Muži a ženy jsou při cestování náchylnější k jiným nemocem

New York - Zatímco ženy-cestovatelky s větší pravděpodobností trpí při cestování zažívacími potížemi, muži jsou náchylnější k horečkám a pohlavně přenosným chorobám, vyplývá z rozsáhlého průzkumu švýcarských vědců. Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Vědci z univerzity v Curychu zjistili, že ženy se častěji léčí s průjmem a dalšími gastrointestinálními onemocněními, nachlazením, infekcemi močových cest a špatnými reakcemi na podávané léky, například na ty používané při prevenci malárie. Oproti tomu mužům hrozí větší riziko horečky, například při infekcích přenášených komáry, klíšťaty a dalšími bacilonosiči, jako je malárie, horečka dengue a riketsie. Muži jsou také častěji léčeni na horskou nemoc, omrzliny a pohlavně přenosné nemoci.

Průjem například postihl čtvrtinu žen a jen 22 procent mužů. Podle vědců však může být důvodem i to, že ženy s onemocněním pravděpodobněji navštíví lékaře.

Skutečné důvody rozdílů mezi pohlavím však nejsou zcela jasné. Jednou z možností, proč muži častěji onemocnění malárií může podle švýcarských vědců být fakt, že jsou muži "atraktivnějšími hostiteli" - víc se potí a pot pak smývá repelent.

Kvůli sexem přenosné nemoci vyhledalo lékaře přes jedno procento mužů, o třetinu více než žen. Švýcarští výzkumníci došli k závěru, že u mužů je vyšší pravděpodobnost, že budou mít s někým na cestách pohlavní styk. "Rady pro bezpečný sex nejsou součástí většiny postupů, které cestující před výjezdem podstoupí. Naše studie ukazuje, že muži by se obzvláště měli zaměřit na větší prevenci," řekla vedoucí výzkumu Patricie Schlagenhaufová.

Podle Schlagenhaufové mohou tyto výsledky cestovatelům a lékařům pomoci lépe se připravit na cesty. Ženy by tedy rozhodně neměly zapomenout na antidiaroika, muži by se měli zaměřit na opakované nanášení repelentů.

Výzkum zahrnoval 58 908 pacientů léčících se na klinikách ve 44 zemích světa mezi lety 1997 a 2007.

Loading...
Témata: cestování
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kletba Uluru. Co jste možná nevěděli o posvátné hoře v srdci Austrálie

24.10.2019 08:29 Posvátná hora Uluru, známá též pod názvem Ayers Rock, bude od 26. října nepřístupná turistům. Hora…

Výlet do Vídně? Pozor, rakouská metropole má novou turistickou strategii

23.10.2019 09:39 Vídeň už nechce usilovat o to, aby každý rok stoupal počet nocí, které turisté ve městě stráví.…

Saúdská Arábie uvolňuje pravidla: Povolí nesezdaným cizincům společný…

06.10.2019 07:39 Saúdská Arábie nově povolí nesezdaným cizincům, aby směli v tamních hotelích bydlet v jednom pokoji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama