Do Sixtinské kaple nesmí ani smítko! Turisté budou "luxováni"

Vatikán - Miliony turistů, kteří každý rok míří do Sixtinské kaple, budou muset projít zcela novým „luxovacím“ zařízením, které z nich odstraní prach, vlákna a částečky kůže. Teprve poté si budou moci prohlédnout zrestaurovanou fresku, píše dnešní The Telegraph.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ředitel Vatikánského muzea Antonio Paulucci novinářům sdělil, že nejmodernější technologie je určena k tomu, aby zajistila, že žádný z návštěvníků, který vstoupí do kaple, nebude na sobě mít nečistoty, které by mohly poškodit 500 let starou fresku.

Na podlaze bude speciální koberec, který očistí obuv, zatímco okolní vysavače z oblečení odstraní prach. Při vstupu do kaple bude dále umístěno zařízení, které návštěvníka ochladí, aby se v kapli nezvyšovala teplota a vlhkost vzduchu.

Celé zařízení bude uvedeno do provozu v polovině roku 2013. Vatikán dále plánuje virtuální prohlédku kaple, kterou každý den navštíví 20 000 turistů.

Sixtinská kaple je kaple Apoštolského paláce ve Vatikánu. Je známá díky své architektuře, která připomíná Šalamounův chrám ze Starého zákona, dále díky vnitřní výzdobě od největších renesančních umělců, včetněMichelangela a jeho stropu. Kaple je rovněž známá jako místo pořádání tzv. konkláve (kardinálové zde volí papeže). Je zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie.

Kaple se začala stavět v roce 1477 na příkaz papeže Sixta IV.  18. srpna roku 1483 byla slavnostně otevřena. Roku 1506 vyzval papež Julius II. Michelangela k vyzdobení klenby stropu stavby. Ten pak zde strávil prací období mezi lety 1508 až 1512.

Na stropě je zachyceno Stvoření světa, Prvotní hřích, okolo jsou zachyceny výjevy ze Starého a Nového zákona, Sibyla Libyjská - pohanská věštkyně, která sahá po Knize poznání. Modelem pro Sibylu byl pravděpodobně muž, jako u většiny Michelangelových ženských postav.

 

Témata: Itálie | Vatikán | Turisté
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skleněný most se Benátkám vymstil. Zranily se už tisíce turistů

12.10.2018 14:03 Benátská radnice vymění skleněný povrch schodů na mostě přes Canal Grande, důležitou dopravní tepnu…

Xenofobie v Africe? Státy mají utemované hranice, volný pohyb osob je sci…

11.10.2018 08:50 Zatímco mnoho Evropanů nepotřebuje pro cesty do většiny afrických států víza, afričtí cestující…

Strach o Čechy. Na Mallorce jich jsou při smrtících záplavách stovky

10.10.2018 14:36 Čeští turisté na středomořském ostrově Mallorca, který v noci na dnešek zasáhly bleskové povodně,…

Útesový most v Austrálii: Další atrakce, kde turisté umírají kvůli fotkám …

07.10.2018 09:51 Známý most Sea Cliff Bridge, který byl v roce 2005 postavený za 49 miliónů australských dolarů …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama