Cestujícím se ztracenými kufry na letišti pomůže mobilní aplikace

Praha - Ztracená zavazadla mohou řešit nově cestující prostřednictvím mobilní aplikace pro chytré telefony, která okamžitě ověří jejich práva. Evropská komise pro letní prázdniny uvedla do oběhu aplikaci, která je v letecké a železniční dopravě dostupná ve 22 jazycích, uvedla europoslankyně Olga Sehnalová.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

"S touto aplikací miliony cestujících získají snadný přístup k těm správným informacím o svých právech, když to budou nejvíce potřebovat, a to v případě neočekávané situace," vysvětlil místopředseda Evropské komise Siim Kallas, který je odpovědný za dopravu.

V případě, kdy bude cestující znát svá práva, může tak lépe řešit situaci, kdy mu zruší let, změní čas odjezdu vlaku nebo odcizí zavazadla. Pokud je například zrušený let a v důsledku toho se cestující nedostane na palubu, má nárok na náhradu ve výši 125 až 600 eur. V případě poškození zavazadel kvůli nehody má cestující také nárok na odškodnění. Železniční a letecké společnosti musí podávat také jasné informace o cenách. Aplikace navíc poradí, na koho se kvůli stížnosti obrátit.

"Během mimořádné situace velkého rozsahu, jakou byla například krize způsobená sopečným popelem, k níž došlo po erupci sopky na Islandu v roce 2010, může aplikace cestujícím rovněž zobrazovat informace a doporučení od Evropské komise," doplnila europoslankyně s tím, že v oblasti prav cestujících a jejich vymáhání stále zůstává ještě mnoho prostoru ke zlepšení.

Aplikace funguje na čtyřech mobilních platformách Apple iPhone a iPad, Google Android, RIM Blackberry a Microsoft Windows Phone 7. V roce 2013 pomůže cestujícím i při cestách autobusem nebo na moři.

Loading...
Témata: cestování | mobily
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návštěva muzea nemusí být nuda: Nejkurióznější expozice z celého světa

05.12.2019 09:18 Jít o dovolené do muzea se někomu může zdát jako velká nuda, španělský server eldiario.es ale tento…

Hledáte exotickou dovolenou plnou vzrušujících zážitků? Vydejte se do…

28.11.2019 05:40 Vietnam se pyšní velkou rozmanitostí, v zemi najdete úchvatné hory, překrásné pláže, jedinečná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama