PASY PRO DĚTI: Úřady nestíhají! Prodlužují provozní dobu, někde bude otevřeno i v sobotu

Praha - Již za několik dnů musí mít všechny děti, které chtějí vycestovat do zahraničí, vlastní pas. Zvýšený zájem rodičů o vydání cestovních dokladů pro děti zaznamenávají radnice v celé republice, a jak zjistila agentura Mediafax, mnohé úřednice jsou kvůli náporu v práci i po běžné pracovní době.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

V Hodoníně mohou rodiče vyřídit dětem pas i během víkendu. "Z důvodu výrazného prodloužení čekací doby na vydání cestovních dokladů a vzhledem k blížící se letní sezoně nabízíme rodičům vyřídit doklady i o víkendu," uvedla mluvčí radnice Petra Kotásková. Lidé mohou o doklad zažádat 5. a 19. května od 8. do 13. hodiny. "Od osmi do devíti je to možné pouze na objednání," upozornila mluvčí.

Břeclavská radnice možnost vyřizovat pasy o víkendu neposkytla. Rovněž Magistrát města Brna o rozšíření pracovní doby neuvažuje z personálních, legislativních i organizačních důvodů. Přepážky jsou pro brněnské občany otevřené každý pracovní den - v pondělí a ve středu od 8. do 17. hodiny, v úterý, čtvrtek a pátek od 8. do 12. hodiny.

Ve Zlíně od začátku dubna magistrát přijal 513 žádostí o vydání cestovního pasu pro nezletilé děti, což je několikanásobně více než za stejné období loňského roku. "Čekárna bývá tak plná, že úřednice mnohdy končí až hodinu po běžné zavírací době," vysvětlil mluvčí města Zdeněk Dvořák. O mimořádných úředních hodinách ale zatím magistrát neuvažuje. Zvýšený zájem o vydání nových pasů eviduje v posledních dnech rovněž rožnovská radnice.

Také magistrát Frýdku-Místku rozšiřuje od května úřední hodiny na oddělení evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů, čtvrtek tam vyhradili pro vyřízení pasů pro děti. V období od 2. května do 30. září budou úředníci lidem k dispozici také v úterý od 7.30 do 13.30 a prodloužené budou úřední hodiny i v ostatní úřední dny, začnou již v 7.30, což je o půl hodiny dříve než dosud.

Karvinský magistrát prodloužil od dubna v pondělí a ve středu úřední hodiny odboru správního, kde si lidé vyřizují občanské průkazy a záležitosti matriky nebo řidičské průkazy. V tyto dva dny budou moci klienti přijít v časech od 7.30 až do 18 hodin, v úterky a čtvrtky od 8 do 15 a v pátky od 8 do 11 hodin.

Olomoucký magistrát vyšel vstříc rodičům a rozšířil úřední hodiny i na úterý a čtvrtek, jednou týdně dokonce do 19. hodiny. Pokud chtějí občané předejít čekání v případných řadách, mohou se na konkrétní čas objednat přes internet na adrese http://www.olomouc.eu/urad-online/rezervace-na-prepazky.

České Budějovice rozšíření pracovní doby pro žádosti o pasy nechystají. "U nás mohou lidé žádat o pasy všech pět pracovních dnů v týdnu, což není úplně obvyklé. Zatím pracovníci přijímají týdně zhruba stovku žádostí o pasy a velké fronty se netvoří," řekla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Pět dní v týdnu mohou žádat o pasy i lidé v Plzni. "Úřední hodiny máme od pondělí do pátku, tento systém jsme zavedli už koncem minulého roku. Ve středu máme rozšířenou pracovní dobu dokonce ještě od 17 do 19 hodin, v tuto dobu se však žadatelé musejí předem objednat.

S obrovským zájmem žadatelů o občanské průkazy i cestovní doklady se nyní potýká správní odbor královéhradeckého magistrátu. Proto se rozhodl otevřít pro veřejnost i ve vybraná květnová sobotní dopoledne. Na magistrát totiž přicházejí pro občanské průkazy i cestovní doklady občané nejen z Hradce Králové, ale podle nové legislativy i z okolních 80 obcí. "V termínech 12. května, 19. května a 26. května budou žadatelům o osobní doklady k dispozici pracovníci magistrátu. Jde konkrétně o sobotní dopoledne mezi osmou a dvanáctou hodinou," upřesnila Ľudmila Ducháčová, vedoucí správního odboru Magistrátu města Hradec Králové.

Pardubická radnice o podobném kroku zatím neuvažuje. Žadatele o nové osobní doklady a cestovní pasy se daří zvládat například i v Trutnově.

Také pražské městské části neplánují kvůli zákonnému zavedení cestovního dokladu pro děti, které bude platit od června, rozšířit úřední hodiny. Oslovené radnice agentuře Mediafax potvrdily, že výdej pasů pro nejmenší probíhá bez problémů.

Ani středočeské úřady nebudou kvůli vydávání pasů pro děti otevírat o víkendech. Část z nich rozšiřuje úřední hodiny v pracovním týdnu, jinde tvrdí, že jejich současný rozsah je dostatečný. Beroun rozšíření úředních hodin kvůli vyřizování pasů pro děti nechystá, i když zatímco v minulých měsících se počet žádostí pohyboval okolo 10 denně, za poslední měsíc je to 120 za den, uvedla mluvčí města Pavla Švédová.

Podobně o rozšíření úředních hodin například v sobotu neuvažují ani v Mělníku. V Kladně, které v minulých dnech "proslulo" mnohahodinovými frontami, posílení provozu úřadu sice plánují, ale až od konce června. "Musíme totiž nejprve najít dva nové pracovníky na částečný úvazek a zaškolit, to nějaký čas zabere. Můj odhad jsou dva měsíce," uvedl mluvčí Vilém Frček. Nové síly tak úřadu pomohou až v největším náporu žádostí, tedy těsně před termínem, odkdy jsou pasy pro děti do 15 let potřeba.

Mladá Boleslav rozšíří úřední hodiny pro vyřizování pasů od 1. května. "Prodlužujeme úřední hodiny ve čtvrtek, a to do 18 hodin," uvedla mluvčí Hana Koišová. Rozšíření úředních hodin zvažují v těchto dnech v Nymburku, podrobnosti se v blízké době objeví na webu města.

V Jablonci nad Nisou budou mít lidé možnost cestovní doklady vyřídit i v sobotu. "V květnu to bude sobota pátého, v červnu pak soboty druhého a třicátého," uvedla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Děčín o sobotním provozu neuvažuje. "Máme dva dlouhé úřední dny, a to v pondělí a ve středu, v další pracovní dny jsme lidem k dispozici od osmi do čtrnácti hodin," řekla mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá. Lidé se mohou k vyřízení cestovního dokladu telefonicky nebo elektronicky objednat a nemusí pak zbytečně čekat v dlouhých frontách. Na radnici dorazí ve stanovený čas a úředníci je ihned odbaví.

Správní odbor ústeckého magistrátu v reakci na zvyšující se počet žadatelů, kterému čelí již několik týdnů, připravuje v měsíci květnu zprovoznění dvou nových pracovišť. Zavádění úředních hodin v sobotu zatím v plánu nemají.

Na nápor žadatelů o pasy se připravili v Liberci. "Vyšli jsme i vstříc potřebám rodičů s malými dětmi, pro něž jsme zavedli speciální zvýhodnění. S dětmi do pěti let budou přednostně obslouženi," upozornila mluvčí libereckého magistrátu Pavlína Stránská.

Od 27. června musí mít při vycestování do zahraničí každé dítě svůj cestovní pas nebo občanský průkaz, který lze použít jako cestovní doklad pro cestování v rámci Evropské unie. Oba doklady se vydávají do 30 dnů ode dne podání žádosti s dobou platnosti na pět let.

O vydání cestovního pasu nebo občanského průkazu žádá rodič dítěte, který předloží rodný list svého potomka a občanský průkaz. Správní poplatek za vydání cestovního pasu je 100 korun, správní poplatek za vydání občanského průkazu pak 50 korun.

Loading...
Témata: pasy | děti | úřady
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtelný virus v Řecku, žraloci v Chorvatsku, uzemněná letadla. Čechy čeká…

20.06.2019 22:00 Aktualizováno Řadu Čechů mohou letos na dovolené potkat nepříjemné komplikace. Nejnavštěvovanější destinace trápí…

První podmořská restaurace v Evropě? Fanoušci katastrofických filmů budou…

18.06.2019 09:46 "Tohle malé okénko máme nedaleko kuchyně. Pokaždé, když před ním plave nějaká trochu zvláštní ryba,…

Letní sezóna je tu! Na co si dávat pozor při sjednávání cestovního…

13.06.2019 12:05 Máte už naplánovanou letní dovolenou? Pojedete do přírody, k moři, za kulturou, anebo za sportem?…

Na dovolenou autem? Natankujte v Česku, u moře se nedoplatíte

12.06.2019 07:49 Pohonné hmoty jsou v evropských přímořských státech, které mají Češi v oblibě pro letní dovolenou,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama