Jedete za exotikou? Na co nesmíte zapomenout?

České Budějovice - Začíná sezóna, kdy se turisté vydávají do různých exotických zemí Asie, Afriky či Jižní Ameriky. Pobyt zde je spojen s řadou rizik v podobě onemocnění nebezpečnými nákazami, řekla agentuře Mediafax vedoucí lékařka Očkovacího centra Nemocnice České Budějovice Iva Šípová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Před cestou je proto nezbytně nutné se předem poradit s odborníkem. Veškeré informace, týkající se problematiky přenosu infekčních a exotických chorob před cestou do zahraničí, včetně režimových doporučení se zaměřením na aktuální zdravotní stav cestovatele, jsou proto všem zájemcům připraveni poskytnout pod jednou střechou lékaři Očkovacího centra při Infekčním oddělení Nemocnice České Budějovice.

„Centrum je zaměřeno především na očkování a poradenství před výjezdy do zahraničí. Včetně veškerého rozsahu očkovacích látek jsme schopni kvalifikovaně poradit a vybavit cestovatele mezinárodním průkazem, doporučit a předepsat léky proti malárii," uvedla Iva Šípová.

Ordinační hodiny takzvaného očkovacího centra jsou pravidelné. Specialisty lze navštívit každou středu od 7 do 9 hodin a potom od 14 do 16 hodin. „Zájemci o poradenství a očkování se nemusí předem objednávat. Každého přijmeme bez předchozího ohlášení," poznamenala Šípová.

Očkovací centrum je umístěno v poradně infekčního oddělení v pavilónu E. Informace je možné získat i telefonicky na čísle vedoucí lékařky či na její emailové adrese sipova@nemcb.cz. Podle současných statistik má zdravotní problémy během cesty nebo po ní až 30 procent lidí. „Mezi nejčastější problémy patří průjmová onemocnění a nákazy horních cest dýchacích. Výjimkou v posledních letech už ale není například malárie či další typy tropických chorob," konstatovala Šípová.

Mezi nejvíce z tohoto pohledu krizové oblasti patří zejména Indonésie, rovníková Afrika, Jižní a Střední Amerika. Zde cestovatelům hrozí kromě žloutenky typu A také například břišní tyfus, ojediněle i cholera. Mezi současné oblíbené destinace patří ze zkušeností lékařů Indie, Vietnam nebo Kambodža.

„Člověk, který se vydává do těchto oblastí, by se měl dostavit do očkovacího centra nejméně šest týdnů před plánovaným odjezdem, protože je potřeba sestavit individuální očkovací plán a navíc jednotlivá doporučená očkování nelze aplikovat současně," zdůraznila Šípová.

Lékaři českobudějovického vakcinačního centra doporučují lidem v tuzemsku v tomto období i očkování proti chřipce. Ta totiž může být nebezpečná zejména pro starší lidi, či lidi se sníženou imunitou organismu. „Právě nyní je nejvhodnější čas pro očkování. Vakcína začíná chránit před onemocněním zhruba za čtrnáct dní a tato ochrana trvá od šesti do 12 měsíců. Vakcína přitom má jen velmi vzácně vedlejší účinky a je tedy vhodná jako prevence i pro ekonomicky činné lidi, pro které může být nemoc problémem z hlediska zaměstnání," dodala Šípová.

Nemocnice České Budějovice patří se svou lůžkovou kapacitou 1500 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči, prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region. Je spádovým střediskem nejenom pro celý jihočeský region ale i jeho hraniční oblasti.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Betlém před Vánoci praská ve švech, turisté se jen hrnou

15.12.2018 08:48 Palestinský Betlém zažívá mimořádně úspěšnou turistickou sezónu, místní hotely jsou o vánočním čase…

Šéf Twitteru propagoval cestování v Barmě. Táhni k čertu, vzkázali mu lidé

10.12.2018 08:26 Šéf Twitteru Jack Dorsey sklidil kritiku poté, co propagoval převážně buddhistickou Barmu jako…

Kde zažít atmosféru seriálu Hra o trůny? Davy fanoušků míří do…

02.12.2018 16:56 Chorvatsko patří k českým dovolenkářům stejně neodmyslitelně, jako pořádná pěnivá čepice na točené…

Šikmá věž v Pise se trochu narovnala. Inženýři jí z věku ubrali 200 let

22.11.2018 09:57 Slavná věž v italském městě Pisa se přestala naklánět, dokonce se o kus napřímila díky inženýrským…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama