s tím, že občané České republiky budou od pátku odbavovaní k letům na základě platného občanského průkazu.

Spor české policie a cestovních kanceláří, který vznikl letos v červnu, kdy do Chorvatska opět začaly létat charterové lety, poškodil desítky českých turistů. "Někteří čeští turisté byli vraceni z pražského letiště v Ruzyni českou policií právě kvůli tomu, že nemají cestovní pas, ale pouze občanský průkaz. Turistům proto prokazatelně vznikla škoda, protože jim propadla letenka. Lidé, kteří si řádně zaplatili zájezd, na něj nakonec neodletěli, protože jim to česká policie neumožnila. Kdo jim vzniklou škodu uhradí?" ptá se Okamura a poškozeným turistům radí, aby se bránili žalobou.

Zpráva ministerstva vnitra je tak pro turisty obratem. Zatímco ještě odpoledne upozorňovaly cestovní kanceláře dovolenkáře na nutnost předložení pasu, už v pátek večer turistům stačí jen občanské průkazy.

Chorvatsko patří z pohledu českých turistů k nejoblíbenějším. Jen v loňském roce ho navštívilo na 687 tisíc lidí. Naprostá většina do této přímořské země míří autem, letecky cestuje kolem pěti procent Čechů.

Témata: vnitro | cestování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skleněný most se Benátkám vymstil. Zranily se už tisíce turistů

12.10.2018 14:03 Benátská radnice vymění skleněný povrch schodů na mostě přes Canal Grande, důležitou dopravní tepnu…

Xenofobie v Africe? Státy mají utemované hranice, volný pohyb osob je sci…

11.10.2018 08:50 Zatímco mnoho Evropanů nepotřebuje pro cesty do většiny afrických států víza, afričtí cestující…

Strach o Čechy. Na Mallorce jich jsou při smrtících záplavách stovky

10.10.2018 14:36 Čeští turisté na středomořském ostrově Mallorca, který v noci na dnešek zasáhly bleskové povodně,…

Útesový most v Austrálii: Další atrakce, kde turisté umírají kvůli fotkám …

07.10.2018 09:51 Známý most Sea Cliff Bridge, který byl v roce 2005 postavený za 49 miliónů australských dolarů …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama