Karel IV. z marcipánu? V muzeu sladkostí je možné vše

Lübeck - Severoněmecký Lübeck je Mekkou milovníků marcipánu. Výroba sladkostí z mandlí a cukru má v hanzovním městě u Baltského moře mnohasetletou tradici a vyhlášená kalorická lahůdka dnes patří i k hlavním turistickým lákadlům někdejší metropole celého Pobaltí. Sami Lübečané o svém městě v nadsázce tvrdí, že je nejsladší na světě.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Lübecký marcipán je jedinečný svou kvalitou. Má navíc velmi dlouhou tradici. Neexistuje žádné jiné místo na světě, kde by byla tradice výroby marcipánu tak dlouhá jako tady," řekla ČTK Swantje Rehseová z rodinné firmy Niederegger, nekorunovaného krále mezi výrobci marcipánu. 

"Platíme takříkajíc za synonymum pro lübecký marcipán. Jsme v současnosti nejstarším výrobcem ve městě. Marcipán podle původního receptu děláme už od roku 1806," uvedla hrdě Rehseová. V hlavní sezoně, která připadá na období před Vánocemi, u Niedereggera vyrobí 30 tun marcipánových sladkostí denně. Klasikou jsou marcipánové kvádříky polité tmavou čokoládou, k velmi oblíbeným patří i marcipánová srdíčka. 

"Z marcipánu jde vytvořit úplně všechno," tvrdí Rehseová. "Tady se fantazii žádné meze nekladou. V našem portfoliu máme na 300 různých druhů výrobků z marcipánu."

Přesvědčit se o tom zájemci mohou v malém muzeu marcipánu v centru Lübecku. K vrcholům expozice se řadí galerie historických osobností v takměř životní velikosti vymodelovaných jak jinak než z marcipánu. V jejich středu je český král a císař Karel IV., který si podle popisku pochutnával dokonce na marcipánu pokrytém zlatem.

Na posedlost marcipánem se dřív dalo i zemřít. Kdybyste ho totiž snědli kilo, dostali byste do sebe dostatečnou dávku hořkých mandlí, která by s přehledem stačila k věčnému spánku. Dnes vám bude k jeho výrobě stačit cukr, mandle, bílek a pár kapek esence.

1) Mandle zakapejte esencí, přidejte většinu bílku a většinu cukru a prohněťte. Pokud se chystáte marcipán barvit, je teď ta pravá chvíle. Barvivo přidávejte po kapkách a vždy mu dejte chvíli času, aby se dokonale spojilo s hmotou (vyplatí se na chvilku odejít a teprve pak případně přidávat).

2) Nyní postupně přidávejte bílek a cukr, až bude mít marcipán požadovanou konzistenci. Nevadí, když nespotřebujete celé množství – v marcipánu je hlavní chuť a struktura mandlí, takže čím víc jich bude v poměru k ostatním surovinám, tím lépe.

3) Hotový marcipán zabalte do potravinářské fólie a ještě do mikrotenového sáčku a nechte ho rozležet v lednici.

Barva – nejlepší je tekuté barvivo. Jestliže máte prášek, nejprve ho rozpusťte v tekutině, nejlépe v bílku, a pak po troškách přidávejte. Počítejte také s tím, že práškové barvivo je slané, takže mírně mění chuť.

Osychání – marcipán má tendenci okorat. Když z něj budete tvarovat třeba figurky, nechte je při pokojové teplotě půl dne oschnout – zpevní tak tvar. Když vám marcipán oschne zcela nezáměrně, spraví to pár kapek vody.

(Zdroj: apetitonline.cz)

Témata: Německo | cestování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skleněný most se Benátkám vymstil. Zranily se už tisíce turistů

12.10.2018 14:03 Benátská radnice vymění skleněný povrch schodů na mostě přes Canal Grande, důležitou dopravní tepnu…

Xenofobie v Africe? Státy mají utemované hranice, volný pohyb osob je sci…

11.10.2018 08:50 Zatímco mnoho Evropanů nepotřebuje pro cesty do většiny afrických států víza, afričtí cestující…

Strach o Čechy. Na Mallorce jich jsou při smrtících záplavách stovky

10.10.2018 14:36 Čeští turisté na středomořském ostrově Mallorca, který v noci na dnešek zasáhly bleskové povodně,…

Útesový most v Austrálii: Další atrakce, kde turisté umírají kvůli fotkám …

07.10.2018 09:51 Známý most Sea Cliff Bridge, který byl v roce 2005 postavený za 49 miliónů australských dolarů …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama