Do Sixtinské kaple nesmí ani smítko! Turisté budou "luxováni"

Vatikán - Miliony turistů, kteří každý rok míří do Sixtinské kaple, budou muset projít zcela novým „luxovacím“ zařízením, které z nich odstraní prach, vlákna a částečky kůže. Teprve poté si budou moci prohlédnout zrestaurovanou fresku, píše dnešní The Telegraph.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ředitel Vatikánského muzea Antonio Paulucci novinářům sdělil, že nejmodernější technologie je určena k tomu, aby zajistila, že žádný z návštěvníků, který vstoupí do kaple, nebude na sobě mít nečistoty, které by mohly poškodit 500 let starou fresku.

Na podlaze bude speciální koberec, který očistí obuv, zatímco okolní vysavače z oblečení odstraní prach. Při vstupu do kaple bude dále umístěno zařízení, které návštěvníka ochladí, aby se v kapli nezvyšovala teplota a vlhkost vzduchu.

Celé zařízení bude uvedeno do provozu v polovině roku 2013. Vatikán dále plánuje virtuální prohlédku kaple, kterou každý den navštíví 20 000 turistů.

Sixtinská kaple je kaple Apoštolského paláce ve Vatikánu. Je známá díky své architektuře, která připomíná Šalamounův chrám ze Starého zákona, dále díky vnitřní výzdobě od největších renesančních umělců, včetněMichelangela a jeho stropu. Kaple je rovněž známá jako místo pořádání tzv. konkláve (kardinálové zde volí papeže). Je zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie.

Kaple se začala stavět v roce 1477 na příkaz papeže Sixta IV.  18. srpna roku 1483 byla slavnostně otevřena. Roku 1506 vyzval papež Julius II. Michelangela k vyzdobení klenby stropu stavby. Ten pak zde strávil prací období mezi lety 1508 až 1512.

Na stropě je zachyceno Stvoření světa, Prvotní hřích, okolo jsou zachyceny výjevy ze Starého a Nového zákona, Sibyla Libyjská - pohanská věštkyně, která sahá po Knize poznání. Modelem pro Sibylu byl pravděpodobně muž, jako u většiny Michelangelových ženských postav.

 

Témata: Itálie | Vatikán | Turisté
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama