Pozor na lety nebezpečnými dopravními letadly! Nelétejte s nimi

Praha - Na 273 leteckých společností na světě, které létají na pravidelných dopravních linkách, je prohlášeno za nebezpečné. Vyplývá to z aktualizované Černé listiny (Black List) nebezpečných leteckých společností.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Právě aktualizovaná Černá listina leteckých přepravců obsahuje letecké společnosti, které nesplňují bezpečnostní standardy zemí EU a hrozí tak nebezpečí havárie. Tyto letecké společnosti mají zákaz působení na území EU, avšak kdekoliv jinde ve světě se s nimi můžeme setkat. Seznam nejčastěji obsahuje letecké společnosti z Afriky, bývalých zemí Sovětského svazu a jihovýchodní Asie. Všem českým občanům proto zásadně doporučujeme, aby se vyhnuli používání těchto leteckých společností, jelikož hrozí značná bezpečnostní rizika," upozornil v úterý viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Aktualizovaná Černá listina zahrnuje celkem 273 leteckých dopravců, jimž byl uložen úplný zákaz provozování letů v Evropské unii, přestože získali osvědčení ve své zemi. Jsou to tyto země: Afghánistán, Angola, Benin, Konžská republika, Demokratická republika Kongo, Džibutsko, Rovníková Guinea, Gabon (s výjimkou tří dopravců, kteří provozují leteckou dopravu s určitými omezeními a za určitých podmínek), Indonésie (s výjimkou šesti dopravců), Kazachstán (s výjimkou jednoho dopravce, který provozuje leteckou dopravu s určitými omezeními a za určitých podmínek), Kyrgyzská republika, Libérie, Mauritánie, Mosambik, Filipíny, Sierra Leone, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Súdán, Svazijsko a Zambie.

Na seznamu jsou dále uvedeni čtyři jednotliví dopravci: Blue Wing Airlines ze Surinamu, Meridian Airways z Ghany, Rollins Air z Hondurasu a Silverback Cargo Freighters z Rwandy.

Kromě toho je do seznamu zařazeno 11 leteckých dopravců, kteří mohou provozovat leteckou dopravu v EU jen s přísným omezením a za určitých podmínek: Air Astana z Kazachstánu, dopravci Air Koryo z Korejské lidově demokratické republiky, Airlift International z Ghany, Air Service Comores, Afrijet, Gabon Airlines a SN2AG z Gabonu, Iran Air, TAAG Angolan Airlines, Air Madagascar, který získal osvědčení na Madagaskaru, a Jordan Aviation s osvědčením uděleným v Jordánském hášimovském království.

Černou listinu (Black list) vytvořila Evropská unie na základě Nařízení EU č.2111/05, důvodem byla především tragická havárie egyptské letecké společnosti Flash air z roku 2004, kdy všech 148 francouzských turistů zahynulo při letu z dovolené z egyptského letoviska Sharm al Sheik do Francie.

Poprvé byla tato Černá listina zveřejněna v březnu roku 2006 a současná verze je už osmnáctou aktualizací.

"Z výše uvedeného Nařízení EU dále vyplývá, že v případě, že si klient zakoupí letenku u prodejce na území EU a letecký přepravce je přiřazen na tuto Černou listinu, je prodejce letenky či cestovní kancelář povinna nabídnout cestujícímu možnost vrácení peněz nebo přesměrování zdarma na jiný let v případě, že se cestující rozhodl necestovat původně objednaným letem," uvedl Okamura a dodal, že každý prodejce letenek v EU, tedy i v České republice, musí mít tuto Černou listinu vystavenou na viditelném místě, aby do ní mohl klient kdykoliv nahlédnout.

Loading...
Témata: letectví | havárie
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turisté ničí proslulou památku, Řím přišel s rázným protiopatřením

25.01.2020 18:41 Aktualizováno Slavná římská fontána di Trevi bude kvůli neukázněným turistům ohrazena bariérou. Opatření…

Peru vyhostilo zahraniční turisty. Zdevastovali proslulé Machu Picchu

15.01.2020 16:38 Peruánské úřady zadržely a vyhostily šest zahraničních turistů, kteří poničili dávné město Inků…

Proč letos vynechat dovolenou v Chorvatsku a popojet o kousek dál do Černé…

13.01.2020 05:09 Do Chorvatska jezdí téměř každý, o kousek dál do Černé Hory ale zavítá už jen málokdo. A přitom i…

Do Osvětimi se hrnou davy turistů. Návštěvnost byla loni rekordní

08.01.2020 13:19 Více než 2,32 milionu lidí z celého světa navštívilo loni bývalý nacistický koncentrační a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama