Dovolená se psem v cizině? Čekejte mnoho nepříjemností!

Praha - Rozhodnete se, že vezmete svého psího mazlíčka na dovolenou do zahraničí? Tak si připravte pevné nervy a dostatek peněz. Povinností, které musíte splnit před odjezdem, je více než dost, především nesmíte zapomenout na cestovní doklady.

Ilustrační foto

První podmínkou pro cestování je identifikace psa. To platí pro psy s průkazem původu i bez něho. Uznávaným způsobem identifikace je mikročip, obstará ho veterinář. Ten takto označenému zvířeti vydá pas. Doklad je označen kódem země - pro Českou republiku písmena CZ - a pořadovým číslem přiděleným Státní veterinární správou ČR. Dokument současně nahrazuje očkovací průkaz, jsou v něm uvedené všechny potřebné informace o provedeném očkování, odčervení a jiných vyšetřeních.

Při výjezdu do zahraničí musí být pes očkovaný proti vzteklině. Toto očkování je povinné od tří měsíců. Pokud chce vycestovat majitel s mladším zvířetem, které ještě není očkované, musí mít speciální povolení. Přesto jsou země, které cestování s takovými mláďaty nepovolují, jsou to Itálie, Kypr, Lotyšsko, Polsko, Francie, Španělsko.

Kromě těchto obecných podmínek si některé státy stanovily speciální, které musejí majitelé čtyřnohých miláčků splnit. Pokud chtějí cestovat do Velké Británie, Irska, Švédska a na Maltu, musejí doložit sérologické vyšetření na vzteklinu u svých psích přátel. Je to změření hladiny protilátek proti vzteklině v krvi. Vyšetření může provádět jen schválená laboratoř (v Česku je to Státní veterinární ústav Praha). Pozor, je to velmi časově náročná záležitost.

Vyšetření se provádí nejdříve 30 dní po očkování. Při vstupu do Velké Británie, Irska a na Maltu musí být sérologické vyšetření provedeno minimálně šest měsíců před vstupem do těchto zemí. Pro vstup do Švédska je nutné, aby vyšetření bylo provedeno alespoň o 120 dní dříve, ale zároveň nesmí být starší 365 dní!

Finsko zase požaduje ošetření proti echinokokóze, které se musí udělat 24 až 48 hodin před vstupem do země. Veterinář ho musí přesně zaznamenat do pasu, a to včetně data a hodiny ošetření, názvu přípravku a výrobce. Nesmí být starší než 30 dnů před vstupem do země.

Velká Británie, Irsko a Malta také vyžadují 24 až 48 hodin předem ošetření proti klíšťatům. Majitelé ovšem nesmějí použít antiparazitární obojek. Ošetření se musí zaznamenat do pasu a musí tam být opět uvedená hodina a den, včetně názvu přípravku a výrobce.

V případě Chorvatska, nejčastějšího dovolenkového cíle Čechů, do země nesmějí psi plemena pitbull apod., kteří nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kynologického svazu (FCI).

Pro cestování se zvířetem mimo území EU musí být splněny dovozní podmínky platící pro konkrétní "třetí" zemi a liší podle nařízení jednotlivých zemí. Informace dostane zájemce na veterinárních klinikách, krajských veterinárních správách a také na internetových stránkách Státní veterinární správy ČR (www.svscr.cz)

Kolik stojí ošetření psa před cestou do zahraničí:
Odčervení: 50 až 250 korun
Ošetření proti blechám a klíšťatům: 100 do 800 korun
Očkování proti vzteklině: 150 až 400 korun
Kompletní očkování: 500 až 2000 korun
Vydání pasu a očipování: 500 až 1500 korun

Témata: dovolená | Zvířata

Čechy letos zahraniční dovolená neláká, polovina z nich podle průzkumu…

07.06.2021 10:04 Dovolenou v létě letos neplánuje více než polovina Čechů a z těch, kteří ji plánují, je většina pro…

Průzkum: Do ciziny se chystají hlavně mladí Češi, většinou zamíří do…

01.06.2021 19:11 Na dovolenou do ciziny se v létě podle aktuálního průzkumu společnosti Kalkulátor.cz chystají…

CK: Klienti mají zájem o hrazené testy, chybějí ale přesné informace

01.06.2021 15:56 Tuzemské cestovní kanceláře sledují u klientů velký zájem o testy na koronavirus hrazené…

Izrael otevřel své hranice turistům, bude je ale vybírat

23.05.2021 14:21 Izrael otevřel své hranice turistům. Bude je ale vybírat, a protože registrace se otevřela teprve…

Zahraniční destinace chystají zahájení sezony. Co udělala pandemie s…

18.05.2021 13:06 Aktualizováno Zahraniční destinace se podle cestovní agentury <a href="https://www.invia.cz/" target="_blank" rel…

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

14.05.2021 14:04 V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více…

Související:

Právě se děje