Varování: Z Asie si můžete přivézt zákeřnou nemoc

Praha - Asijské země se stávají stále více cílem dovolených mnoha Čechů. Lidé však silně podceňují riziko závažných chorob, z nichž nejhorší je japonská encefalitida a nenechávají se očkovat. To, co může začínat pouze bolestí břicha a hlavy či zvracením, může vést ke smrti.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Turisté se mohou nakazit v Indii, Thajsku, Filipínách či Koreji.

Po uplynutí inkubační doby nemoci, která trvá čtyři až 16 dnů, se objevují horečky, k nimž se po několika dnech přidají bolesti hlavy, zvracení a často prudké bolesti břicha. Až v 50 procentech případů nastává delirium, následují křeče a smrt.

Chorobě nejčastěji podlehnou děti mladší 10 let a starší lidé. Ostatním věkovým skupinám může způsobit japonská encefalitida doživotní postižení, jako poruchy intelektu nebo obrnu.

"Imunitní systém českých turistů je proti této chorobě bezbranný, protože s onemocněním se dříve nemohli setkat. Cestovatelé do oblastí výskytu japonské encefalitidy jsou tedy v podobném riziku jako tamní děti," říká lékař Pavel Slezák ze Střediska očkování a cestovního lékařství.

V Asii je každoročně hlášeno až 50 tisíc případů japonské encefalitidy. Třicet procent z nich končí smrtí a asi polovina přeživších pacientů má trvalé následky. Původcem je virus stejného rodu, jako jsou například viry středoevropské klíšťové encefalitidy nebo viry žluté zimnice. Přenáší jej komáři rodu Culex, kteří primárně sají krev na zdrojích infekce, což jsou prasata a vodní ptáci. Virus japonské encefalitidy se vyskytuje v jižní, jihovýchodní a východní Asii.

Záchrana v podobě očkování

V České republice je zatím registrovaná jediná vakcína proti této nemoci. Očkování by mělo být zahájeno asi šest týdnů před cestou, aby se včas dokončila imunizace. Základní vakcinační cyklus se skládá ze dvou dávek podaných v odstupu 28 dní.

"Očkování se doporučuje především cestovatelům s dlouhodobým pobytem delším než jeden měsíc a při pobytu ve venkovských oblastech. Význam může mít i u krátkodobých cestovatelů při plánovaném pobytu mimo města," uvedl na závěr Slezák.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama