Otevření hranic přineslo zásadní změnu v cestování Čechů

Praha - Zrušení vízové povinnosti, volně směnitelná měna, spaní v pařížském parku, první charterové lety a seznámení s exotikou. Tak se vyvíjelo cestování Čechů od roku 1989.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Zatímco do roku 1989 byla dovolená v NDR či Bulharsku maximem, kam mohli Češi vyjet, v loňském roce uskutečnili 4,5 milionu dovolených v zemích celého světa.

Hned na začátku 90. let minulého století došlo ke zrušení vízové povinnosti do sousedních západoevropských zemí. To odstartovalo obrovskou vlnu krátkodobých návštěv především rakouské Vídně či Německa. „Čechoslováci se dlouho nemohli nabažit výletů na Západ, každý se tam chtěl alespoň na chvilku podívat. Například v Paříži spaly zájezdy Čechů v parcích ve stanech, jelikož naše tehdejší příjmy nedovolovaly, abychom si mohli zaplatit hotel či penzion,“ připomněl Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Dalším důležitým okamžikem v cestování bylo zavedení volně směnitelné české koruny, čímž si čeští turisté mohli konečně po mnoha desítkách let volně nakoupit západní měnu.
Životní úroveň Čechů a s tím i průměrné platy stoupaly, což kolem roku 1997 vyústilo v další důležitý okamžik.

Od roku 1997 začaly cestovní kanceláře připravovat zájezdy charterovými leteckými spoji. Tím také letecké zájezdy díky možnosti nasmlouvat množstevní slevy ve srovnání s minulostí neuvěřitelně zlevnily. Koncem 90. let tak Češi měli bezvízový styk prakticky do všech vyspělých zemí světa, kromě USA.

Další zajímavý okamžik v historii porevolučního cestování nastal v roce 2000, kdy byl díky značné poptávce vypraven z České republiky historicky první přímý charterový let do exotiky – do Thajska. Od tohoto roku tak každý rok vylétávají s českými turisty přímé chartery do teplých dalekých zemí. O letošní zimě se z České republiky bude létat do 12 exotických destinací. Ročně tyto země navštíví kolem 100 tisíc Čechů.

Další zajímavý moment v tomto období, který symbolizuje porevoluční vývoj, přišel v roce 2008, kdy 17. listopadu 2008 USA zrušily víza pro české turisty.

V roce 2008 také Češi poprvé v historii strávili více než polovinu svých dovolených v zahraničí (50,3 %) a poprvé v historii utratili za jednu zahraniční dovolenou včetně nákladů na místě pobytu více než 15 tisíc korun na osobu.

Témata: cestování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němci sraženi z trůnu, už nemají nejsilnější pas. Jak si vede Česko?

14.09.2018 13:14 Singapur - Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapuřané. Obyvatelé tohoto městského…

Pozor na suvenýry z dovolených. Celníci rozdrtili tunu korálů a mušlí,…

10.09.2018 19:15 Rosenheim - Němečtí celníci v Bavorsku zničili tunu ilegálně dovezených korálů, mušlí a ulit. Jde o…

Řecký ostrovní ráj se potápí pod náporem turistů. Úřady řekly: A dost!

09.09.2018 18:24 Aktualizováno Santorini - Od března do prosince téměř každý den vysypou výletní lodě na ostrově Santorini tisíce…

Seven Sisters. Krásné místo plné hazardujících turistů

06.09.2018 18:39 Seven Sisters je skupina křídových útesů, které jsou součástí národního parku South Downs, přesněji…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama