Jedete za exotikou? Na co nesmíte zapomenout?

České Budějovice - Začíná sezóna, kdy se turisté vydávají do různých exotických zemí Asie, Afriky či Jižní Ameriky. Pobyt zde je spojen s řadou rizik v podobě onemocnění nebezpečnými nákazami, řekla agentuře Mediafax vedoucí lékařka Očkovacího centra Nemocnice České Budějovice Iva Šípová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Před cestou je proto nezbytně nutné se předem poradit s odborníkem. Veškeré informace, týkající se problematiky přenosu infekčních a exotických chorob před cestou do zahraničí, včetně režimových doporučení se zaměřením na aktuální zdravotní stav cestovatele, jsou proto všem zájemcům připraveni poskytnout pod jednou střechou lékaři Očkovacího centra při Infekčním oddělení Nemocnice České Budějovice.

„Centrum je zaměřeno především na očkování a poradenství před výjezdy do zahraničí. Včetně veškerého rozsahu očkovacích látek jsme schopni kvalifikovaně poradit a vybavit cestovatele mezinárodním průkazem, doporučit a předepsat léky proti malárii," uvedla Iva Šípová.

Ordinační hodiny takzvaného očkovacího centra jsou pravidelné. Specialisty lze navštívit každou středu od 7 do 9 hodin a potom od 14 do 16 hodin. „Zájemci o poradenství a očkování se nemusí předem objednávat. Každého přijmeme bez předchozího ohlášení," poznamenala Šípová.

Očkovací centrum je umístěno v poradně infekčního oddělení v pavilónu E. Informace je možné získat i telefonicky na čísle vedoucí lékařky či na její emailové adrese sipova@nemcb.cz. Podle současných statistik má zdravotní problémy během cesty nebo po ní až 30 procent lidí. „Mezi nejčastější problémy patří průjmová onemocnění a nákazy horních cest dýchacích. Výjimkou v posledních letech už ale není například malárie či další typy tropických chorob," konstatovala Šípová.

Mezi nejvíce z tohoto pohledu krizové oblasti patří zejména Indonésie, rovníková Afrika, Jižní a Střední Amerika. Zde cestovatelům hrozí kromě žloutenky typu A také například břišní tyfus, ojediněle i cholera. Mezi současné oblíbené destinace patří ze zkušeností lékařů Indie, Vietnam nebo Kambodža.

„Člověk, který se vydává do těchto oblastí, by se měl dostavit do očkovacího centra nejméně šest týdnů před plánovaným odjezdem, protože je potřeba sestavit individuální očkovací plán a navíc jednotlivá doporučená očkování nelze aplikovat současně," zdůraznila Šípová.

Lékaři českobudějovického vakcinačního centra doporučují lidem v tuzemsku v tomto období i očkování proti chřipce. Ta totiž může být nebezpečná zejména pro starší lidi, či lidi se sníženou imunitou organismu. „Právě nyní je nejvhodnější čas pro očkování. Vakcína začíná chránit před onemocněním zhruba za čtrnáct dní a tato ochrana trvá od šesti do 12 měsíců. Vakcína přitom má jen velmi vzácně vedlejší účinky a je tedy vhodná jako prevence i pro ekonomicky činné lidi, pro které může být nemoc problémem z hlediska zaměstnání," dodala Šípová.

Nemocnice České Budějovice patří se svou lůžkovou kapacitou 1500 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči, prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region. Je spádovým střediskem nejenom pro celý jihočeský region ale i jeho hraniční oblasti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Telefonování za jízdy: Itálie razantně zpřísní zákon. Jakou pokutu…

17.04.2019 11:11 V Itálii se chystá razantní zpřísnění zákona o silničním provozu. Tomu, kdo bude při jízdě užívat…

Kam za nejkrásnější zimní krajinou? Vydejte se do Laponska

15.04.2019 03:26 Zima je v Česku rok od roku teplejší a ani sněhová nadílka tradičnímu sportovnímu vyžití příliš…

Havana je rájem sajdkár ze sovětské éry, turisté nevěřícně kroutí hlavou

07.04.2019 14:17 Havana je světově proslulá starými americkými sedany, ale je také rájem motorek s postranním…

Hrozí rušení dovolených? Smartwings v létě omezí lety boeingů

05.04.2019 19:26 Letecký dopravce Smartwings v létě omezí kapacity svých letů o osm procent. Společnost tak dočasně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama