Istrie - klenot Chorvatska. Kolik tam stojí dovolená a co si nenechat ujít

Praha - Chorvatsko platí za nejoblíbenější dovolenkovou destinaci Čechů. Připravili jsme pro vás seriál, ve kterém vám přiblížíme jednotlivé regiony země, nabídneme tipy na výlety a poradíme s ubytováním. Dnes začínáme poloostrovem Istria.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Istrie je poloostrov vybíhající do Jaderského moře. Nachází se mezi Terstským a Rijeckým zálivem a je rozdělen mezi Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Největšími přístavy na pobřeží jsou Terst v Itálii a Pula v Chorvatsku. Mezi významná města na Istrii patří také Poreč a Rovinj na chorvatském pobřeží.

Rozloha poloostrova je 3 700 km² a jeho povrch tvoří planina, která se zvedá z jihozápadu na severovýchod od nadmořské výšky 100 m do 600 m. Nejvyšším vrcholem 1 396 m vysoká hora Učka.

Město Pula je pro chorvatskou část Istrie jednoznačně centrem poloostrova. Je to významný dopravní uzel s moderním letištěm, železnicí a samozřejmě přístavem, odkud funguje pravidelné spojení například do nedalekých italských Benátek.

Ale nejde jen o to, Pula je i historický klenot. Jeho historie sahá až do dob Římské říše, takže turisté dodnes ve městě obdivují amfiteátr, Herkulovu bránu nebo tzv. Vítězný oblouk rodiny Sergiů. Velikost i atraktivita města Pula z něj v sezóně dělají i regionální centrum kultury. Každoročně Pula hostí nespočet festivalů, koncertů a výstav. V okolí je možné navštívit také Brijunský národní park nebo velkolepou letní rezidenci někdejšího jugoslávského pohlavára Tita.

Do Puly se lze z okolí snadno dostat, takže není nutné bydlet přímo ve městě. Turisté nejčastěji přebývají jižně od Puly (Veruda, Verudela, Zlatne stijene) nebo na severozápadě od města (Puntižela). Právě na ostrůvku Veruda, který je jen kousek od historického centra Puly, sídlí například česká potápečská základna. Chcete-li si tedy zatraktivnit dovolenou něčím novým, můžete zkusit třeba potápění s českými instruktory.

Zmiňovaná Rovinj je jedním z nejmalebnějších letovisek Istrie. Leží asi 36 kilometrů severozápadně do Puly a turisty je vyhledávaná pro svou fotogeničnost. Celé město se stupňovitě rozkládá na malém poloostrově vystupujícím do moře. Rovinj si dodnes zachovala historický středověký ráz ještě z dob, kdy město spadalo pod Benátskou republiku.

Poreč je opět přístavní město ve střední části Istrie. A jako ostatní stojí na poloostrově vybíhajícím do moře. Město je tak téměř ze všech stran obklopeno vodou. Nejvýznamnější památkou Poreče je Eufráziova bazilika. V roce 1997 byla dokonce zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Bazilika pochází ze šestého století a jako zázrakem se dochovala dodnes. Jinak můžete v Poreči vidět i zbytky antických chrámů, domy a paláce ovlivněné benátskou gotikou a mnoha dalšími historickými slohy.

Chcete-li bydlet přímo v Pule, můžete využít třeba zdejší Colosseum apartmány. Průměrně zde za lůžko a den zaplatíte 19 eur. Trochu levnější jsou apartmány Neron, kde za lůžko zaplatíte kolem 15 eur. Zvolíte-li apartmány (patrně nejoblíbenější způsob ubytování turistů v Chorvatsku) za městem, můžete cenu stlačit i na 10 až 12 eur za den a noc.

Pokud se rozhodnete bydlet na Istrii v hotelu, počítejte, že ve většině případů sáhnete hlouběji do kapsy. Například v tříhvězdičkovém hotelu Park v Pule dáte za dvoulůžkový pokoj skoro 80 eur. A kdybyste chtěli bydlet rovněž ve tříhvězdičkovém hotelu Valamar Pinia v Poreči, dáte za dvojlůžkový pokoj dokonce 102 eur. Také proto dávají nejen čeští turisté přednost ubytování v soukromých domech přestavěných na apartmány.

Zdaleka nejlevnější variantou je pak stan či karavan v kempu. Buď si můžete přivézt vlastní nebo využít pronájem. Za karavan pro dva lidi v sezóně zaplatíte v přepočtu necelých osm tisíc korun za týden. Ceny karavanů pro tři se pak pohybují kolem devíti až desíti tisíc korun za týden.

Ubytování pod stanem je ještě levnější. Ceny za týdení pronájem stanů pro 2 až 5 či více lidí začínají i v hlavní sezóně na částkách kolem pěti tisíc korun. Nutno podotknout, že Istrie je i v rámci Chorvatska specifickým turistickým regionem. Vyhledávají ho především Italové, kteří to mají na Istrii kousek, a oblíbený je tento region i mezi turisty ze západní Evropy. Tato kombinace Istrii posunuje cenově o kousek výš nad ostatní chorvatské destinace.

Témata: Chorvatsko | cestování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama