Šestnáctiletá jachtařka, která je na cestě kolem světa, překonala Indický oceán

Durban - Šestnáctiletá nizozemská dívka Laura Dekkerová, která se chce stát nejmladší jachtařkou na sólo cestě kolem světa, překonala Indický oceán a v pořádku doplula do jihoafrického Durbanu. Informuje o tom v úterý server stanice East Coast Radio.

Přidejte svůj názor

Laura Dekkerová

Dekkerová v Durbanu přistála o víkendu. Indický oceán zvládla za 47 dní plavby z australského Darwinu. V přístavu nyní musí počkat na dobré počasí, které je k plavbě podél jižního cípu Afriky životně důležité.

Mladou jachtařku nyní čeká jedna z nejobtížnějších částí její cesty – plavba podél jihoafrického pobřeží a obeplutí mysu Dobré naděje. Je to oblast, kde se silný Agulhaský proud plynoucí ze severu na jih střetává s bouřemi přicházející z jižního Atlantiku.

Výsledkem jsou nepředvídatelné vlny označované v anglických mapách jako "freak waves up to 20 metres" (monstrózní vlny do 20 metrů). Jachtaři zde plují jen za dobrého počasí, kdy vane příznivý vítr ze severu. Takovému období se říká "okno". Když barometr začne klesat, je třeba co nejrychleji vplout do bezpečného přístavu.

Až Dekkerová obepluje mys Dobré naděje, kterému se dříve ne náhodou říkalo Mys bouří, čeká ji poslední část plavby Atlantikem zpět do Evropy. Pokud to stihne do 17. září 2012, překoná rekord a stane se nejmladší jachtařkou, která sólo obeplula svět.

Nyní rekord nejmladšího člověka, který sám obeplul svět, drží Australanka Jessica Watsonová. Ta to dokázala v šestnácti letech – cestu, kterou zvládla nonstop, dokončila tři dny před svými 17. narozeninami. Dekkerová své sedmnácté narozeniny oslaví 20. září 2012.

Mladičká Nizozemka vyplula loni 4. srpna z přístavu Brouwershavenod. Pluje na jachtě Guppy – 11,5 metru dlouhém keči, to jest dvoustěžňové plachetnici, která má první stěžeň vyšší než stěžeň druhý.

Plavbu od září 2009 blokoval nizozemský soud. Ten Dekkerové cestu zakázal, a nařídil nad ní státní dohled. V červenci 2010 ale soud rozhodl, že Laura může vyrazit na plavbu kolem světa, pokud s tím budou souhlasit její rodiče.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama