Muži a ženy jsou při cestování náchylnější k jiným nemocem

New York - Zatímco ženy-cestovatelky s větší pravděpodobností trpí při cestování zažívacími potížemi, muži jsou náchylnější k horečkám a pohlavně přenosným chorobám, vyplývá z rozsáhlého průzkumu švýcarských vědců. Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Vědci z univerzity v Curychu zjistili, že ženy se častěji léčí s průjmem a dalšími gastrointestinálními onemocněními, nachlazením, infekcemi močových cest a špatnými reakcemi na podávané léky, například na ty používané při prevenci malárie. Oproti tomu mužům hrozí větší riziko horečky, například při infekcích přenášených komáry, klíšťaty a dalšími bacilonosiči, jako je malárie, horečka dengue a riketsie. Muži jsou také častěji léčeni na horskou nemoc, omrzliny a pohlavně přenosné nemoci.

Průjem například postihl čtvrtinu žen a jen 22 procent mužů. Podle vědců však může být důvodem i to, že ženy s onemocněním pravděpodobněji navštíví lékaře.

Skutečné důvody rozdílů mezi pohlavím však nejsou zcela jasné. Jednou z možností, proč muži častěji onemocnění malárií může podle švýcarských vědců být fakt, že jsou muži "atraktivnějšími hostiteli" - víc se potí a pot pak smývá repelent.

Kvůli sexem přenosné nemoci vyhledalo lékaře přes jedno procento mužů, o třetinu více než žen. Švýcarští výzkumníci došli k závěru, že u mužů je vyšší pravděpodobnost, že budou mít s někým na cestách pohlavní styk. "Rady pro bezpečný sex nejsou součástí většiny postupů, které cestující před výjezdem podstoupí. Naše studie ukazuje, že muži by se obzvláště měli zaměřit na větší prevenci," řekla vedoucí výzkumu Patricie Schlagenhaufová.

Podle Schlagenhaufové mohou tyto výsledky cestovatelům a lékařům pomoci lépe se připravit na cesty. Ženy by tedy rozhodně neměly zapomenout na antidiaroika, muži by se měli zaměřit na opakované nanášení repelentů.

Výzkum zahrnoval 58 908 pacientů léčících se na klinikách ve 44 zemích světa mezi lety 1997 a 2007.

Témata: cestování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama